Bibaleze.si

EKSKLUZIVNO: DEBRA PASCALI BONARO O PORODIH NA DOMU

Edita Žugelj

Nosečnost

6
16. 02. 2010 18.49

Avtorica dokumentarnega filma Orgazmičen porod, Američanka Debra Pascali Bonaro, je mati petih otrok, zadnjih šestindvajset let dela kot doula. Ker se je v zadnjem času pri nas precej razvnelo vprašanje poroda na domu, smo jo poprosili za intervju.

image (28)


Avtorica dokumentarnega filma Orgazmičen porod (Orgasmic Birth), Američanka Debra Pascali Bonaro, je mati petih otrok, kot doula ali spremljevalka pri porodu dela zadnjih šestindvajset let. Je ena od predsednic International MotherBaby Childbirth Initiative, nekdanja članica upravnega odbora DONA International ter vodja izobraževanj za porodne in poporodne doule pri Dona International. Od leta 1986 vodi priprave na porod in od leta 1987 usposablja doule in je učiteljica za vodje priprav na porod.

 

V filmu (videti ali kupiti ga je moč tudi pri nas) Debra Pascali Bonaro razkriva revolucionaren pristop k porodu, ki je statistično bolj varen za mamo in otroka kot porodne prakse, ki so današnji standard v številnih delih sveta. V 85-minutnem dokumentarcu postane gledalec intimni del porodnih zgodb enajstih žensk. Radosten, čuten in revolucionaren film predstavlja resničen izziv našim kulturnim predsodkom. Gledalcem predstavi čustvene, duhovne in fizične vrhunce, ki jih lahko prinaša porod, ki se razkriva kot bistveni del ženske seksualnosti in tista človekova pravica, ki je v današnjem svetu zapostavljena.

Pascalijeva je svoj film lani novembra na povabilo Združenja Naravni začetki predstavila tudi v Sloveniji in vodila delavnico za doule.

Ker se je v zadnjem času pri nas precej razvnelo vprašanje poroda na domu, smo jo poprosili za intervju za Bibaleze.si. Najprej nas je zanimalo, kaj je sprožilo nastanek dokumentarca Orgazmičen porod.

Debra Pascali Bonaro: Vizijo, da posnamem film Orgazmičen porod: Najbolje čuvana skrivnost, sem dobila v sanjah. Bila sem razburjena zaradi načina, kako so mediji prikazovali porod – kot da bo vsak hip prišlo do nevarnih zapletov! Nikoli nisem pomislila na to, da bi uporabila medije, da bi posredovali bolj natančno sporočilo o rojevanju. Nič tudi nisem vedela o kamerah ali snemanju filmov; potem pa sem se neko noč zbudila iz živih sanj, v katerih sem posnela ta film. Jasno je bilo, kaj moram storiti in začela sem iskati ljudi, ki bi mi pomagali idejo uresničiti. Vsakogar sem vprašala, če pozna koga pri filmu, udeležila sem se nekaj tečajev in vzdrževala svojo vizijo močno; začeli so se pojavljati pravi ljudje, vsak je prispeval svoj čas in talente in rodil se je Orgazmičen porod. Toliko je čarobnih zgodb o tem, kako se je to zgodilo! Ta izkušnja me je dobesedno naučila, naj sledim svojim sanjam.

 

Kakšno je sporočilo filma Orgazmičen porod?

Besedo „orgazmičen“ smo v naslovu uporabili kot je definirana v slovarju. Pomeni „močno ali nebrzdano vzburjenje“ ali „podobno točki intenzivnosti čustvenega vzburjenja.“ Če vpišete besedo „orgazmičen“ v Googlov iskalnik, se vam izpišejo primeri kot „doseganje spolnega vrhunca“ in „čokolada je bila orgazmična.“ Naše sporočilo v filmu je, da porod prinaša možnosti ekstaze, blaženosti in, kot boste videli pri nekaterih ženskah v filmu, trenutke preobrazbe in celo orgazem. Upam, da bodo ljudje videli drugo, dobro prikrivano stran poroda; ko je govora o rojevanju, je namreč običajno slišati besedi strah in bolečina in zaradi tega strahu ženske svoje telo, svojega dojenčka in svoje rojevanje pogosto prepustijo medicini. Naše sporočilo, kot ga v filmu pove ena od babic, je: „Ženske tega planeta, vzemite svoj porod nazaj!“ Upamo, da bo film navdihnil tako ženske kot moške, da bodo porod in rojstvo videli v novi luči, da se bodo izobrazili in pozanimali o različnih možnostih ter tako lahko izbrali, kje in s kom si želijo varen, zadovoljujoč ter prijeten porod. Želim si, da bi bila vsem omogočena osnovna človekova pravica do odločitve na podlagi informacij in izbire poroda na podlagi dokazov.

Dandanes je večino žensk strah poroda. Kako naj po vašem presežejo ta strah?

Veliko je k temu prispevalo dramatično prikazovanje porodov na filmu in v medijih. Zato potrebujemo še več filmov kot je Orgazmičen porod, ki pokažejo, kaj vse je mogoče, pa tudi zgodb žensk, ki so naraven porod izkusile. Kot v našem filmu pravi babica Elizabeth Davis: „Če bi vam povedali, da lahko doživite eno najbolj fizično, čustveno in duhovno transformativnih izkušenj v svojem življenju in vam ponudili zemljevid, s pomočjo katerega pridete tja, bi res rekli NE?“

Moramo začeti sporočati resnico, da porod vsebuje tudi možnosti za sveto, pozitivno, transformativno izkušnjo. Ženske in moški morajo pretehtati vse možnosti, saj dejstva, kako in kje rodiš, kdo je pri tem ob tebi, kako ravnajo s tabo, možnosti, ki jih imaš na voljo – vse to vpliva na tvoje počutje. Zastaviti si moramo vprašanje: Kako naj ženskam olajšamo porod? Veliko je mogoče storiti v bolnišnicah z normalno fiziologijo popadkov in pomagamo ženskam, da lažje rodijo. Ena možnost so tudi doule – glede na raziskave, ki so jih opravili po svetu, njihova podpora porodnici in njenemu partnerju skrajša in olajša porod, zmanjša uporabo sredstev proti bolečinam, zniža stopnjo različnih posegov kot je carski rez in poveča zadovoljstvo ženske s porodno izkušnjo. Porod v vodi, žoge, dotiki in masaža – vse to dokazano zmanjšuje bolečino. Žalostno je, da s številnimi raziskavami dokažemo koristnost teh poceni, enostavnih pristopov, potem pa jih redko uporabimo. Ko ugotovimo, kaj vse je mogoče pri porodu, se tudi strah zmanjša, to pa omogoči, da porod postane svet in čuten dogodek.

Kaj menite, katera država je najbolj naklonjena naravnemu porodu?

Po raziskavah sta to Nizozemska in Nova Zelandija, ki sem ju tudi obiskala. V teh državah podpirajo porod na domu ter ženskam zagotavljajo izbiro rojevanja doma, v porodnem centru ali z babico v bolnišnici. S tem, ko usposabljajo babice, da skrbijo za nosečnice, ki imajo normalno nosečnost, izkušeni zdravniki in pediatri pa skrbijo za rizične nosečnice, ustvarijo ravnovesje, zaradi katerega so porodi v teh državah varni, hkrati pa ženskam nudijo možnost izbire.

Obiskali ste tudi našo državo. Kaj menite o skrbi za nosečnice in dojenčke pred in med porodom pri nas?

Počaščena sem, da sem imela možnost obiskati Slovenijo. To je lepa dežela. Ker nisem obiskala nobene porodnišnice, ne morem govoriti o tovrstni skrbi. Sem pa izvedela, da pri vas ženske nimajo možnosti izbire rojevanja doma ali v porodnih centrih in so zato mnoge razočarane. Povedale so mi, da jim marsikaj, kot npr. doule, rojevanje v topli vodi in druge tehnike, ki lajšajo bolečine, marsikje niso dostopne. V mnogih državah se trudijo, da ženskam zagotovijo te možnosti.

Verjamem, da bo Slovenija s toplino in odločnostjo ljudi ter s pripravljenostjo medijev, da objavljajo prispevke (kot je ta) o možnostih izbire, uvedla spremembe tudi na tem področju. Verjamem, da bo postala vodilna v priznavanju dejstva, da je porod stvar človekovih pravic, o kateri je treba razpravljati z vsem spoštovanjem in podpirati ženske v tem posebnem obdobju njihovega življenja.

 Vaše mnenje in izkušnje lahko delite z nami na forumu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863