
Kaj je išias in kako ga prepoznamo?
V večini primerov gre bodisi za draženje oz. vnetje ishiadičnega živca v predelu ritnice, kjer izstopa iz medenice, bodisi za preneseno bolečino mišično-vezivnega tipa iz predela ledvene hrbtenice ali sakroiliakalnih sklepov. Tovrstne bolečine ob ustrezni fizioterapiji in primernih tabletah proti bolečini pogosto izzvenijo v roku nekaj dni oz. tednov. Kadar so prisotne več kot šest tednov, je na mestu obisk pri specialistu ortopedske kirurgije.
Manj pogosto je vzrok za išias ukleščenje živca v predelu ledvene hrbtenice ('hernija diskusa'). Bolečine so takrat še posebej hude; osnovna protibolečinska sredstva, ki jih predpiše izbrani zdravnik, ne nudijo zadovoljivega olajšanja. Če se bolečinam pridruži občutek gluhosti v predelu stopal ali nezmožnost hoje po prstih ali petah, z obiskom pri specialistu ortopedske kirurgije ni več za odlašati, saj bo verjetno potreben operativni poseg.
Pojavi se lahko tudi med nosečnostjo. Je vzrok povečana teža?
Vzrok za težave, ki jih med nosečnostjo opisujemo kot išias, leži v predelu medeničnega obroča. Telo nosečnice namreč proizvaja hormon relaksin, ki sprošča vezi med medeničnimi sklepi (sakroiliakalni sklepi, pubična simfiza). Ti sklepi postanejo tako bolj ohlapni, da omogočijo plodu lažji prehod skozi ožine porodnega kanala med samim porodom. Prav ta ohlapnost vezi v predelu medenice skupaj s povečano telesno težo med nosečnostjo izdatno obremenita sklepe, vezi in mišice. Spremenijo se drža, način hoje in mišično ravnotežje v predelu medenice in kolkov. Pojavijo se bolečine v ritnicah, hrbtu, presredku, kolkih in stegnih. Kot možna vzroka za posebej motečo bolečino v zadnjem trimesečju, ki se lahko širi vse do prstov na nogi, navajajo neposredni pritisk glavice ploda na ishiadični živec v sami medenici in draženje ishiadičnega živca zaradi otekanja mehkih tkiv v predelu ritnice. Redko (manj kot odstotek) je vzrok za išias pri nosečnici ukleščenje živca v hrbtenici.

Jemanje protibolečinskih sredstev v nosečnosti je kontroverzno. V praksi je sprejemljivo stališče, da lekadol nima izrazito škodljivih učinkov na plod, vendar pravih raziskav, ki bi podpirale jemanje lekadola pri nosečnicah, ni. Predpisovanju drugih protibolečinskih sredstev se izogibamo. Občasno pomaga nošnja medeničnega pasu. V zadnjem času se vedno več nosečnic zateka k akupunkturi, ki pa mora biti strokovno vodena.
Bodoča mamica z bolečinami v medenici, kolkih ali v nogi naj se izogiba hrbtnemu ležanju na kavču ali v kadi. Spi naj na boku s pokrčenimi koleni. Pri hoji naj vzdržuje vzravnano držo in z rokami sledi gibanju, na ta način namreč stabilizira medenico. Izogiba naj se tudi nakupovanju z nakupovalnim vozičkom, saj je potiskanje vozička izrazito obremenjujoče za ohlapne medenične vezi. Pri obuvanju ali oblačenju naj se usede. Izogiba naj se dvigovanju bremen, ki povzročajo nelagodje. Giblje naj se pogosto, a ne dolgo. Pogosto naj počiva, najbolje na rokah in kolenih. Redno naj izvaja vaje za ojačanje mišic medeničnega dna (Keglove vaje).
Zdravniki nosečnicam svetujejo lajšanje bolečin s telovadbo (vaje za hrbtenico), kdaj pa je čas, da obiščejo ortopeda?
Med nosečnostjo je smiselno opravljati zmerne vaje za vzdrževanje gibljivosti hrbtenice. Ni pa to primeren čas za ojačanje mišic hrbta ali trebuha, saj se pri tem izrazito povišuje tlak v trebuhu, kar lahko neugodno vpliva na potek nosečnosti. Pri lajšanju bolečin je bolj pomembno izvajanje vaj za večanje stabilnosti medeničnega obroča in vaj za krepitev mišic medeničnega dna. Pravega razloga za obisk ortopeda med nosečnostjo skorajda ni, saj smo zaradi ploda omejeni na zgoraj navedene nasvete in pojasnila, ki pa jih z veseljem podamo. Le ob absolutno upadajoči moči mišic noge na eni strani in značilni klinični sliki ukleščenja medvretenčne ploščice je smiselno razmisliti o drugih ukrepih v času nosečnosti.
Bolečine lahko trajajo tudi več mesecev, ali obstaja zdravilo?
Porod v veliki večini primerov reši ali ublaži težave, se pa lahko pojavijo druge. Vsekakor je obisk ortopeda priporočljiv, če se bolečine v nekaj tednih po porodu ne pomirijo.

Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV