Profesor dr. Denis Walsh, vodilni britanski babičar meni, da bi ženske porodno bolečino morale povsem sprejeti, namesto, da se zatekajo k zdravilom, ki jih omamijo. Pravi, da je to nekaj, kar bi morala izkusiti vsaka ženska. Pomembna in koristna je tako za mlado mater kot za njenega novorojenčka. Mater namreč pripravi na obveznosti, ki jih prinese materinstvo.

Le živali
Avstralski porodničarji so se odzvali, da je to svobodna izbira vsake posameznice. „To je ženskina izbira in menim, da ni dovolj dobrih dokazov, da mora biti porod boleč, da ženska lahko postane dobra mama,“ je povedala melbournska porodničarka dr. Louise Kornman.
Vse več žensk namesto običajno bolečega naravnega poroda izbere porod z epiduralno analgezijo. Avstralski porodničarji pravijo, da obstajata običajna in zelo huda bolečina. „Ko ženske rojevajo zelo dolgo in imajo težek porod, je epiduralna analgezija nujna,“ je povedal eden izmed njih. „Ne bi rekel, da EA prekine posebno vez med mamo in otrokom. Edini dokaz za to so študije, opravljene na živali.“

„Epiduralna epidemija“
Walsh meni, da bi „epiduralno epidemijo“ na porodnih oddelkih moral zamenjati pristop, da bolečina ni nujno slaba. Veliko žensk se ji želi izogniti, še preden nastopi, vendar bi se jih več moralo biti pripravljenih z njo soočiti. Walsh je prepričan, da 20 odstotkov žensk dobi EA tudi, če je ne potrebujejo.
H kulturi, v kateri je lajšanje bolečin namesto soočanja z njimi, nekaj povsem običajnega in vsakdanjega, so pripomogli predvsem zvezdniški porodi in filmski ter televizijski prikazi poroda, kot ene najbolj bolečih izkušenj v življenju. „Zavedati bi se morali, da je porodna bolečina nekaj povsem naravnega, zdravega in kratkotrajnega. Nikoli ni bilo bolj varno roditi, vendar je videti, da ženske nikoli niso bile glede tega bolj preplašene,“ pravi Walsh.
Ena babica na porodnico
Zdravstvene ustanove je pozval, naj ženske opogumljajo k jogi, hipnozi, masaži in hidroterapiji kot naravnim načinom lajšanja bolečin. Pri tem jim lako pomaga tudi partner. V Avstraliji se strinjajo, da vsaj nekaterim ženskam to res lahko koristi.
Druge pa se z bolečino ne morejo spopasti in bi jim morali omogočiti vse, da z EA nadzirajo lasten porod. Vseeno se strinjajo, da bi ženske med porodom morale imeti večjo podporo. „Porodnica, ki se ji povsem posveti ena babica, jo spremlja od začetka nosečnosti do rojstva otroka, verjetno EA sploh ne bo potrebovala. Morda bi se zdravstveni sistem moral spremeniti, tako da bo to res mogoče.“
Komentarji (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV