Bibaleze.si

Biokemične nosečnosti so zelo pogoste in velikokrat niti niso zaznane

S.B.

Nosečnost

0
31. 05. 2024 05.00

Biokemično nosečnost sicer potrdijo z urinskim ali krvnim nosečnostnim testom, a je hkrati ne vidijo na ultrazvoku. Vseh ne zaznajo, ker se nosečnost razvije in se konča še pred pojavom nosečniških znakov.

test

Ginekologi v Sloveniji svetujejo, naj se opravi test za nosečnost približno teden dni po zamujeni menstruaciji. Ob pozitivnem testu se je treba naročiti na ginekološki pregled in na prvega praviloma povabijo do 12. tedna nosečnosti.

Prvi pregled je običajno med šestim in osmim tednom po izostanku menstruacije. Tedaj se opravijo tudi vaginalni ultrazvočni pregled ter odvzem krvi in urina za potrditev nosečnosti in opredelitev stopnje ogroženosti. Včasih se lahko takrat pojavi tudi sum na neuspelo oziroma biokemično nosečnost, ki je sicer razvidna iz krvnega in urinskega testa, a hkrati ni vidna na ultrazvoku. 

Čeprav v tovrstnih primerih ni nujno, da je oziroma bo resnično kaj narobe. Lahko gre za lažen preplah, ker je pregled morda opravljen prezgodaj in je nosečniški hormon ßhCG sicer že prisoten, medtem ko v maternici (še) nista opazna gestacijska vrečka ali/in plod.

Za potrditev ali ovrženje suma na biokemično nosečnost sledijo dodatne preiskave, ki jih odredi ginekolog, ki prav tako svetuje postopke in ukrepanje glede na posamični primer. Praviloma pa se ob sumu spremlja vsebnost ßhCG v krvi in,če pade, gre verjetno za neuspelo nosečnost. "Biokemična nosečnost nastane, ker se v krvi in urinu pojavi nizka koncentracija nosečniškega hormona ßhCG, ki pa zelo hitro pade zaradi nekvalitetne nosečnosti," je obrazložila Andreja Komac, dr. med., specialistka ginekologije in porodništva z Oddelka za ginekologijo in porodništvo Splošne bolnišnice Izola. 

O biokemični nosečnosti lahko govorimo, ko je nosečniški test pozitiven ter ko krvni in urinski testi potrdijo nosečnost, a na ultrazvoku ni vidna.
O biokemični nosečnosti lahko govorimo, ko je nosečniški test pozitiven ter ko krvni in urinski testi potrdijo nosečnost, a na ultrazvoku ni vidna.FOTO: Adobe Stock

"O biokemični nosečnosti govorimo, ko ženska nima nobenih simptomov nosečnosti in ultrazvočno nosečnosti ni videti, urinski nosečnostni test in krvni test za nosečnostni hormon pa sta pozitivna. V primeru zelo nizke ravni ßhCG pa je lahko urinski test še negativen, odvisno tudi od občutljivosti testa," sta opisali Eva Drevenšek, dr. med., in mag. Irena Virant, spec. ginek. in porod. iz Bolnišnice za ginekologijo in porodništvo Kranj.

 

 

CITAT Andreja Komac, dr. med., specialistka ginekologije in porodništva iz Oddelka za ginekologijo in porodništvo Splošne bolnišnice Izola: 

"Biokemične nosečnosti so zelo pogoste; ocenjuje se, da predstavljajo 50 odstotkov vseh nosečnosti. Vseh ne zaznamo, ker se razvije in konča, še preden ima ženska kakršne koli znake nosečnosti."

 

V zgodnji nosečnosti so lahko zaradi naraščanja nosečniškega hormona prisotni simptomi, kot so napete in boleče dojke, krči v spodnjem delu trebuha, slabost, bruhanje ..., in možno je, da nosečnost ne napreduje, če znaki nenadno izzvenijo. 

"Omenjeni simptomi so posledica visoke ravni ßhCG, ki ga izloča nosečnostno spremenjena sluznica v maternici, kjer se je zarodek ugnezdil. Raven nosečnostnega hormona se takoj ob smrti ploda ne spremeni, ampak pade šele, ko se začne nosečnostno spremenjena sluznica luščiti iz maternice. Takrat se začne ob začetku krvavitve nižati raven ßhCG in izzvenijo tudi nosečniški simptomi. Smrt ploda v maternici lahko potrdimo z ultrazvokom, če je nosečnost že dovolj visoka, da je ultrazvočno vidna," sta obrazložili ginekologinji Eva Drevenšek in Irena Virant.

Kdaj je treba nujno na pregled?

Če izzvenijo znaki nosečnosti, a ženska obenem ne krvavi in nima bolečin, običajno ni potrebno ukrepanje, so pojasnile ginekologinje. Takojšen pregled v urgentni ginekološki ambulanti ali v ambulanti izbranega ginekologa se svetuje, če se med čakanjem na reden ginekološki pregled pojavijo močnejše bolečine v spodnjem delu trebuha, močna, neustavljiva krvavitev iz nožnice ali mazava, temna krvavitev iz nožnice, so poudarile. 

Nujna medicinska obravnava je tedaj potrebna tudi zaradi možnosti zunajmaternične nosečnosti. V primeru krvavitve v zgodnji nosečnosti pa naj ženska stopi v stik z osebnim ginekologom in se dogovori za pregled, priporočajo.

Ob pozitivnem nosečniškem testu je nujna medicinska obravnava potrebna v primeru zelo močne, neustavljive, ogrožajoče krvavitve in močnih bolečin v spodnjem delu trebuha.
Ob pozitivnem nosečniškem testu je nujna medicinska obravnava potrebna v primeru zelo močne, neustavljive, ogrožajoče krvavitve in močnih bolečin v spodnjem delu trebuha.FOTO: Adobe Stock

Kdaj lahko ženska vnovič zanosi?

Po biokemični nosečnosti lahko ženska kmalu vnovič zanosi. Ponovno načrtovanje nosečnosti svetujejo po dveh do treh mesecih oziroma individualno, kar je odvisno predvsem od višine neuspele nosečnosti in od morebitnih posegov, ki so bili opravljeni v postopku zdravljenja.

Zakaj nosečnost ne uspe?

Najpogostejši vzroki za neuspelo nosečnost so po pojasnilih ginekologinj kromosomske in genetske napake, avto-imuna obolenja (predvsem AFS: anti-fosfolipidni sindrom), motnje delovanje ščitnice in razvojne nepravilnosti maternice. V primeru znanih kroničnih bolezni pred načrtovanjem nosečnosti svetujejo posvet pri specialistu za morebitno prilagoditev oziroma menjavo kronične terapije. 

Sicer pa vsem priporočajo, naj načrtujejo nosečnost, naj pred zanositvijo prenehajo kaditi in piti alkohol, naj zdravo živijo ob uravnoteženi prehrani in z dovolj gibanja ter naj začnejo jemati folno kislino za zdrav razvoj ploda.

A smiselno je poudariti, da večino zgodnjih smrti ploda v maternici ni mogoče preprečiti z drugačnim ravnanjem. Če se biokemične nosečnosti ponavljajo oziroma če jih je ženska doživela vsaj tri, se svetuje in se opravijo nadaljnje preiskave, tako slikovne kot laboratorijske. 

Ob ponavljajočih se splavih oziroma neuspelih nosečnostih usmerijo k ustreznemu specialistu na specialistične preiskave in po potrebi sledi ustrezno zdravljenje. V nekaterih primerih pa ne odkrijejo razloga za ponavljajoče neuspele nosečnosti.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 855