Otrokom v najstniških letih prijatelji izjemno veliko pomenijo, z njimi radi preživljajo čas v živo ali na družbenih omrežjih. Dobro je, da poznate, kdo so otrokovi prijatelji, da imate njihovo telefonsko številko (samo za nujne primere). Decembra, ko se tudi vi radi družite s prijatelji, morate razumeti, da imajo tudi oni takšne načrte. Še posebej te dni, ko so šolska vrata zaprta.
Sonja: ''Najina hčerka je stara 15 let in gradimo odnos na zaupanju. Dovolim ji, da gre ven zvečer s prijateljico. Veliko ji pomeni, da z njo klepeta v lokalu, ki je zelo blizu nas. Vem, kje je in s kom je. Našega dogovora do zdaj ni prekršila, pride ob uri, ki jo določimo. V tem ne vidim nič slabega. Zdaj, ko ima počitnice, ji dovolim tudi med tednom, da gre ven.''
Treba je zgraditi zaupanje
Romana Čolič, zakonska in družinska svetovalka, pojasnjuje, da se zaupanje gradi celotno leto in skozi odraščanje otroka, ni enačbe, kako v decembru zaupati otroku, ko bi želel zvečer ven, pomembno je, kaj vse se je že prej dogajalo, kakšen odnos se je med otrokom in staršem zgradil, kakšno zaupanje se je vzpostavilo.
''Zaupanje se gradi več let in skozi razvoj otroka. Ne gre za to, da lahko vse nadoknadimo, ko otrok postane mladostnik in želi ven s prijatelji. Pomembno je, kakšen odnos ima otrok s starši že zgrajen. Mladostnik, ki je bil v preteklosti slišan, opažen in ovrednoten, kjer je bil stik s starši vzpostavljen, pogosto sam od sebe pove, kaj bo počel, kje in s kom bo, saj mu bo to varno in normalno. Problem je, kadar tega odnosa ni in ko želijo starši v takšnih situacijah biti avtoriteta. Pogosto namreč pride do upora, bežanja od doma in prikrivanja.''

Ko najstnik krši dogovor, recimo zamudi domov, pride alkoholiziran ...
Ko bo vaš otrok prišel domov pod vplivom alkohola ali bo zamudil, bo normalno, da ste jezni in razočarani, a bo neučinkovito, da mu takrat skušate dopovedati, da ni ravnal prav. Naslednji dan skličite družinski sestanek, vzemite si čas za pogovor iz oči v oči in se dogovorite, kaj takšno dejanje ter vedenje pomenita za naprej.
Kakovostno preživljanje prostega časa z mladostnikom
Natalija: ''Včasih je bilo lahko, sina sem navdušila že samo s tem, da sva sedela na tleh in ure in ure zlagala kocke ali sem mu čez dan brala pravljice. Danes, ko je v najstniških letih, iščem popolnoma nove ideje. Zelo pogosto ga vključim v načrtovanje, kaj bomo počeli skupaj. Včasih pa ga presenetim. Še vedno se želi družiti z mano in očetom, ni ves čas v svoji sobi. Če ne gremo nikamor, privlečem na dan kakšno družabno igro in se skupaj smejimo.''
Romana Čolič priporoča, da v načrtovanje, kaj boste počeli z najstnikom, vključite tudi njega, prisluhnite mu, kaj so njegove želje in interesi. Lahko se družite ob družabnih igrah, lahko greste na sprehod v naravo, ogled okrašenega mesta ali izlet v drugo bližnje mesto, lahko je to čas za ogled filma, obisk gledališča ter seveda uživanje v vseh zimskih športnih aktivnostih. Vzemite si čas in bodite skupaj.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV