Bibaleze.si

Kako ustvariti varen in odprt prostor za pogovore o spolnosti

B.R.

Najstniki

0
03. 04. 2025 05.00

Razumevanje spolnosti in zdravih odnosov je danes za otroke pomembnejše kot kdaj koli prej, saj se mladostniki vse lažje srečujejo z informacijami na spletu in v medijih, kjer ni nujno, da je prikazana realna slika odnosov.

najstnik

Splet je pomemben vir informacij o spolnosti, drogah in nasilju, prav tako je splet postal učno orodje, kako se obnašati v odnosih. Mladostniki so tako izpostavljeni številnim sporočilom na spletu, ki so skoraj vedno predstavljena v pozitivni luči, brez večje razprave o morebitnih tveganjih in negativnih posledicah.

Pomembno je, da starši ne odlašajo s temi pogovori, saj se otroci v današnjem svetu hitro srečujejo z informacijami o spolnosti, ki niso vedno koristne ali točne. Čeprav so pogovori o spolnosti lahko neprijetni, je najbolje, da začnemo zgodaj in pogosto, saj to ustvarja varen prostor za otroke, kjer se lahko brez sramu obrnejo na starše, kadar imajo vprašanja.

Pomembno je tudi, da starši spremljajo, kaj njihovi otroci gledajo na televiziji, internetu ali v filmih. Prav tako je ključno, da starši svojim otrokom pomagajo razumeti, kaj gledajo, in jih naučijo kritičnega razmišljanja o vsebinah, ki jih srečujejo v medijih.

Ko gre za spolno vzgojo, strokovnjaki poudarjajo, da naj bi starši s svojimi otroki začeli govoriti o tej temi že zgodaj in pogosto. Spolna vzgoja obsega širok spekter tem, kot so anatomija, puberteta, privolitev in komunikacija, pa tudi spolni napadi, zlorabe in nadlegovanje. Prav tako se dotika tem, kot so telesna podoba, spolna identiteta in spolna usmerjenost.

Pomembno je, da starši ne odlašajo s temi pogovori.
Pomembno je, da starši ne odlašajo s temi pogovori. FOTO: Adobe Stock

Včasih so mnogi starši verjeli, da je že en pogovor o "ptičkah in čebelah" dovolj. Vendar pa danes vemo, da je to daleč od resnice. Potrebno je imeti pogovore o teh temah pogosto in odprto. Megan Michelson, strokovnjakinja za spolno vzgojo, priporoča pristop, ki je "pogost in odprt". Poudarja, da mora biti prvi vtis pogovora močan. "Pogovori ne bi smeli biti enkratni," pravi, "gre za postopno izgradnjo odprtega in varnega prostora za pogovore."

Pogovori z otroki različnih starosti

Pri vsakem starostnem obdobju so pomembni različni načini, kako začeti te pogovore, da bodo primerni za njihovo starost in razvojno stopnjo.

Malčki
Za malčke se lahko pogovor začne že pri osnovah, kot so imena telesnih delov z uporabo pravih anatomskih izrazov. To lahko vključuje vprašanja o tem, zakaj se nekaterih stvari ne smemo dotikati, kot tudi osnove o tem, da imajo pravico do svojih telesnih meja.

Majhni otroci
Ko so otroci starejši in bolj radovedni, je čas, da jim pojasnite osnovne pojme, kot sta puberteta in menstruacija, preden se ta procesa začneta. To pomaga otrokom razumeti, da so telesne spremembe normalen del odraščanja in da ni razloga za sram.

Prednajstniki in najstniki
Za prednajstnike in najstnike so pogovori o spolnosti lahko zapleteni, saj se pogosto začnejo soočati s temami, kot so prvi romantični odnosi, spolna identiteta in dostop do interneta, ki prinaša vse vrste informacij (včasih tudi napačne ali škodljive). Pomembno je, da starši vodijo te pogovore pogosto, da se otroci ne obrnejo na druge vire, kot so vrstniki ali internet, po informacije.

Pogovori o privolitvi in telesnih mejah

Pogovor o privolitvi in spoštovanju telesnih meja je pomemben v vseh starostnih obdobjih. Strokovnjakinja za spolno vzgojo Rosalia Rivera priporoča, da starši že pri malčkih začnejo učiti o pomenu privolitve: "Tvoje telo pripada tebi in ti si edini/a, ki lahko odloči, kdo se ga lahko dotika." To načelo velja tako za fizične kot tudi za virtualne prostore, kot so družbeni mediji.

Vir: Parents

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863