Rezultati študije znanstvenikov ameriških univerz Case Western in Yale kažejo na to, da bi lahko z opozarjanjem nosečnic na ustno higieno preprečili rojstvo marsikaterega nedonošenčka. Nosečnicam bi lahko pomagali tudi s predpisovanjem antibiotikov, ki bi uničili to bakterijo.
Tudi za porodnico je lahko nevarno, če začne prezgodaj rojevati, je povedala zdravnica Yiping Han z univerze Case Western. Večina nosečnosti pri ljudeh traja približno 40 tednov. Dojenček, ki na svet prijoka pred 37. tednom, pa je nedonošen. To lahko pomeni, da ima že od rojstva ali pa kasneje v življenju večje oziroma manjše težave, kot so slabši vid ali sluh ali celo možganska paraliza. V nekaterih primerih nedonošenčki ne preživijo.

Pravi vzrok ni znan
Porod sam naj bi bil še vedno zelo skrivnosten. Kot pravijo strokovnjaki, pa je še težje ugotoviti, zakaj se nekateri dojenčki rodijo tako zelo zgodaj. Z nedonošenčki so poskusili povezati že vse od družbeno-ekonomskega statusa do bakterijskih okužb in genetike, vendar se jim do pravega vzroka še ni uspelo dokopati. Hanova in sodelavci menijo, da so sedaj, vsaj kar zadeva poskusne miši, našli enega od glavnih vzrokov.
Breje glodavke so okužili s prej neznano bakterijo in to je sprožilo prezgodnjo kotitev. Že prej so pri ljudeh opazili močno povezavo med okužbo s to bakterijo in rojstvom nedonošenih otrok. Zdravniki so vzeli vzorce plodovnice 46 nosečnic, ki naj bi imele tvegano nosečnost. 21 žensk je rodilo v 32. tednu nosečnosti ali celo prej. Pri 19 ženskah oziroma 85 odstotkih od teh so odkrili neznano bakterijo.
'Napihnjena' maternica
Ta vrsta bakterij običajno živi v ustih, vendar lahko pride v kri preko ureznine, luknje v zobu ali ranice v ustih. Po krvnem obtoku lahko pripotuje tudi do maternice, kjer se zaradi ugodnih razmer naseli. To pa lahko sproži imunski odziv, ki 'napihne' maternico in povzroči, da začne nosečnica rojevati veliko pred rokom poroda.
Sedaj, ko zdravniki poznajo še en vzrok, zaradi katerega se dojenčku mudi na svet, tudi razmišljajo, kako bi ga odpravili. S preizkušanjem antibiotikov, ki naj bi uničevali omenjene bakterije, so že začeli. Floyd Dewhirst, ki želi določiti vrsto od približno 1500 bakterij, ki se nahajajo v človeških ustih, je povedal, da je raziskava zelo zanimiva in da so rezultati obetavni.
Zdrava usta, zdrav dojenček
Zdravniki tako opozarjajo, naj nosečnice in druge ženske še bolj skrbijo za čistočo svojih ust. Kot je še povedal Dewhirst, priporočajo, da ženske bolezni ustne votline odpravijo, preden se odločijo za nosečnost.
Svoje mnenje lahko zapišete tudi na forumu.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV