Bibaleze.si

Vse več maminih sinčkov

STA/N. K.

Najstniki

1
27. 10. 2017 08.21

Italija ima že tradicionalno sloves, da je dežela maminih sinčkov, raziskava italijanske centralne banke pa je zdaj ugotovila, da se v državi še povečuje delež mladih, ki se vse pozneje odločajo, da zapustijo domače gnezdo.

Sin
Sin
SinFOTO: iStock

V raziskavi so ugotovili, da 28 odstotkov ljudi, ki so bili rojeni na začetku 70. let minulega stoletja, še vedno živi s svojimi starši tudi potem, ko so dopolnili 30 let. Pri generaciji, rojeni v 80. letih minulega stoletja, pa se ta odstotek poveča na 38,5 odstotka.

Hkrati so v raziskavi ugotovili, da je 85 odstotkov tistih iz generacije v začetku 70. let minulega stoletja v starosti od 30 do 34 let zaposlenih, medtem ko je pri tistih, ki so rojeni desetletje kasneje, ta odstotek znižal na 71,5 odstotka.

Brezposelnost mladih v Italiji je sicer velika. Lani je bilo v Italiji brezposelnih 37,8 odstotka mladih, kar apeninski škorenj glede na brezposelnost mladih uvršča takoj za Grčijo in Španijo.

Pozna odselitev od doma bi lahko imela resne gospodarske in demografske posledice. Če se mladi ne odločajo za otroke in ne najdejo dela, se pa zanašajo na podporo staršev, bi lahko država utrpela veliko znižanje stopnje rodnosti in manjšo produktivnost. Je pa mogoče trend "ptičkov, ki ostanejo v gnezdu" tudi v odrasli dobi, razložiti s slabimi pogoji na trgu dela in visokimi stroški bivanja, je rezultate raziskave ocenil raziskovalec italijanske centralne banke Enrico Di Stefano.

Italijanski vladi Di Stefano predlaga, naj mladim ponudi subvencije iz javnih sredstev, saj se je npr. tovrstna politika v Španiji izkazala za zelo učinkovito.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863