Bibaleze.si

Že 566 varnih točk za otroke v stiski

STA/N. K.

Najstniki

0
07. 09. 2015 07.57

V 74 mestih po Sloveniji so v trinajstih letih odprli že 566 Unicefovih varnih točk, kamor se lahko zatečejo otroci v stiski. S 1. oktobrom bo zaživela še posebna spletna stran, ki bo omogočala prikaz tudi na pametnih telefonih in bo otrokom v stiski v pomoč z nasveti ter prikazom najbližjih varnih točk, je dejal Tomaž Bergoč iz Unicefa.

Najstnik

 

Najstniško nasilje
Najstniško nasilje FOTO: Profimedia

Unicef Slovenija želi ob začetku šolskega leta želi spomniti otroke, da se lahko v stiski vse leto zatečejo po pomoč v Unicefove varne točke, je na novinarski konferenci poudaril izvršni direktor Unicefa Slovenija Bergoč. Pojasnil je, da so varne točke javni prostori, kot so lekarne in knjižnice, označeni s posebno nalepko.

"Tudi danes smo v eni od varnih točk pri varuhu človekovih pravic in prepričan sem, da se vsi počutimo dobro," je dejal in dodal, da je cilj teh točk omogočiti otroku prvo pomoč v stiski, ga pomiriti, mu zagotoviti anonimnost in ustvariti varno ozračje.

"Vsi otroci imajo pravico, da živijo v varnem okolju, brez nasilja in z občutkom, da lahko v stiski poiščejo pomoč. V Unicefu verjamemo, da mora biti vsak otrok zaščiten pred zlorabo," je poudaril Bergoč in pozval otroke, da brez strahu spregovorijo o svojih težavah bodisi staršem, prijateljem, v šoli ali pa v varnih točkah.

Opozoril je, da je nasilja nad otroki še vedno preveč. Po Unicefovi globalni lanskoletni raziskavi je ena tretjina otrok, starih med 13 in 15 let, udeležena v nasilju, v Sloveniji jih je 40 odstotkov. Pri nas je v povprečju ustrahovanih 20 odstotkov otrok, skoraj 30 odstotkov otrok v starosti med 11 in 15 let pa pravi, da so sami ustrahovali vrstnike, je dodal Bergoč.

Po mnenju varuhinje človekovih pravic Vlaste Nussdorfer bodo otroci odslej v šoli bolj prepuščeni sami sebi, prijateljem, znancem, tudi spletu. "To je lahko tudi kraj marsikatere nevarnosti, ki preži na naše mlade, in zato sem vesela, da tudi varuh predstavlja varno točko," je dejala in navedla, da posebni oddelek pri varuhu skrbi za vse ranljive skupine.

Prostori varuha so se namreč pred letom dni vključili v mrežo Unicefovih varnih točk kot izjemno pomembna institucija, ki si prizadeva za zaščito otrokovih pravic in sodeluje pri ustvarjanju varnejšega okolja, kar je še posebej pomembno glede na visok odstotek nasilja nad otroki, je poudaril namestnik varuhinje Tone Dolčič. Ob tem se je dotaknil aktualnega "fazaniranja" oz. krsta novincev, kar pri varuhu ne odobravajo, ker posega v dostojanstvo otrok in povzroča nasilje.

Podpornik Unicefovega projekta varne točke Boštjan Gorenc - Pižama je povedal, da v varnih točkah 1200 ljudi prostovoljno pomaga otrokom v stiski, in pozval otroke, da brez strahu, če so v stiski, pridejo v varno točko, kjer jim vedno prisluhnejo.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863