Bibaleze.si

Bodite pripravljeni na porod!

E.Ž.

Nosečnost

5
12. 03. 2009 20.41

Vsak porod je enkraten dogodek, pomembna prelomnica v življenju, čas za slavje. Malo bitje, ki ga po eni strani dobro poznate, po drugi pa sploh ne, bo končno v vašem naročju.

Z ginekologom se pogovorite, kako se lahko najbolje pripravite na porod.

Če je to vaš prvi otrok, bo njegovo rojstvo pomenilo tudi konec vašega starega načina življenja in začetek nekega novega obdobja.

Z ginekologom se pogovorite, kako se najbolje pripravite, da boste porod lahko doživeli tako, kot si želite. Vzemite si čas, da razmišljate o njem, o tem, kako si želite, da bi potekal. Kar se bo dogajalo med porodom, bo seveda do neke mere odvisno od trenutnih okoliščin tistega dne. Ničesar ni mogoče stoodstotno predvideti in določiti vnaprej, zato bodite pripravljeni na različne možnosti. A če se boste temeljito pripravili, se pravočasno poučili o izbirah, ki so vam na voljo, boste rojstvo otroka lahko doživeli v vsej njegovi polnosti.

Carski rez je večja operacija.
Carski rez je večja operacija.FOTO: iStockphoto

Načrtujte idealen potek, bodite optimistični, razmišljajte pa tudi o tem, da se bo v primeru, da porod ne bo potekal tako, kot ste si zamislili, in bo potreben zdravniški poseg, vse skupaj vsaj končalo tako, da bosta oba z otrokom živa in zdrava. O svojih željah in pričakovanjih se pogovorite s svojim porodnim partnerjem. Porodni načrt naj bo sprejemljiv za oba. Svoje misli zapišite v porodni načrt in poskrbite, da ga boste imeli pri sebi, ko se bo porod začel. Poglejmo nekaj možnosti, ki so vam na voljo.

Porod v zadnjih desetletjih

Pri porodu, kakršen je v navadi vsaj zadnjih trideset let, ženske rojevajo v postelji. Včasih se z nogami upirajo ob opornik, da lažje iztisnejo otroka iz maternice, ali pa ležijo na levem boku, medtem ko je desna noga dvignjena.

"Drugačen" porod

Drugačen porod pomeni, da je ženska med rojevanjem v različnih položajih, praviloma ne v postelji, in da se lahko ves čas ali vsaj večino časa giblje. Uporablja lahko blazine, žoge ali pručke. Po vseh fizikalnih zakonih je to najučinkovitejši način, saj lahko pri njem v največji možni meri izkoristite načelo težnosti. Pri "drugačnem" porodu ima ženska občutek večjega nadzora nad dogajanjem, ne počuti se kot bolnica, ker ne leži v postelji, in se lahko premika, kakor se ji zdi potrebno, je pa zanjo bolj naporen. Pri obeh vrstah poroda ves čas spremljamo otrokov srčni utrip s tako imenovanim kardiotokografom.

Porod doma

V Sloveniji za zdaj porod doma ni mogoč, medtem ko je v nekaterih zahodnih državah vse bolj priljubljen, čeprav še vedno predstavlja le nekaj odstotkov v skupnem številu porodov. Porod v domačem okolju je lahko intimnejši in udobnejši. Po navadi je prisotna babica, tudi partner je lahko prisoten od začetka do konca poroda in tudi po njem.

Nekatere raziskave v državah, kjer ženske lahko rodijo doma, kažejo, da te ženske v povprečju potrebujejo manj analgetikov in rodijo hitreje, verjetno zato, ker so v domačem okolju bolj sproščene. Vendar pa porod doma ni primeren za vse ženske. Nekatere se počutijo varneje v porodnišnici, kjer je pri roki sodobna oprema, če bi šlo kaj narobe (čeprav se seveda tudi porod, ki se začne doma, lahko po potrebi dokonča v porodnišnici, če le ne živite predaleč stran). Porodnišnica je primernejša tudi ob nosečnosti z zapleti ali tvegani nosečnosti in če obstajajo znaki, da utegne biti porod težak ali da lahko pride do poporodne krvavitve. Tako le majhen odstotek žensk izpolnjuje pogoje za varen porod doma.

Z ginekologom se pogovorite, kako se lahko najbolje pripravite na porod.
Z ginekologom se pogovorite, kako se lahko najbolje pripravite na porod.FOTO: iStockphoto

Porod v vodi

Zadnjih 25 let je med porodnicami vse bolj priljubljeno, da del časa med rojevanjem prebijejo v vodi ali da celo rodijo v njej. Bolečine so manjše, in ker ste bolj sproščeni, je manj možnosti, da pride do raztrganin. Porod v vodi je še vedno precej redek, več žensk pa se odloči za porodni bazen, da lažje prenesejo bolečine v prvi porodni dobi.

Porod v vodi je seveda mogoč samo v porodnišnicah, ki so opremljene za to. Če bi radi rodili na ta način, prosite v posvetovalnici za nosečnice za podatke, katere porodnišnice imajo porodni bazen. Verjetno se boste morali prijaviti precej vnaprej, da si zagotovite prostor.

Voda v porodnem bazenu mora imeti telesno temperaturo (37 stopinj Celzija). Pri toplejši vodi bi obstajala nevarnost dehidracije in zvišanja krvnega tlaka. Izsledki raziskav kažejo, da je rojevanje v vodi učinkovitejše, če gre ženska v vodo šele, ko je maternični vrat odprt 5 cm. Tretja porodna doba naj ne bi potekala v vodi, saj se zaradi sproščujočega učinka vode teoretično lahko poveča krvavitev po porodu ali pa pride do zastoja posteljice v maternici, poveča pa se tudi možnost poporodnih vnetij rodil.

O svojih željah in pričakovanjih se pogovorite tudi s svojim partnerjem.
O svojih željah in pričakovanjih se pogovorite tudi s svojim partnerjem.FOTO: iStockphoto

Kleščni in vakuumski porod

Če boste pri porodu potrebovali pomoč, boste vsekakor rodili na porodni postelji, verjetno z nogami v stremenih. Porod z zdravniško pomočjo vsekakor ni idealna možnost, vendar je včasih potreben, ker druga porodna doba poteka prepočasi ali je otrok ogrožen. Za kleščni ali vakuumski porod (pri slednjem otroku s podtlakom na glavo pritrdijo gumijasto vakuumsko kapico, s pomočjo katere ga potegnejo) se porodničarji po navadi odločijo, ko druga porodna doba traja zelo dolgo. Statistični podatki kažejo, da sta tako za mater kot za otroka varna.

Carski rez

Carski rez je kirurški poseg, pri katerem vam naredijo zarezo v steno trebuha in maternice, skozi katero iz nje vzamejo otroka. Lahko je elektiven (načrtovan) ali urgenten (nujen). V drugem primeru se porod začne običajno, potem pa se zgodi nekaj, kar zahteva kirurški zaključek. Zadnja leta delež carskih rezov v zahodnih državah naglo narašča. Vendar ta poseg sodi med tako imenovane večje operacije in po njem boste – tako kot po vseh posegih v trebušni votlini – potrebovali kar nekaj časa za okrevanje. To pomeni, da več tednov ne boste mogli opravljati določenih dejavnosti (na primer ne boste mogli voziti avtomobila, dvigovati otroka, opravljati gospodinjskih del …).

Povzeto po knjigi: Johnson's Nega matere in otroka, Mladinska knjiga Založba.

Vaše mnenje lahko izrazite na forumu.

Čas za kopanje!
Čas je za masažo!
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863