
Študija je povezana s stopnjo pitja alkohola med nosečnostjo. Če nosečnica pije alkoholne pijače, le-te preko placente pridejo do še nerojenega otroka. Maja Bajt, univ. dipl. psih., razlaga, da lahko plod zaradi tega utrpi številne fizične in nevrološke poškodbe za vse življenje, in dodaja, da se lahko otroci zaradi tega rodijo s hudimi motnjami, ki so jih poimenovalni fetalni alkoholni sindrom. ''Fetalni alkoholni sindrom je trajna motnja, ki jo zaznamujejo počasnejša rast, neobičajen videz obraza ter poškodbe centralnega živčnega sistema. Otroci s fetalnim alkoholnim sindromom rastejo počasneje tako v maternici kot tudi pozneje. Poleg neobičajnega videza obraza imajo pogosto manjšo glavo, možgane, srce in hrbtenico. Poleg tega imajo tudi druge anatomske posebnosti. Otroci s fetalnim alkoholnim sindromom se rodijo manjši kot drugi novorojenčki, pogosto imajo težave s hranjenjem in spanjem. Imajo tudi težave z vidom, sluhom, pozornostjo, učenjem preprostih stvari, vedenjem v družbi in nadzorovanjem lastnega vedenja.'' Poudarja, da pogosto uživanje alkohola (7 ali več enot alkohola tedensko) ali opijanje (5 ali več enot alkohola ob eni priložnosti) močno poveča tveganje za razvoj fetalnega alkoholnega sindroma, obenem pa opozarja, da lahko otrok razvije fetalni alkoholni sindrom tudi kljub manjšim zaužitim količinam alkohola.
Strokovnjaki so ugotovili, da kar 10 odstotkov bodočih mamic pije alkoholne pijače, ena od 67 pa rodi otroka s fatalnim sindromom. V Združenih državah Amerike ženske med nosečnostjo pijejo manj kot v Evropi, zabeležili so 14,8 odstotkov njih, najmanj pa se alkoholizirajo med nosečnostjo na Bližnjem vzhodu.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV