Pri UNICEF-u se zavzemajo, da so tudi letos poti šolarjev varne in brezskrbne ter da lahko v primeru kakršnih koli težav dobijo pomoč. Temu so prav namenjene Varne točke. In po novem je z oktobrom 2019 Ljubljana postala prvo mesto na svetu, ki ima mobilno UNICEF-ovo mobilno Varno točko, pred nevarnostjo, po pomoč se bodo lahko zatekli tudi na avtobus, ki vozi po mestu in 16 primestnih občinah.

Kaj so Varne točke?
Tomaž Bergoč, izvršni direktor UNICEF-a, je pojasnil,: ''Varne UNICEF-ove točke so javni prostori, ki so dostopni vsem, lahko so to cvetličarne, lokali, trgovine, policijske postaje, tudi parlament, od danes naprej pa vsi avtobusi LPP-ja. V teh UNICEF-ovih Varnih točkah so ljudje, naši prostovoljci, ki so bili na izobraževanju, tako da so usposobljeni in znajo prisluhnit otroku in mu pomagat, če se znajdejo v stiski'' Razložil je natančneje, kje je lokacija teh Varnih točk, in sicer so ob poteh v šolo, kjer se otroci gibljejo. Če pride do medvrstniškega nasilja ali česa drugega, jim je ta lokacija dosegljiva. ''Otroci te točke prepoznate po nasmejani hiški, ki označuje UNICEF-ove Varne točke.''

Mreža takšnih točk je zelo široka, so v več kot 100 krajih po Sloveniji, in sicer jih je več kot 750. V njih je kar 1500 ljudi, ki bodo otroku ponudili roko v težavah in ga zaščitili.
Zakaj je pomembno vzpostavljati takšne točke?
''Vzpostavitev takšnih točk je nudenje nekega občutka varnosti, ko se otroci gibljejo, da vedo, da bi v primeru, ko bi prišli v neko situacijo, ko bi potrebovali pomoč, le-to tudi dobili,'' je nadaljeval Bergoč. Da najdejo takšne točke, sodelujejo z občinami, skupnostmi, policijo, centri za socialno delo.
Kdaj otroci poiščejo pomoč?
Direktor pojasnjuje, da so primeri, ko otroci poiščejo pomoč, zelo različni. Pri nekaterih je šlo za lažje poškodbe, izgubo ključev, drugih za pomoč pri domači nalogi ... Lani je bilo približno 100 takšnih primerov, ko so se otroci zatekli v Varno točko in so morali posredovati prostovoljci. Le-ti so jim ustrezno pomagali v stiski. V 10 primerih so otroci potrebovali resno pomoč in so se morali obrniti na inštitucije (na primer policijo, center za socialno delo).
Novost v Ljubljani – mobilna Varna točka
V Ljubljani so po novem avtobusi tudi Vrane točke. Peter Horvat, direktor LPP, otrokom naznanja, da je vseh njihovih 250, 270 avtobusov opremljenih z modro nalepko Varne točke. Že prej so bili priča temu, ko so se k vozniku po pomoč zatekli otroci ali kdo drug in so preko radijske zveze ukrepali, pomagali, poklicali starše, tako da je ta korak samo še pikica na i.

V primeru medvrstniškega nasilja lahko voznik pomaga nemočnemu, lahko reagira, ima takšno pristojnost, še preden žrtev izreče: ''Na pomoč!'' On je namreč odgovoren za varnost potnikov, po besedah Horvata. V hujših primerih se obrnejo tudi na policijo. So pa veseli, je takšnega nasilja iz leto v leto vedno manj.

Kako otroci izvedo za UNICEF-ove Varne točke?
UNICEF-ov junior ambasador Jakob Ahlin je dejal: ''Prvič sem za Varne točke slišal v šoli, kjer smo imeli izobešene plakate. Slišal sem, da nekatere šole organizirajo vodene oglede, da jih odpeljejo do najbližjih. Na začetku šolskega leta o njih poročajo tudi mediji, saj je varnost otrok in mladine na ulicah zelo pomembna. Lani pa je zaživela še posebna stran www.varnetocke.si, ki prikaže vse Varne točke v bližini. Informacije o tem najdemo tudi na družbenih omrežjih.''
UNICEF-ova junior ambasadorka Aida Ališić je povedala, da je že obiskala takšno točko, ker se ji zdi pomembno, da jo je obiskala, še preden se je znašla v težavah, in ker mislim, da bo iskanje pomoči tako lažje. Spoznala je, da je tam varen prostor, kamor se lahko otrok zateče in reši svoje težave, če na ulici doživlja nekaj neprijetnega. Poudarila je, da Varne točke omogočajo anonimnost, nihče ne bo izvedel, kdo je otrok in da ima težave.
Izabela Škorn, tudi UNICEF-ova ambasadorka, je vsem otrokom sporočila: ''Vsi otroci smo junaki, ki premagamo na videz še tako majhno težavo, sami ali s pomočjo odraslih. Saj veste: Bolečina ni jokica stokica, Stiska ni tožibaba in Nemoč ni špeckahla. Le pogumno.''

Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV