Bibaleze.si

Srednje šole: Kdaj in kako bodo potekali letošnji informativni dnevi?

S.B.

Šola in splet

0
26. 01. 2022 07.48

V letošnjem šolskem letu osnovnošolsko izobraževanje zaključuje 19.881 učenk in učencev, medtem ko jih je lani v tem obdobju šolanje na osnovnih šolah zaključevalo vsega skupaj 19.191 devetošolcev. Na različnih srednjih šolah je na voljo skupno kar 25.198 prostih vpisnih mest, medtem ko jih je bilo lani razpisanih nekoliko manj, in sicer 24.140. Kako pomagati otroku pri izbiri srednješolskega programa in kateri datumi so pri tem pomembni?

Dijakinja s starši

Izbira srednje šole ali poklicne usmeritve je zelo pomembna odločitev vsakega devetošolca. Ravno zato naj si otroci zanjo vzamejo dovolj časa in se pred tem poglobijo v določena vprašanja, s pomočjo katerih se bodo usmerili k pravilni odločitvi. Pri tem jim lahko pomagate na več načinov, nikar pa se starši ne odločajte namesto njih. Za vas smo pripravili nekaj informacij in usmeritev, ki vam lahko pri tem pomagajo.

Kaj vse je pomembno vedeti pred vpisom na srednjo šolo?

"Pri izbiri šole so otroci največkrat v dilemi, ali izbrati gimnazijo ali strokovno šolo. V tem primeru je pomembno, da upoštevajo svoje sposobnosti, znanje, učne navade in tudi to, koliko so pripravljeni vložiti v učenje. Za gimnazijo naj se odločijo, če imajo dobre učne navade in dobro osnovno znanje ter so se pripravljeni dalj časa izobraževati in si želijo pridobiti poklic, ki zahteva dolgotrajnejše izobraževanje.

Če pa jih zanima poklic, ki ga lahko pridobijo s srednjo šolo, je ta prava izbira, saj bodo v tem primeru dobili več praktičnega znanja. Ob izbiri srednje šole naj se otroci tudi seznanijo s tem, kaj šola še ponuja: dodatne dejavnosti, ekskurzije, interesne dejavnosti in nabor tujih jezikov," je za Cekin.si povedala Neva Gramc Kolenc, karierna svetovalka na Zavodu za zaposlovanje.

Otroku lahko na različne načine pomagate pri odločitvi za poklicno usmeritev.
Otroku lahko na različne načine pomagate pri odločitvi za poklicno usmeritev.FOTO: Shutterstock

Kako pomagati otroku pri izbiri srednje šole oz. programa?

Vsekakor naj bo vpis v srednjo šolo povsem otrokova odločitev, in ne uresničevanje ambicij in želja njegovih staršev. Vendar pa lahko, preden se otrok dokončno odloči za vpis na določeno srednjo šolo, marsikaj pripomorete k temu, da bo njegova odločitev na koncu resnično prava zanj. Otrok v najstniških letih marsikdaj razmišlja v skladu s svojo družbo in včasih k njegovi odločitvi pripomorejo prijateljstva, simpatije in drugi razlogi, ki pa za pravo odločitev pravzaprav niso pomembni. Otroku lahko torej svetujete, naj pred odločitvijo naredi nekakšen načrt oz. izpolni vprašalnik, ki naj vsebuje naslednja vprašanja:

Kaj ga najbolj zanima v življenju?

Kaj ga veseli?

V čem je dober?

Kateri predmeti so mu všeč in pri katerih dosega izjemne rezultate?

Katerih predmetov pravzaprav ne mara in mu otežujejo doseganje dobrih rezultatov?

Kateri poklici ga zanimajo ali so mu privlačni in zakaj?

Bi si želel čim prej zaključiti šolanje ali bi rad dalj časa hodil v šolo in ima vizijo o vpisu na fakulteto?

Pomembno je, da otrok pri odločitvi upošteva svoje sposobnosti, zanimanja, učne navade in znanje, ki ga je pridobil v času osnovnošolskega izobraževanja. Če ga zanimajo določeni hobiji, dejavnosti in znanja, ki jih lahko pridobi na poklicni srednji šoli, potem naj izbere srednjo strokovno šolo. Ker tovrstne šole ponujajo tudi veliko praktičnega znanja, je super, če se pred tem pozanimate, kakšna je ponudba določene šole, kakšen je predmetnik, kateri profesorji predavajo na šoli in kako izvajajo praktični del učenja. 

Če otroka zanimajo poklici, za katere potrebuje univerzitetno izobrazbo, in je za doseganje svojih ciljev pripravljen vlagati precej časa, truda in učenja, potem naj izbere gimnazijo. Pri tej odločitvi je resnično pomembno, da se otrok zaveda vložka, potrebnega za uspešen zaključek šolanja in pridobitev poklica. Gimnazija je torej primerna za tiste, ki imajo odlične učne navade, dobro podlago znanja iz osnovne šole in veselje do učenja, saj le gimnazija ne bo dovolj za doseganje poklicnih ciljev. Pri tem se pozanimajte, katera področja določena gimnazija še posebej razvija: ali je to športna, tehniška, klasična, umetniško-likovna, dramska ali glasbena gimnazija ali pa gre zgolj za splošen program gimnazije.

Pri odločanju o nadaljnjem izobraževanju lahko otroku na pomoč priskočijo starši, učitelji in svetovalni delavec na šoli. O različnih poklicih pa lahko veliko povedo tudi ljudje, ki jih opravljajo. Morda se bo otrok tudi na podlagi tega lažje odločil, ali je poklicna usmerjenost, h kateri stremi, resnično primerna zanj. Koristne informacije lahko najde tudi v Kariernem središču (https://www.ess.gov.si/ncips/cips), kjer si lahko med drugim pomaga z računalniškim programom Kam in kako. Posamezne srednje šole pa se bodo predstavile tudi na informativnih dnevih, ki bodo letos potekali virtualno. 

Dodatne nasvete o tem, kako lahko kot starš pomagate otroku pri izbiri srednješolske izobrazbe, najdete tudi TUKAJ.

Na tem mestu pa si lahko ogledate seznam srednjih šol, ki bodo v prihodnjih dneh nudile virtualne informativne dneve. Pri tem bodite pozorni – skrajno desno je namreč navedeno, katere šole zahtevajo vašo predhodno prijavo na virtualni informativni dan in katere ne.

Najpomembnejše je, da otroku pomagate priti do vseh ključnih informacij.
Najpomembnejše je, da otroku pomagate priti do vseh ključnih informacij.FOTO: Shutterstock

Pomembni datumi za devetošolce:

Informativni dnevi so v skladu s šolskim koledarjem predvideni za:

FEBRUAR

Petek, 11. februarja, ob 9. in 15. uri, 

ter soboto, 12. februarja, ob 9. uri

"Učenci, ki letos končujejo osnovnošolsko obveznost, bodo namesto pouka imeli možnost sodelovanja na informativnih dnevih, v okviru katerih bodo pridobili informacije o vpisu. Glede na epidemiološko situacijo izvedba informativnih dni na šolah tudi v tem šolskem letu ne bo mogoča, saj gre za visokotvegan dogodek, ob katerem se združuje veliko število učencev iz različnih delov Slovenije, pri čemer pa je tudi izrazito povečana uporaba sredstev javnega prevoza. Zato bodo šole svoje predstavitve izvedle na virtualen način oziroma s spletno predstavitvijo. Vsem kandidatom svetujemo, da si podrobno pogledajo spletne strani šol, v katere se želijo vpisati oziroma ki jih zanimajo," pojasnjujejo na Ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport.

Ob informativnem dnevu ne pozabite zapisati kakšne pomembne informacije, datumov ali podatkov, ki bi lahko ključno vplivali na odločitev otroka pri vpisu v srednjo šolo. Pred informativnim dnem pa si lahko otrok in tudi vi v beležko izpišete pomembna vprašanja in informacije, ki bi vas in otroka zanimale. Če jih na virtualnem predavanju ob informativnem dnevu ne bi dobili, preprosto vprašajte, ko bo čas za vprašanja staršev in otrok. Nekaj primerov vprašanj, ki jih lahko zastavite: Kako poteka pouk (ali je samo dopoldan ali v turnusih)? Kako je s prehrano na šoli? Katere zunajšolske dejavnosti in šolska tekmovanja izvajajo? Učenje katerih tujih jezikov je na voljo? Katere statuse lahko imajo dijaki? Ali imajo kakšne posebne projekte, pri katerih bi lahko sodelovali? Ali nudijo prakso (koliko časa traja, ali imajo kakšne poslovne partnerje)?

MAREC

2. marec 2022: rok za prijavo za opravljanje preizkusa posebne nadarjenosti, znanja in spretnosti za kandidate, ki se želijo vpisati v srednješolske programe, ki to zahtevajo, ter za posredovanje dokazil o izpolnjevanju pogoja za vpis na programa Gimnazija (š) in Ekonomska gimnazija (š).

11.–21. marec 2022: opravljanje preizkusov posebnih nadarjenosti, znanja in spretnosti.

APRIL

4. april 2022: zadnji rok za oddajo prijav za vpis v prvi letnik srednjih šol za šolsko leto 2020/21.

8. april 2022 do 16. ure: javna objava številčnega stanja prijav za vpis v srednje šole.

18. april 2022: objava sprememb obsega vpisa in stanja prijav za vpis v srednje šola za šolsko leto 2020/21.

25. april 2022 do 14. ure: do tega datuma imate možnost morebitnega prenosa prijave za vpis v srednje šole.

MAJ

4. maj 2022: NPZ iz slovenščine ali italijanščine ali madžarščine.

6. maj 2022: NPZ iz matematike.

10. maj 2022: NPZ iz tretjega predmeta (tehnika in tehnologija, tuji jezik, domovinska in državljanska kultura in etika, kemija).

24. maj 2022: seznanitev učencev z dosežki v 9. razredu.

25. maj 2022: rok za prijavo za vpis učencev, ki so se zadnje šolsko leto izobraževali v tujini, in dijakov 1. letnikov, ki se želijo preusmeriti v drug program ("preusmerjenci" – samo na šole brez omejitve vpisa).

27. maj 2022: obveščanje osnovnih in srednjih šol o omejitvah in spremembah obsega razpisanih mest, javna objava omejitev vpisa.

31. maj 2022: seznanitev učencev z dosežki NPZ v 9. razredu.

JUNIJ

31. maj2. junij 2022: uveljavljanje pravice vpogleda v učenčeve ovrednotene pisne naloge NPZ, vpogled se opravi na šoli.

15. junij 2022: razdelitev zaključnih spričeval in obvestil o dosežkih NPZ učencem 9. razreda.

16.21. junij 2022 do 14. ure: vpis oziroma izvedba 1. kroga izbirnega postopka.

21. junij 2022 do 15. ure: objava rezultatov prvega kroga izbirnega postopka in seznanitev kandidatov, ki v 1. krogu niso bili uspešni, z možnostmi v 2. krogu.

21. junij 2022 do 16. ure: objava spodnjih mej 1. kroga izbirnega postopka na internetu.

24. junija 2022 do 15. ure: rok za prijavo kandidatov za 2. krog izbirnega postopka.

30. junij 2022 do 15. ure: objava rezultatov 2. kroga izbirnega postopka.

 

JULIJ

1. julij 2022 do 14. ure: vpis kandidatov, ki so bili uspešni v 2. krogu izbirnega postopka.

4. julij 2022 do 15. ure: objava še prostih mest za vpis.

AVGUST

31. avgust 2022: vpis na srednjih šolah, na katerih imajo še prosta mesta.

Delež razpisanih mest za vpis v srednješolske programe za leto 2022 23
Delež razpisanih mest za vpis v srednješolske programe za leto 2022 23FOTO: MIZŠ
Anketa Arhiv
Ali bi otroku dovolili, da sam izbere poklic, ki bi ga opravljal?

Imate doma srednješolca, ki izbira študijsko pot? Potem so vse informacije, ki jih potrebujete, zbrane na tem mestu.

Nas že spremljate na Facebooku? Pridružite se nam in bodite na tekočem vedno in povsod!

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

 

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 855