Slovenski otroci se veliko gibljejo, je pokazala raziskava mednarodne zveze za aktivne in zdrave otroke AHKGA. Ugotovili so, da ima Slovenija poleg Zimbabveja in Japonske najbolj fizično aktivne otroke na svetu. A kot so še odkrili, imajo vse tri države zelo različne pristope k motiviranju otrok za gibanje. Vsem pa je skupno, da fizično aktivnost poganjajo kulturne norme. A kaj se zgodi, če otrok ne more telovaditi? Če ima otrok za dlje časa zdravniško opravičilo za telovadbo? Kako je ocenjen v šoli? Je neocenjen, piše test, opravi vaje, ki jih lahko?
Odgovarjajo na ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport.
Telovadba je enakovreden predmet kot vsi ostali. V zvezi s športno vzgojo srednješolski pravilnik o ocenjevanju znanja pravi, da če je dijak iz zdravstvenih razlogov v celoti oproščen sodelovanja pri predmetu športna vzgoja, se v ustrezni dokumentaciji in ob koncu pouka evidentira z besedo "oproščen". Pravilnik o preverjanju in ocenjevanju znanja ter napredovanju učencev v osnovni šoli pa določa: "Znanje učenca, ki je iz zdravstvenih razlogov v celoti oproščen sodelovanja pri posameznem predmetu, se iz tega predmeta ne ocenjuje."
V 27. členu imenovanega pravilnika je tudi določeno, da je lahko učenec, ki zaradi bolezni ali drugih utemeljenih razlogov ne more obiskovati pouka, neocenjen iz vseh ali iz posameznih predmetov. Če je učenec neocenjen v celem ocenjevalnem obdobju ali v delu ocenjevalnega obdobja, se mu za manjkajoči del snovi v dogovoru z njegovimi starši prilagodi načine in roke za ocenjevanje znanja ter število ocen. O prilagoditvah odloči oddelčni učiteljski zbor. Če je učenec neocenjen ob koncu pouka posameznega predmeta, lahko do konca šolskega leta opravlja izpit iz tega predmeta, kar se imenuje predmetni izpit.
Opravičevanje odsotnosti učencev je urejeno v 53. členu Zakona o osnovni šoli. Zakon v 60. e členu šoli nalaga, da v pravilih šolskega reda med drugim natančneje opredeli tudi opravičevanje odsotnosti. Tako lahko šola s svojimi internim aktom podrobneje določi izvedbena pravila glede opravičevanja odsotnosti. V tem okviru je mogoče urediti tudi pravila v zvezi z opravičevanjem, torej kdaj zadošča opravičilo staršev in kdaj je potrebno zdravniško opravičilo. Načeloma velja, da lahko starši opravičijo do tri dni, po treh dneh pa je potrebno zdravniško opravičilo. Napiše ga zdravnik na posebnem obrazcu, nanj se podpiše in pritisne žig zdravstvene ustanove.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV