Bibaleze.si

Avstrija: vse o nosečnosti, porodu, materinskem in starševskem dopustu

Špela Zupan

Nosečnost

0
12. 12. 2019 08.15

Dodatno sladkajo cesarski praženec, marelične cmoke ali štruklje za svoje otroke, skuhajo sirup proti kašlju kar doma, namesto da bi šle v lekarno, in zelo zelo so razočarane, če njihov otrok ne zna plesati valčka.

Novorojenček

Avstrijske mamice so posebne, piše matadornetwork.com. "Druge mame skušajo za svoje otroke kuhati karseda zdravo, avstrijske jim postrežejo cesarski praženec, marelične cmoke ali štruklje z dodatnim sladkorjem na vrhu. Druge mame bodo zahtevale od očeta, da se bo preoblekel v Božička, avstrijske bodo zahtevale od strica, naj preoblečen v parklja prestraši otroke, da bodo pridni vsaj celo prihodnje leto. Druge mame pozimi sobotne popoldneve preživljajo z otroki na snegu, medtem ko avstrijske napeto gledajo smučarske prenose po televiziji. Druge mame odidejo v trgovino in kupijo gobe. Avstrijske popokajo otroke in očeta ter gredo v gozd nabirat gobe in druge gozdne sadeže. Druge mame ne vedo, kdaj ima njihov otrok god. Avstrijske god svojega otroka praznujejo skoraj tako lepo kot njegov rojstni dan, z darili vred. Druge mame bodo obiskale zdravnika in obiskale lekarno, če bo njihov otrok zbolel. Avstrijske mu bodo doma pripravile sirup proti kašlju iz čebule in sladkorja. Druge mame se ne sekirajo preveč, če njihovi otroci ne znajo plesati. Avstrijske mame so prepričane, da obvezno šolanje njihovih otrok ni končano, če ne znajo plesati valčka skoraj tako kot profesionalci," so zapisali.

Po prebranem verjetno razmišljate, da so si avstrijske in slovenske mamice v marsičem podobne, kajne? Verjetno res, ker smo si geografsko tako blizu. No, preverite, kako podobni smo si glede družinske politike. Avstrija je družini prijazna država in relativno radodarna glede porodniškega dopusta. Že nekaj mesecev pred porodom omogoča finančno podporo za bodoče mamice in oba – tako mamica kot očka – imata pravico izostanka iz službe do dopolnjenega drugega leta starosti otročka.

Dopust v nosečnosti in po rojstvu

Ko ženska izve za nosečnost, se mora naročiti na pregled pri ginekologu, pri čemer je predvidenih najmanj pet pregledov. Prejme tudi materinsko knjižnico, v kateri so vse potrebne informacije o njeni nosečnosti, pregledih, porodu in obdobju po porodu. Ginekološki pregledi, porod in nega po porodu so brezplačni v javnih zdravstvenih ustanovah, če želi prejemati vsa nadomestila, se mora ženska redno udeleževati vseh predvidenih pregledov.

Polno zdravstveno zavarovanje brezplačno krije:

→ preglede in posvete pri ginekologu,
→ preglede, posvete in pomoč babice med nosečnostjo in po porodu,
→ zdravila in zdravstvene pripomočke,
→ celotno nego v bolnišnici ali v porodnišnici za največ 10 dni ali dlje ob morebitnih zdravstvenih zapletih,
→ povračilo stroškov za umetno oploditev v višini 70 odstotkov (pogoje o upravičenosti določa zakonodaja).

Avstrijska mamica največkrat rodi v porodnišnici, kjer ji z otročkom tudi nudijo večdnevno nego. Lahko pa se odloči za tako imenovani "ambulantni porod", ko rodi v porodnišnici, ki jo nato skupaj z otročkom zapustita že po nekaj urah, in se nega nadaljuje doma, kjer jo obiskujeta tako pediater kot tudi babica. Seveda če porod poteka brez zapletov in če sta oba zdrava. Nudijo pa tudi možnost poroda na domu, pri katerem pomaga izbrana babica, in poroda v zasebnih ustanovah. Ta je praviloma plačljiv.

Obvezen materinski dopust

Materinski dopust je obvezen – nosečnica ne sme delati osem tednov pred predvidenim datumom poroda, v primeru rizične nosečnosti se obdobje podaljša na 12 tednov pred porodom. Če mora prej na bolniško zaradi rizične nosečnosti, prav tako prejema porodniško nadomestilo. Materinski dopust traja nato še med osem in 12 tednov po porodu, odvisno od okoliščin (prezgodnje rojstvo, carski rez, večplodna nosečnost).

Mamica z dojenčkom
Mamica z dojenčkomFOTO: Dreamstime

Redno zaposlena mamica vmes prejema nadomestilo v višini celotne plače ter prejme morebitni regres in božičnico. Samozaposlene imajo pravico do pavšalnega nadomestila, zaposlene za določen ali skrajšan delovni čas dobijo 9,30 evra dnevno, brezposelne prejemajo do 180 odstotkov zadnjega prejetega socialnega transferja.

Obveznega očetovskega dopusta ni. Očetje so lahko doma en mesec, zaposleni v javni upravi na podlagi zakonodaje in v zasebnem sektorju na podlagi kolektivne pogodbe, vendar dopust ni plačan. Lahko pa očetje izkoristijo plačan "mesečni družinski bonus", in sicer v obdobju 91 dni po rojstvu otroka.

Po preteku osmih oziroma 12 tednov od rojstva otroka se lahko starši odločijo za starševski dopust, ki ga lahko izkoristijo tudi očetje. Za redno zaposlene je nadomestilo odvisno od pretekle neto plače (računa se zadnje obdobje treh mesecev) in dolžine starševskega dopusta. Starši izberejo plačilno shemo in dlje kot traja starševski dopust, nižje je nadomestilo.

Avstrija ponuja tudi možnost neplačanega starševskega dopusta, ki ga prav tako lahko izkoristita oba – tako mamica kot očka – do dopolnjenega drugega leta starosti otroka, pri čemer si lahko tri mesece prihranita za pozneje in jih lahko izkoristita do sedmega leta starosti otroka. Starši, ki so bili zaposleni v podjetju najmanj tri leta, pa lahko po izteku starševskega dopusta zaprosijo za skrajšan delovni čas do dopolnjenega četrtega leta otroka.

Preverite, kako so urejene porodniške v Srbiji, Egiptu, Veliki Britaniji in ZDA:

Posebne olajšave za družine

Od januarja 2019 v Avstriji veljajo posebne olajšave za družine. Družina na otroka do 18. leta starosti prejme družinski dodatek ne glede na dohodke. Če je več otrok v družini, so sorazmerno višji dodatki, socialno ogroženi pa dobijo še dodatnih 250 evrov letno na otroka. Poznajo tudi posebne "družinske kartice", s katerimi lahko družine uveljavljajo posebne popuste pri različnih dejavnostih.

Starost otrokaMesečni prejemek v evrih
od rojstva do 3. leta114
3–10 let121,90
10–19 let141,50
nad 19 let (ob rednem šolanju)165,10
otrok z resnimi zdravstvenimi težavami155,90

Viri: avstrijska vlada, Evropska komisija, Evropski parlament, Wikipedia, Viennafamilynetwork.com, Mercer.com, Centri za socialno delo Slovenije, matadornetwork.com

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863