
Kaj se zgodi, če mladostnik spi premalo?
Ne glede na to, kako prepričljivi so vaši odraščajoči otroci, da ne potrebujejo veliko spanja, jim dolgoročno to ne bo koristilo. Njihove zmožnosti za učenje, poslušanje in koncentracijo se bodo iz dneva v dan zmanjšale. Lahko bodo celo pozabljali pomembne podatke, informacije, kot so imena, telefonske številke, da morajo napisati domačo nalogo, iz glave jim bodo pobegnili pomembni datumi, kdaj imajo pregled pri zdravniku …
Vzrok za pojav aken mnogi specialisti med drugim iščejo tudi v pomanjkanju spanja.
Najhujša posledica je zagotovo neprimerno in agresivno vedenje, kričanje na starše, prijatelje in celo učitelje.
Po navadi mladostnike držijo pokonci skodelice in skodelice popite kave, ogromna količina sladkarij in hitre hrane, kar vodi k čezmerni teži. In če ne ukrepate dovolj hitro in se pogovorite z mladostnikom, lahko prav v tem iščete vzrok za mnoge prehlade, viroze, gripozna obolenja, kajti utrujen in izčrpan organizem se težko brani pred različnimi virusi in bakterijami.

Skupaj z otrokom se pogovorite o negativnih učinkih nezadostnega spanja, vedno znova jim poudarjajte, da bodo le naspani zdravi, srečni in pametni! Med tednom se morajo držati rutine, medtem ko so ob koncu tedna lahko odstopanja, vendar ne prepogosta, kajti to lahko naruši njihovo biološko uro in kakovost spanja.
Popoldansko dremanje seveda ni prepovedano, če je pravilno načrtovano. Ne sme biti predolgo in preblizu večernemu spancu. Prav tako je zelo pomembno, da se otrok v svoji sobi zelo dobro počuti, je dovolj zatemnjena in da je v večernih urah v stanovanju tišina, ne pa glasno ''razbijanje'' glasbe.
Pred spanjem je prepovedano …
Nobeni vitamini, energijski napitki, kava ne bodo nadomestili dobrega spanca. Zvečer naj ne pijejo kave, čaja, energijskih pijač, kokakole, prav tako ni priporočljivo sladkanje s čokolado.
Seveda ni treba izpostavljati, da na kakovost spanja negativno vplivata tudi uživanje alkohola in kajenje.
Največjo napako delajo predvsem najstnice, ki pred spanjem še telovadijo. Zdravniki odsvetujejo energično skakanje, raztegovanje ipd. pred spanjem, prav tako obilne obroke in pitje.
Uro pred spanjem naj se osnovnošolci, dijaki in študentje izognejo gledanju televizije, igranju računalniških iger, klepetanju po mobilnem telefonu. Zvečer naj počnejo nekaj umirjenega, kajti le tako bodo lažje zaspali. Če bodo vsak večer počeli vedno isto, bo telo prepoznalo signale, da je čas za spanje. Lahko berejo, si privoščijo kopel, prhanje ...
Ko motnje spanja uničujejo življenje …
Vsak otrok kdaj pa kdaj doživlja takšne ali drugačne motnje spanja, zaradi katerih tako njega kot njegove starše čaka veliko neprespanih noči. Obstaja pa tudi čedalje več otrok, ki se vsak dan soočajo z motnjami spanja, ki uničujejo življenja tako njim kot njihovim staršem. V Veliki Britaniji so zato ustanovili posebne klinike, ki se ukvarjajo samo s tem problemom, osrednja klinika pa se nahaja v Southamptonu, kjer skušajo na podlagi izkušenj izluščiti otrokove težave in pomagati z inovativnimi načini zdravljenja. Vse to si boste lahko ogledali na programu BRIO, in sicer 11. avgusta ob 10:15, v angleški dokumentarni oddaji Otroške težave: Nespečnost (My Child Won't Sleep).

Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV