S pomočjo 4D ultrazvočnih posnetkov so na univerzi v Durhamu med študijo ugotovili, da lahko dojenčki že v materinem trebuhu okušajo različne okuse živil, ki jih zaužijejo mame. Študija je zajela sto nosečnic, ki so bile takrat v 31. do 36. mesecu nosečnosti.
Nosečnice so razdelili v tri skupine. Ena skupina je zaužila korenček, druga ohrovt, tretja skupina pa nič. V roku 20 minut so potem s 4D ultrazvočnim pregledom ugotavljali, kako uživanje različnih vrst živil vpliva na še nerojene dojenčke. Tisti, katerih mame so jedle korenček, so se na to odzvali z nasmeški, tiste, ki so uživale ohrovt, pa so pri dojenčkih izzvale grimase, s katerimi so sporočali, da jim to ni ravno po volji.

Znanstveniki posledično menijo, da bi lahko uživanje različnih živil tekom nosečnosti imelo znaten vpliv na okus otroka tudi po rojstvu, ravno tako pa tudi na njegovo izbirčnost ter prehranske navade. "Številne študije kažejo na to, da lahko dojenčki že v maternici okušajo in vonjajo. To pa je zdaj prva študija, ki je pokazala tudi njihove reakcije ob različnih okusih in vonjih, še preden so se rodili," je pojasnila Beyza Ustun, vodja raziskave.
"Res je bilo nekaj neverjetnega opazovati različne odzive še nerojenih otrok na živila, kot sta korenček in ohrovt, ter deliti njihove izraze s starši," je še dodala Ustunova.

Vir: Fetal and neonatal research lab: Durham University
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV