Znanstveniki predvidevajo, da pri debelih ženskah v maternici nekaj vpliva na to, da imajo tudi njihovi otroci v kasnejšem obdobju prekomerno telesno težo. Kaj pa naj bi na to vplivalo, še raziskujejo. Če so pred kratkim predvidevali, da na debelost vplivajo geni, bodo morali to teorijo za nekaj časa opustiti.
Ta predvidevanja so spodbudila ameriške zdravnike, da se z »rizičnimi« pacientkami veliko pogovarjajo o tem in tako pripomorejo k raziskovanju. Raziskovalci pa že težijo k biološkemu pojasnilu. Razkritje bi lahko omogočilo, da bi matere preprečile otrokovo debelost.
Strokovnjaki, ki zagovarjajo različna stališča, se nikakor ne morejo »dogovoriti« o tem, kaj v resnici povzroča debelost. Pojavlja se precej nesoglasij o tem, kako naj bi maternica vplivala na debelost zarodka. Dr. Matthew Gillman s harvardske medicinske fakultete, ki preučuje preprečevanje debelosti, meni, da gre za sporno vprašanje.
Nekateri se z njim strinjajo, spet drugi pa trdijo, da je maternica pomemben dejavnik, ki vpliva na debelost. Robert Waterland s medicinske fakultete Houston, ki to teorijo preučuje na miših, pravi, da če bodo znanstveniki teorijo potrdili, bo to lahko prispevalo k preprečevanju debelosti otrok.
Medtem ko znanstveniki še ugotavljajo vzroke debelosti, pa vsem ženskam priporočajo, da se izogibajo nosečnosti, dokler ne izgubijo odvečne teže. Primerna telesna teža pripomore k boljšemu zdravju nosečnice in ploda, medtem ko debelost v nosečnosti zvišuje tveganja, kot so sladkorna bolezen, nujnost carskega reza in smrt nerojenega otroka.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV