
''Spolnost je naraven in prijeten del življenja, spoznavanje svoje spolnosti pa je zelo pomemben del odraščanja,'' sta nagovorila mladostnike strokovnjaka Elizabeth Fenwick in Richard Walker.
Odraščanje
V puberteti se pri dekletih prebudita ženska spolna hormona, in sicer estrogen in progesteron, začnejo se razvijati prsi, rasti dlake, boki in stegna se zaoblijo. Vse te številne telesne spremembe se lahko začnejo dogajati že pri 10 ali 11 letih, spremljajo pa jih tudi nihanja razpoloženja in vedenja.
Fantje zajadrajo v pubertetniško obdobje malo pozneje, Fenwickova in Walker pojasnjujeta, da se to zgodi, ko jim začnejo poganjati dlake, ko se jim poglobi glas, ko se začnejo spolovila razvijati in ko se v modih začnejo tvoriti semenčice. ''Puberteto sproži hormon, ki ga izloča žleza hipofiza v možganih. Ta hormon spodbudi moda, da začnejo izločati moški spolni hormon testosteron, ki nadzira vse spremembe v telesu.'' Vse to pa se začne okoli 14. leta.

Prebujanje čustev
Med počitnicami imajo mladi veliko časa za spoznavanje novih prijateljev in prijateljic. Vzklijejo nove zaljubljenosti in v njih se prebudi radovednost, kaj sploh je spolnost, kakšno je moško, kakšno žensko telo. Res da morata biti oba najstnika na spolne odnose čustveno pripravljena, a žal se marsikdaj zgodi, da spolnosti botrujeta alkohol ali zgolj želja – biti enak kot drugi. Vroči poljubi za eno noč so pri najstnikih zelo popularni, zato je resnično pomembno, da se dovolj zgodaj pogovorite o miselni pripravljenosti na to in ustrezni zaščiti.
Miselna pripravljenost
Fenwickova in Walker razlagata, da se morajo najstniki zavedati, da prvi seks ni nujno fantastičen. Vedeti morajo, da je za kaj takega potreben čas, spoznavanje partnerja tako čustveno kot telesno. Seks postane sčasoma boljši, ko se znata sporazumeti in zaznata potrebe drug drugega.
''Pri odločitvi za spolni odnos spoštujmo sebe in drugega. Izogibajmo se okoliščinam, povezanim z zlorabo alkoholnih pijač ali rabo prepovedanih drog, ki utegnejo neustrezno vplivati na našo presojo položaja in oseb, da ne bi pozneje svojih odločitev obžalovali,'' priporočajo strokovnjaki z Inštituta za varovanje zdravja.

Varna spolnost
Nadaljujeta, da je treba odgovorno premisliti o morebitnih posledicah odločitve za spolni odnos, kot so okužbe s spolno prenosljivimi boleznimi in nenačrtovana nosečnost. ''Poučimo se o varni rabi kondoma. Da bi preprečili okužbe s spolno prenosljivimi boleznimi, uporabimo kondome, še posebej pri spolnih odnosih z osebami, ki jih ne poznamo (dovolj). Pred nezaželeno nosečnostjo se je smiselno dvojno zaščititi – priporočljiva je hkratna uporaba kondoma in druge zanesljive kontracepcije, na primer hormonske kontracepcije (tabletke),'' navaja Inštitut za varovanje zdravja v brošuri, ki jo je namenil učiteljem, staršem in otrokom.
Starši, poskušajte svojim odraščajočim otrokom prisluhniti. Pojasnite jim, da se zavedate, da so njihovi spolni občutki tako močni, da včasih prevladajo nad vsemi drugimi. Obenem pa je zelo pomembno, da jih poučite, da jih morajo znati brzdati in se jim ne smejo pustiti zapeljati.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV