Največja napaka staršev je, da naredijo domačo nalogo namesto otroka in so prepričani, da so mu pomagali. Ravno nasprotno, v takih primerih otroku odvzamete dolžnost in ga prikrajšate za izkušnjo, ki bi jo imel s samostojnim reševanjem naloge. Nič ni narobe, če otroku pomagate tako, da ga spodbujate in mu pripravite učno okolje, ki ga bo motiviralo, a nikar ne delajte nalog namesto njega. Da vam bo lažje, smo v nadaljevanju zbrali pet nasvetov, kako pripraviti spodbudno učno okolje.
1. Pozitiven odnos
Ustvarjajte pozitiven odnos do šole, učenja in nalog. Seveda to ni najbolj zabavno in redko kdo ima nasmeh na obrazu, ko ve, da ga čaka učenje, a vseeno naj ne bo razmišljanje usmerjeno v dolgočasnost in napor. Starši ste otrokov največji vzornik, zato bo tudi vaš zgled, ki naj pokaže zanimanje in pomembnost opravljanja dolžnosti, pripomogel k lažjemu učenju.

2. Poiščite otrokov učni stil
Vsak otrok se lažje uči na svoj način in če ga boste prepoznali ter ga k temu usmerjali, bo vse veliko lažje. Manj bo negativnega odnosa in protestiranja. Učencem, ki so vizualni tip, lahko fotografije ali ogledi videoposnetkov olajšajo učenje. Drugi se učinkoviteje učijo s poslušanjem pesmi ali zvočnih knjig. Nekateri si največ zapomnijo s prepisovanjem ali pa pisanjem miselnih vzorcev. Stilov učenja je veliko in prej ko ugotovite, kateri je najbolj primeren za vašega otroka, prej bo učenje lažje in učinkovitejše.
3. Osredotočite se na otrokova zanimanja
Ko učenje vključuje predmete, ki zanimajo vašega otroka, lahko postane tudi zabavno. Spodbujajte jih, da raziskujejo teme, ki jih veselijo, pa naj bodo to dinozavri, motorji ali princeske. Ko se odločite za raziskovanje ene teme, ga izzovite, naj pobrska po zanimivostih in naj vam pove tri nove stvari, ki si jih je med raziskovanjem zapomnil.
4. Ponudite jim možnost izbire
Najenostavnejši način za prepoznavanje učnega stila je, da otroka preprosto vprašate in mu ponudite več različnih načinov učenja. Če jim boste dovolili, da si način izberejo sami, se bodo počutili vključene in s tem bodo tudi bolj motivirani. Ena od možnosti, ki jo lahko ponudite, je učenje s platformo IzziRokus, ki ga učencem in učiteljem ponujata založbi Rokus Klett in Modrijan izobraževanje. Ta platoforma ponuja bogato zbirko atraktivnih interaktivnih in drugih multimedijskih učnih elementov, ki učencem popestrijo in olajšajo učenje. Primerna je za vse šolarje in učence, tudi za tiste, ki imajo težave z disleksijo, saj ponuja številne interaktivne naloge in multimedijske vsebine za boljšo ponazoritev učne snovi, video razlage (za lažje razumevanje kompleksnih pojmov), avdio posnetke daljših besedil in skrajšanih besedil, skratka tam boste našli različne metode za vsak tip učenja. Vaš otrok bo sproti pridobival povratne informacije in lahko bo spremljal svoj napredek. Ponuja tudi možnost zamenjave velikosti črk, spremembe pisave (tudi za otroke z disleksijo) in menjave barvne podlage. Otroka lahko vključite tako, da si sam izbere barvno podlago, ki mu je najbolj všeč. Platformo lahko uporabljate na različnih napravah in deluje tudi brez stalne internetne povezave.
5. Praznujte dosežke, tudi najmanjše
Ko bo otrok videl, da je njegovo delo priznano in nagrajeno, se bo počutil zadovoljno. Pohvala, tabela z nalepkami za opravljeno delo ali samo igranje najljubše igre, po tem ko je na primer napisal domačo nalogo, lahko veliko pripomore in motivira.
Sponzorirana objava