Bibaleze.si

Doula – spremljevalka pri porodu

Edita Žugelj

Nosečnost

1
09. 10. 2008 18.45

Doule ženskam v nosečnosti, med porodom in po njem nudijo telesno in čustveno oporo. Pri nas jih nimamo, na zahodu pa so že ustaljena praksa. Urša Savodnik se za to delo izobražuje v avstrijskem Grazu.

Doula

V današnjem času doula pomeni izkušeno žensko, ki pozna fiziologijo poroda in je v večini primerov tudi sama rodila. Ženski med nosečnostjo in porodom nudi telesno in čustveno podporo. Doula ne daje medicinskih nasvetov, lahko pa nastopa tudi kot zagovornica materinih želja, poudarja bodoča slovenska doula Urša Savodnik. Doula je prisotna ves čas poroda in tudi po njem. V svetu doule delijo na porodne (labour doula) in poporodne (postpartum doula).

Nosečnica v senci
Nosečnica v senciFOTO: iStockphoto

Beseda doula (izg. dula) sicer izvira iz stare grščine in v približnem prevodu pomeni žensko, ki služi. V Grčiji ima beseda negativno konotacijo, saj pomeni sužnjo. Zato nekatere ženske, ki nudijo podporo in oskrbo pred, med in po porodu, raje uporabljajo izraz spremljevalke pri porodu. Eden idejnih vodij humanizacije poroda Michel Odent, ki je v svoji praksi v Franciji izvedel renesanso poroda (porod v vodi in domačno porodno okolje), uporablja izraz paramana – kar pomeni z mamo, podobno kot staro-angleška beseda midwife, ki pomeni z žensko.

Izraz doula sta v zvezi s podporo pred, med in po porodu prva začela uporabljati medicinska raziskovalca dr. Marshall Klaus in dr. John Kennel.

V večini kultur je bil porod v preteklosti predvsem dogodek znotraj ženskega kroga. Tudi pri nas so pri porodih pomagale druge ženske, ki so bile navadno bolj izkušene, intuitivne in senzibilne – babice in pomočnice ženske – kot so danes doule.

Doula
DoulaFOTO: iStockphoto

Nosečnice se morajo počutiti varne

Kot pravi porodničar Odent, se morajo ženske v obdobju okoli rojstva otroka počutiti varne. Potrebujejo zaščito, ki jo lahko omogoči bližina matere. Vendar se zaradi številnih razlogov, ki so značilni za čas, v katerem živimo, številne ženske ne morejo opreti na svoje matere, otrokov oče pa ne more biti materinski lik. Zato potrebujejo doulo.

Z doulo, ki je prisotna pri porodu, se ženske večinoma spoznajo že med nosečnostjo, saj si jo same izberejo. Z njo se najmanj dvakrat sestanejo pred porodom in se tudi precej podrobno dogovorijo o obliki pomoči, ki jo pričakujejo oz. ponujajo. Doula lahko pomaga ženski sestaviti porodni načrt, ji pokaže dodatne vire informacij, jo nauči tehnik sproščanja ipd. že med nosečnostjo.

Doule poznajo več vrst sprostitvenih tehnik (npr. masažo, uporabo vizualizacije, akupresuro), lahko tudi predlagajo spremembo položaja za dosego optimalnega napredovanja poroda.

Najpomembnejše pa je, da je doula zaščitnica zasebnosti porodnice. Doule naj bi bile predvsem empatične, intuitivne in premogle tako srčno znanje kot znanje, povezano s fiziologijo poroda.

Doule imajo tudi znanje in izkušnje s področja dojenja, zato lahko pomagajo pri prvih poizkusih dojenja v porodni sobi.

Vsaka doula po porodu opravi še en obisk pri mami, da se z njo pogovori o porodni izkušnji ter ji omogoči premislek o svojem doživetju poroda, ter da pove svojo porodno zgodbo.

To je za mamo zelo pomembno. Za doulo pa pomeni refleksijo – videnje njenega dela skozi oči uporabnice.

Cilj doule je zagotoviti ženski varno in izpolnjujočo porodno izkušnjo. V idealnih razmerah doula in partner delujeta kot par pri zagotavljanju podpore mami in se medsebojno dopolnjujeta – prispevata vsak svoje znanje, razumevanje in izkušnje. Kadar se moški pri porodu lahko zanesejo na doulo, so pogosto bolj sproščeni in bolj uživajo v izkušnji. Prisotnost doule zmanjša pritisk na očeta in tako lahko sodeluje bolj v okviru svojih trenutnih zmožnosti. Očete, ki želijo aktivno sodelovati in nuditi podporo ženski, lahko doula usmerja in jim pomaga poiskati učinkovite metode pomoči za njihove ljubljene.

Manj težav

Doula
DoulaFOTO: iStockphoto

Rezultati obsežnih raziskav, v katere je bilo vključenih preko 13.000 žensk iz enajstih držav, so pokazali, da so imele ženske, ki so bile deležne neprekinjene podpore med porodom, večjo možnost, da se bo njihov porod zaključil spontano – to pomeni, da ne bo prišlo do carskega reza, ne do uporabe vakuuma ali porodnih klešč. Manjša je bila verjetnost uporabe sredstev proti bolečinam, večje zadovoljstvo žensk s porodno izkušnjo, porodi so bili malenkost krajši. Na splošno so bili rezultati boljši, če doule niso bile del bolnišničnega osebja in če so bile prisotne že zgodaj – v začetku poroda. Negativnih učinkov niso zaznali.

Zakaj pri nas doul ni?

V Evropi so doule dobro znane in precej razširjene. Najdemo jih tako rekoč v vseh evropskih državah z izjemo Slovenije, Norveške, Poljske, Slovaške in Romunije. Zanimivo je, da delujejo tudi na Madžarskem in na Češkem, v sosednji Avstriji in Italiji.

Zakaj jih pri nas ni? Kot pravi Savodnikova, je na to vprašanje težko odgovoriti. Morda je poglavitni razlog v tem, da večina slovenskih porodnišnic dopušča pri porodu samo enega spremljevalca, ki je običajno oče otroka. V preteklosti so si nekatere Slovenke sicer omislile doule, vendar večinoma na račun odsotnosti očeta pri porodu.

V Mariboru je poizkusno delovala skupinica doul, ki so bile zaposlene v okviru izvajanja javnih del pri združenju Štorklja in so nudile poporodno podporo in pomoč. Delovanje skupine naj bi zamrlo zaradi pomanjkanja sredstev.

Trenutno se v Sloveniji poleg Urše Savodnik, ki obiskuje seminar za bodoče doule v Avstriji, na to vlogo pripravlja še šest žensk. Organizirajo se pri Združenju Naravni začetki. Vse upajo, da bo v prihodnosti vsaki ženski ali paru, ki čuti, da bi potreboval tovrstno podporo, doula postala dostopna.

Starša z dojenčkom
Starša z dojenčkomFOTO: iStockphoto

Konkurenca babicam?

Kot poudarja Savodnikova, doule ne želijo predstavljati konkurence babicam v slovenskih porodnišnicah, temveč upajo, da bo z njihovim prihodom tudi delo babic lažje. Želijo si, da bi v skupnem prizadevanju za čim boljšo porodno izkušnjo vsake mame in novorojenčka delovale kot tim.

Doule se zavedajo, da so danes babice preobremenjene, saj istočasno skrbijo za več porodnic. Prav tu je prednost doule, saj lahko bodoči mamici zagotovi neprekinjeno podporo, s tem pa delno razbremeni tudi babico.

Dr. Zalka Drglin, raziskovalka na Inštitutu za varovanje zdravja, verjame, da bodo zdravstveni strokovnjaki, ki resnično razumejo zakonitosti fiziološkega poroda in jih želijo upoštevati pri oblikovanju optimalnega porodnega okolja, doulo sprejeli kot zaželeno osebo pri porodu v porodnišnicah.

Pomembna podpora ženskam

Danes, ko v večini zahodnih držav skoraj vse ženske rojevajo v bolnišnicah in ne doma, je neprekinjena prisotnost in podpora med porodom postala prej izjema kot pravilo. Ženska medicinsko sestro ali babico, ki bo vodila porod, večinoma spozna šele v porodni sobi. Ker babica skrbi za več porodnic hkrati, ni ves čas prisotna. Lahko se zgodi, da se med porodom zamenja več izmen, kar pomeni več babic. To zbuja skrb zaradi konstantne dehumanizacije porodne izkušnje za žensko. Moderna porodna oskrba žensko pogosto podredi institucionalni rutini, ki ima lahko zaviralni učinek na napredovanje poroda.

Prisotnost doule pri porodu zagotavlja čustveno podporo, skrb za udobje ženske, informacije o poteku poroda in tudi zagovorništvo njenih želja – neke vrste mediatorstvo med njo in bolnišničnim osebjem.

Vse to lahko omogoči normalno napredovanje poroda, ženski pa zagotavlja občutek varnosti, pa tudi nadzora nad lastno porodno izkušnjo in zaupanje v lastne sposobnosti ter s tem zmanjšuje potrebo po medicinskih intervencijah.

Svoje mnenje lahko izrazite tudi na forumu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863