Bibaleze.si

Zavarovalnica krije stroške poroda v tujini?

Nikolina Koljanin

Nosečnost

5
11. 07. 2011 08.21

Poleti se veliko nosečnic odpravi na dopust v tujino. Marsikatero zanima, ali zavarovalnica krije stroške predčasnega poroda v državah članicah Evropske unije, Bosni in Hercegovini ter na Hrvaškem.

Načrtovanih porodov v tujini ni mogoče uveljavljati na podlagi evropske kartice zdravstvenega zavarovanja.
Otrok v vatu
Otrok v vatu FOTO: iStockphoto

Vsi, ki nameravate na dopust v tujino ali v države, ki spadajo v Evropsko unijo ali Evropskei gospodarski prostor, ali Švico, je potrebno, da pred tem naročite evropsko kartico zdravstvenega zavarovanja. S Hrvaško, Makedonijo in Srbijo je Slovenija sklenila tudi dogovor o njeni uporabi. Če nimate časa, da obiščete območno enoto ali zavod za zdravstveno zavarovanje, obstaja hitrejša rešitev – naročite jo lahko po svetovnem spletu ali preko mobilnega telefona. Kartico boste prejeli v štirih delovnih dneh. Seveda pa morate za to imeti urejeno zdravstveno zavarovanje v Sloveniji. Če pa se odpravljate v Bosno in Hercegovino, si priskrbite konvencijsko potrdilo, ki je nastalo na podlagi meddržavnega sporazuma o socialnem zavarovanju.

Nosečnice, v tujino potujte zdravstveno zavarovane!
Nosečnice, v tujino potujte zdravstveno zavarovane!FOTO: iStockphoto

Katere zdravstvene storitve pa lahko uveljavljamo na podlagi evropske kartice zdravstvenega zavarovanja in konvencijskega potrdila, smo se pozanimali na Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije v Ljubljani. Predstavnik za stike z javnostmi Peter Rutar pa nam je tudi povedal, kako je, če se pri nosečnici predčasno začnejo popadki, medtem ko je na dopustu v tujini.

Nujne zdravstvene storitve

Rutar pojasnjuje, da v skladu z evropskim pravnim redom lahko v državah Evropske unije, Evropskega gospodarskega prostora in Švici na podlagi evropske kartice zdravstvenega zavarovanja zavarovane osebe uveljavljajo nujne oz. potrebne storitve. ''To so zdravstvene storitve, ki so po presoji zdravnika, pri katerem se je oseba zglasila, potrebne iz medicinskih vzrokov, upoštevajoč naravo storitev in pričakovano dolžino bivanja v drugi državi članici EU, EGP oz. Švici.'' Nadaljuje, da imajo v državah, s katerimi ima Slovenija sklenjeno meddržavno pogodbo, Hrvaški, Makedoniji, Srbiji, Avstraliji, Bosni in Hercegovini,  zavarovane osebe na podlagi evropske kartice oz. konvencijskega potrdila pravico do nujnega zdravljenja in nujne medicinske pomoči. ''Nujno zdravljenje in medicinska pomoč pomenita zdravstvene storitve, ki jih ni mogoče odložiti, ne da bi bilo ogroženo življenje ali zdravje zavarovane osebe,'' zagotavlja Peter Rutar in poudarja, da mora zavarovanec v drugih državah zdravstveno storitev plačati sam in šele po vrnitvi v domovino povračilo zahtevati od Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije, ki se v upravičenih primerih opravi v višini povprečne cene takšne storitve v Sloveniji.

Ali gre za nujne oz. potrebne storitve oz. nujno zdravljenje in nujno medicinsko pomoč, to bo ugotovil zdravnik v državi, kjer boste to storitev uveljavljali. Vedeti morate, da pri tem velja pravni red določene države, v kateri ste poiskali zdravniško pomoč, to pa se nanaša tudi na morebitno doplačilo oz. participacijo.

Vsi, ki potujete na dopust v tujino, potrebujete evropsko kartico zdravstvenega zavarovanja ali konvencijsko potrdilo.
Vsi, ki potujete na dopust v tujino, potrebujete evropsko kartico zdravstvenega zavarovanja ali konvencijsko potrdilo.FOTO: iStockphoto
Nenačrtovan porod v tujini

''Potrebno je opozoriti tudi, da načrtovanih zdravstvenih storitev v tujini, načrtovanih porodov tam in prevoza od tam v domovino ni mogoče uveljavljati na podlagi evropske kartice zdravstvenega zavarovanja,'' navaja Peter Rutar. Zato svetuje, da vsi kronični bolniki in osebe, ki v tujini načrtujejo neko rizično dejavnost (na primer: adrenalinski šport, obisk množičnih prireditev, odhod na rizična področja), kjer je pričakovati povečan rizik nastanka bolezenskega stanja, pri katerem je potrebna medicinska oskrba, poleg evropske kartice zdravstvenega zavarovanja oz. konvencijskega potrdila za BiH sklenejo tudi komercialno zavarovanje za tujino, tudi za potovanje v države izven Evropske unije oz. tiste, s katerimi Slovenija nima sklenjenega sporazuma o socialni varnosti.

''Nosečnicam, ki želijo dopust preživeti v tujini, svetujemo, da se pred odhodom posvetujejo s svojim zdravnikom o tveganjih takšnega potovanja med nosečnostjo, predvsem glede možnih posledic za njih oz. plod pri izpostavljenosti vročini, dehidraciji, sedenju v avtomobilu, letenju, stresu itd.'' Velja pa – v primeru, da se pri nosečnici, ki se nahaja v tujini, predčasno začne porod in se le-ta smatra kot nujen, bo v državah EU, EGP in Švici ter tistih, s katerimi ima Slovenija sklenjen sporazum o socialni varnosti, opravljen na podlagi evropske kartice zdravstvenega zavarovanja oz. konvencijskega potrdila. ''Pri tem je potrebno ponovno opozoriti, da nujnost oz. potrebnost storitve ugotavlja zdravnik, ki osebo sprejme na zdravljenje, ter da za vse primere velja pravni red države, v kateri oseba uveljavlja storitve, tudi glede morebitnih doplačil oz. participacij. Le-te, ki jih je pacient skladno z zakonodajo države, v kateri uveljavlja zdravstvene storitve, dolžan plačati sam, niso predmet za povračilo po prihodu v domovino,'' je zaključil predstavnik Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije.

Nosečnica na letalu
Nosečnica na letalu FOTO: iStockphoto

Informacije smo preverili na Hrvatskem zavodu za zdravstveno osiguranje v Zagrebu, kjer so nam zatrdili, da sta Hrvaška in Slovenija sklenili sporazum o socialnem zavarovanju že leta 1998. V njem je zapisano, da imajo zavarovanci ene države med začasnim bivanjem v drugi državi pravico do nujnih zdravstvenih uslug, in sicer breme nosi zdravstveno zavarovanje države, iz katere je oseba. ''Menimo, da se porod, ne glede ali je prezgoden ali se zgodi v pričakovanem terminu, šteje za nujen primer. Tako oseba, ki je zavarovana v Sloveniji in ima evropsko zdravstveno izkaznico, ne rabi plačati stroškov poroda, temveč morajo biti le-ti izpostavljeni odgovorni slovenski območni enoti zdravstvenega zavarovanja.''

Izrecno pa so poudarili, da tujec med bivanjem na Hrvaškem, ki ne more dokazati, da ima osnovno zdravstveno zavarovanje, plača polno ceno zdravstvene zaščite. Cene zdravljenja so navedene v splošnem dokumentu Hrvatskog zdravstvenog osiguranja. Zraven so zapisani koeficienti za različne diagnozirane terapijske postopke, ki se nanašajo na porod, vrednost enega koeficienta znaša približno 1220 evrov. Ne morejo vnaprej predvideti, kakšne terapije bodo pri porodnici potrebne in kakšna bo cena le-teh, ker je odvisno, kako se porod konča. Na primer zelo zapleten carski rez ima koeficient 1,87, kar znaša za plačilo približno 2280 evrov, zelo zapleten vaginalni porod ima 0,86 koeficient, kar znaša za plačilo 1050 evrov.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863