Bibaleze.si

Ali malinov čaj res pripomore k lažjemu porodu?

Špela Zupan

Nosečnost

0
22. 10. 2024 02.00

Nekateri priporočajo nosečnicam pitje različnih čajev, denimo ingverjevega in iz malinovih listov. Prvi naj bi lajšal slabost in drugi naj bi pripomogel k lažjemu porodu. Pa gre za resnico ali mit? Odgovarja prof. dr. Samo Kreft, mag. farm., s fakultete za farmacijo, ki je razkril zdravilne rastline, s katerimi si lahko nosečnice lajšajo tegobe, in opozoril, da so določene tudi odsvetovane v nosečnosti.

V času nosečnosti uživajte v topli skodelici čaja.

Nosečnost prinaša ogromno sprememb in terja obilo prilagajanj tako na čustveni kot na telesni ravni. Nosečnice denimo lahko pestijo različne tegobe, med njimi jutranje slabosti, prebavne motnje, zastajanje vode ... Težave si lajšajo na različne načine, pri čemer posegajo tudi po zdravilnih rastlinah in zeliščih.

A kar je lahko za nekoga blagodejno in zdravilno, ni nujno dobro tudi za nosečnice. Nasprotno – zanje je lahko uživanje določenih zdravilnih rastlin in zelišč celo nevarno. Katere so priporočljive in tudi učinkovite ter katerim se je bolje izogniti v nosečnosti, je pojasnil prof. dr. Samo Kreft, mag. farm., priznani strokovnjak s področja farmacije in zdravilnih rastlin.

Nekateri priporočajo nosečnicam pitje različnih čajev, denimo ingverjevega in iz malinovih listov.
Nekateri priporočajo nosečnicam pitje različnih čajev, denimo ingverjevega in iz malinovih listov. FOTO: Shutterstock

Uvodoma je izpostavil, da so nosečnice skupina uporabnic zdravilnih rastlin, ki terjajo še posebno pozornost, in ravno zaradi dodatne previdnosti pri preučevanju tudi skorajda ni raziskav o učinkovitosti in varnosti rastlin. Kot ustrezen dokaz ne štejejo niti dolgoletne izkušnje sicer varne uporabe, saj so lahko subjektivne in niso dovolj natančne. "Evropska agencija za zdravila se drži tega principa in nosečnicam ne svetuje praktično nobene zdravilne rastline. Niti tako nedolžnih, kot sta denimo melisin čaj ali zmleta lanena semena."

Zaradi malo izsledkov in ugotovitev verodostojnih študij je nosečnicam izjemno težko svetovati: "Po najbolj konservativnem pristopu jim odsvetujemo vse, kar ni dokazano varno tudi za njih." Tudi sam se strinja, da je treba biti pri nosečnicah dodatno previden, a hkrati meni, da pa lahko nekatere zdravilne rastline prav koristno uporabijo. Med pogostimi nosečniškimi tegobami sta denimo slabost in bruhanje, za kar se po nasvetu dolgoletnega raziskovalca zdravilnih rastlin lahko učinkovito uporablja ingver. 

Ingverjev čaj naj bi pomagal zoper slabost.
Ingverjev čaj naj bi pomagal zoper slabost.FOTO: iStock

"Pijemo lahko ingverjev čaj, v lekarnah so na voljo tudi tablete iz ingverja. Pri prebavnih težavah, kot je napenjanje, lahko učinkovito pomagajo meta, kumina in komarček, pri zaprtosti pa zmleto laneno seme. Melisini listi se lahko uporabljajo za lajšanje psihičnega stresa, vendar raba temelji bolj ali manj na tradiciji in ni objektivno dokazana," je nanizal. Kaj pa v zadnjem času zelo priljubljeno pitje čaja malinovih listov za lajšanje poroda? Po njegovih pojasnilih domnevna učinkovitost ni podprta z objektivnimi raziskavami.

Če je nekaj varno, pa lahko drugo škoduje, četudi je govora o zdravilnih rastlinah. Prof. dr. Samo Kreft tako denimo nosečnicam odsvetuje uživanje rastlin, ki dražijo trebušno votlino, saj bi lahko sprožile splav. "Take so na primer odvajalno delujoči krhlika in sena ter diuretična uporaba nekaterih dražečih eteričnih olj, kot so brinovo in peteršiljevo."

 

Primerne zdravilne  rastline za nosečnice po nasvetu prof. dr. Sama Krefta:

- ingver v obliki čaja ali tablet za lajšanje jutranje slabosti,

- meta, kumina in komarček za lajšanje prebavnih težav,

- zmleta lanena semena proti zaprtju,

- melisini listi za blaženje psihičnega stresa in

- čaj iz malinovih listov za lajšanje poroda, vendar učinkovitost ni podprta z znanstvenimi raziskavami.

Odsvetovane rastline:

- vse, ki dražijo trebušno votlino, kot sta krhlika in sena,

- diuretična eterična olja, na primer brinovo in peteršiljevo olje.

 

Pred uporabo in uživanjem učinkovin v nosečnosti se je priporočljivo posvetovati z ginekologom. "Nosečnicam se priporoča, naj pred uporabo zdravil brez recepta, vključno z zdravilnimi rastlinami, pri svojem ginekologu preverijo, ali je njihova težava sploh primerna za samozdravljenje. Obstaja namreč nevarnost, da bi zaradi uporabe samozdravljenja zamudile obisk pri zdravniku in bi tako prepozno začeli zdraviti neko resnejšo težavo," je opozoril prof. dr. Samo Kreft.

Če povzamemo: raziskave o učinkovitosti in varnosti zdravilnih rastlin pri nosečnicah so redke, zaradi česar je oteženo svetovanje. Evropska agencija za zdravila jim svetuje izogibanje večini zdravilnih rastlin, a jih je nekaj vseeno varnih in blagodejnih. Pred njihovo uporabo in uživanjem pa se je treba dobro pozanimati o učinkih ter se posvetovati z ginekologom.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 831