Bibaleze.si

To so najpogostejši razlogi za carski rez

V.H.

Porod

0
16. 05. 2024 03.30

V trenutku, ko izvemo, da smo noseči, začnemo razmišljati o mnogih stvareh, med drugim tudi o porodu. In verjetno ni bodoče mamice, ki si ne bi želela, da bi vse potekalo brez zapletov, a včasih vseeno pride do njih. Tokrat smo se z asist. dr. Majo Rosič, dr. med., specialistko ginekologije in porodništva pogovarjali o carskem rezu.

Carski rez se opravlja pri nas izključno iz medicinskih razlogov.

Večinoma se pri nas odločajo za vaginalni porod, a obstajo primeri, ko je operativni poseg, kot je carski rez, bolj primeren. Takrat se zdravniki odločijo za carski rez, ki je lahko nujen ali elektiven. Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju. 

Kaj je carski rez?

Carski rez je operativni poseg, pri katerem se plod rodi prek reza v spodnjem delu trebuha in reza na maternici. Najvarnejši način poroda za nosečnico in plod je v večini primerov vaginalni porod, saj je pri zdravi nosečnici, normalno potekajoči nosečnosti in spontanem začetku poroda verjetnost zapletov majhna. 

Obstajajo pa določena stanja, pri katerih je tveganje za zaplete pri vaginalnem porodu veliko. Zato carski rez opravimo samo, kadar je tveganje za zaplete pri vaginalnem porodu večje od tveganj pri carskem rezu.

Kateri so možni zapleti pri carskem rezu?

Kot pri vsaki operaciji tudi pri carskem rezu obstaja možnost zapletov, ki imajo za žensko lahko tudi resne posledice in lahko vplivajo na izid naslednjih porodov. Kljub napredku v medicini vseh nevarnostih, ki jih ta operacija prinaša, ne moremo izključiti. 

Tako je po carskem rezu povečano tveganje za vnetje maternice, trebušne votline ali operativne rane, za večjo krvavitev med ali po operaciji, za transfuzijo krvi, krvne strdke in nenamerne poškodbe drugih organov v trebušni votlini, kot so mehur, črevo in žile. Možni so tudi zapleti zaradi anestezije. 

Carski rez je operativni poseg.
Carski rez je operativni poseg. FOTO: AdobeStock

Pri novorojenčku je po carskem rezu večje tveganje za težave z dihanjem po rojstvu, prav tako obstaja tveganje za vreznino kože. Po porodu s carskim rezom je v naslednjih nosečnostih večje tveganje za nepravilnosti posteljice, kot sta predležeča in vraščena posteljica. Predležeča posteljica delno ali v celoti prekriva maternični vrat in onemogoča vaginalni porod, hkrati pa je lahko razlog za hudo krvavitev v nosečnosti ali med porodom. 

Vraščena posteljica pa pomeni, da se posteljica v naslednji nosečnosti vraste v predel predhodne brazgotine na maternici, lahko preraste steno maternice in lahko povzroči hudo obporodno krvavitev. Večje je tudi tveganje za raztrganje maternice na mestu brazgotine po predhodnem carskem rezu in za prezgodnjo ločitev posteljice, ki se kaže z nenadno močno krvavitvijo in bolečino. 

Ali obstaja več vrst carskih rezov?

Carski rez je lahko načrtovan vnaprej, kar pomeni, da se zanj odločimo že med nosečnostjo in ga načrtujemo pred začetkom poroda. Takrat ga imenujemo elektivni carski rez. Kadar pa carski rez opravimo zaradi nepravilnosti med samim porodom, ko se je porod že začel, pa govorimo o nujnem carskem rezu. Če se pri nosečnici, ki ima predviden elektivni carski rez, porod začne prej, se carski rez opravi čimprej po začetku poroda. 

PREBERI ŠE: Šok, krivda, neuspeh, jeza: 'Imela sem carski rez'

Kakšni so lahko razlogi za carski rez?

Razlogi za carski rez so številni. Kadar je nosečnica že imela carski rez, se v naslednjih nosečnostih v nekaterih primerih svetuje ponovni carski rez, kar je odvisno predvsem od vrste reza na maternici, pa tudi od drugih dejavnikov, zato je v tem primeru potreben predhoden posvet glede načina poroda v porodnišnici. 

Med razloge za carski rez spadajo tudi nepravilne vstave ploda (medenična vstava, obrazna vstava ali prečna lega ploda), predhodna večja operacija na maternici, predležeča posteljica ali predležeče žile. Pri aktivni okužbi nosečnice z virusom HIV ali genitalnim herpesom želimo s carskim rezom preprečiti prenos okužbe na plod. 

Pri nekaterih srčnih ali nevroloških boleznih nosečnice je nosečnici odsvetovano potiskanje med popadki, zato opravimo carski rez, kot ga opravimo tudi pri raku na materničnem vratu, pri večjih tumorjih v medenici, ki ovirajo prehod ploda skozi porodni kanal in pri spremembah anatomije medenice po zlomu medenice. Prav tako ga opravimo pri določenih stanjih ploda, kot je zelo velik plod pri sladkornih bolnicah, pri večplodnih nosečnostih (pri trojčkih ali še večjem številu plodov) ali pri znani krvni bolezni ploda, pri kateri obstaja velika nevarnost za krvavitev pri plodu.

Razlogi za nujni carski rez sta lahko neuspela sprožitev poroda ali pa zastoj poroda, o katerem govorimo, ko porod kljub popadkom ne napreduje ustrezno. Večje nepravilnosti plodovega srčnega utripa med porodom so lahko znak  plodove stiske, zato tudi v tem primeru porod dokončamo s carskim rezom. Razlog je lahko tudi izpad popkovnice, pri katerem popkovnica zdrsne v porodni kanal pred vodilnim plodovim delom in do ploda ne pride več dovolj kisika.

Razlogi za nujni carski rez sta lahko neuspela sprožitev poroda ali pa zastoj poroda, o katerem govorimo, ko porod kljub popadkom ne napreduje ustrezno.
Razlogi za nujni carski rez sta lahko neuspela sprožitev poroda ali pa zastoj poroda, o katerem govorimo, ko porod kljub popadkom ne napreduje ustrezno.FOTO: AdobeStock

Kdaj v nosečnosti se opravi carski rez?

Elektivni carski rez pri večini nosečnic načrtujemo med 39. in 40. tednom nosečnosti, saj s tem zmanjšamo tveganje za dihalno stisko novorojenčka. V primeru določenih zdravstvenih stanj lahko elektivni carski rez opravimo tudi prej. Nujni carski rez pa opravimo čimprej po ugotovitvi razlogov zanj.

Kako pa je s carskim rezom na željo nosečnice?

Ponekod v tujini opravljajo carski rez tudi na željo nosečnice. V Sloveniji carski rez na željo nosečnice ni mogoč, opravljamo ga izključno zaradi predhodno naštetih medicinskih razlogov. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 831