Hiperemeza (Hyperemesis gravidarum)
Je skrajna oblika jutranje slabosti, za katero so značilni huda slabost, bruhanje in izguba teže. Prizadene od 0,5 do dva odstotka nosečnic in je eden pogostejših razlogov za hospitalizacijo v prvi polovici nosečnosti. Stanje hiperemeze povzroči tudi izgubo apetita.
Privede lahko celo do te točke, ko en sam požirek vode izzove boleče in neprijetno bruhanje. Ker nosečnica zaradi slabosti ni zaužila normalnega obroka, po navadi bruha žolč, kar je izjemno boleče in mukotrpno. Za nameček slabost spremljajo še občutek utrujenosti, oslabele mišice, glavobol, slabo počutje, zaspanost in utrujenost. Čas, ko bi ženska morala žareti, je v tem primeru čas, ko ne zmore občutiti niti kančka energije.
Posledično v večini primerov takšno nosečnico hospitalizirajo, ker lahko sicer pride do dehidracije, porušeno je elektrolitsko ravnovesje, vse skupaj pa lahko pripelje tudi do okvare jeter in ledvic, zato je zanjo nujno potrebna infuzija, da ne bi izgubila še več vitaminov in mineralov, ki so potrebni tako za njeno delovanje kot tudi za zdravje in preživetje otroka. Spremljanje telesne teže in ohranjanje hidracije sta ključnega pomena za zagotavljanje dobrega počutja matere in otroka.

Preeklampsija
Je resno stanje, za katerega sta značilna visok krvni tlak in poškodbe organov, običajno pa se pojavi po 20. tednu nosečnosti. Lahko povzroči zaplete, kot so prezgodnji porod, nizka porodna teža in poškodbe organov. Redni predporodni pregledi in zgodnje odkrivanje stanja so ključni pri obvladovanju preeklampsije. Priporoča se tudi ustrezen počitek, dieta z nizko vsebnostjo natrija in vzdrževanje hidracije. Zdravnik lahko v hujših primerih priporoči zdravila ali sproži porod.
Gestacijski diabetes
Je stanje, ki vpliva na raven sladkorja v krvi med nosečnostjo. Ker se pojavi brez znakov in lahko slabo vpliva na nosečnico in plod, je pomembno, da ga odkrijemo in zdravimo. V večini primerov po potrjeni diagnozi nosečnostne sladkorne bolezni nosečnice upoštevajo navodila in nosečnost poteka nezapleteno.
Ob slabo urejenih vrednostih krvnega sladkorja pa lahko nosečnostna sladkorna bolezen pri nosečnici povzroči vnetje sečil, povišan krvi pritisk in preeklampsijo, ki lahko ogrozijo življenje nosečnice ter povzročijo povečano količino plodovnice in prezgodnji porod. Povišane vrednosti sladkorja v krvi nosečnice lahko povzročajo številne težave tudi pri plodu in ogrozijo njegovo življenje.

Okužbe sečil
Med nosečnostjo niso neobičajne zaradi hormonskih sprememb, ki vplivajo na sečila. Te okužbe lahko povzročijo nelagodje in možne zaplete, če jih ne zdravimo. Za preprečevanje okužb sečil je pomembno, da ostanemo hidrirani, vzdržujemo ustrezno higieno in redno praznimo mehur. Če pride do okužbe, je priporočljivo takojšnje zdravljenje z varnimi antibiotiki, da se prepreči širjenje okužbe na ledvice.
Anemija (slabokrvnost)
Pojavi se, ko telo nima dovolj rdečih krvnih celic za prenos kisika do tkiv in organov. Nosečnost lahko poveča tveganje za anemijo zaradi povečane potrebe telesa po železu. Anemija lahko povzroči utrujenost, šibkost in zaplete tako za mater kot za otroka.
Prenatalni vitamini, ki vsebujejo železo, skupaj z živili, bogatimi z železom, kot so listnata zelenjava, pusto meso in fižol, lahko pomagajo pri preprečevanju in obvladovanju anemije. Z rednimi krvnimi testi bo zdravnik lahko spremljal raven železa v krvi in predpisal ustrezne nadaljnje postopke zdravljenja.
Nosečnostna sladkorna bolezen ima lahko tudi dolgoročne posledice. Pogosto se ponovi v naslednji nosečnosti, ženske po nosečnostni sladkorni bolezni pa imajo povečano tveganje za razvoj sladkorne bolezni kasneje v življenju. Otroci mater z nosečnostno sladkorno boleznijo pa so v odrasli dobi bolj podvrženi sladkorni bolezni, srčno-žilnim boleznim in debelosti.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV