Bibaleze.si

Folna kislina za zdravo srce dojenčka

J.G.

Nosečnost

0
27. 05. 2009 19.50

V Kanadi folno kislino že več kot desetletje dodajajo določenim prehrambenim izdelkom. Izkazalo se je, da folna kislina zmanjša tveganje, da se dojenčki rodijo z okvaro srca ali hrbtenjače.

image (28)


Leta 1998 so v Kanadi uvedli obvezno dodajanje folne kisline moki in testeninam. Od takrat se je stopnja okvar srca pri dojenčkih pomenljivo zmanjšala. Britanski zdravstveni spletni časnik je pred kratkim objavil študijo, v kateri so ugotovili, da bi po vzoru Kanade tudi v Evropi določenim živilom morali dodajati folno kislino.

Kaj je folna kislina?

Folna kislina je sintetična oblika folata, ki je eden od vitaminov B, natančneje B9. Pomembna je za zdravo rast dojenčka, ki se še razvija pod maminim srcem. Nujna je za pravilen razvoj dojenčkove hrbtenice, možganov in lobanje. Po zadnjih podatkih lahko tudi prepreči srčne okvare pri naših najmlajših.

Vloga folne kisline je še posebej pomembna v prvih štirih tednih nosečnosti. Zdravniki opozarjajo, da bi ženske v rodnem obdobju morale jemati prehranske dodatke s folno kislino, še preden sploh zanosijo. Jemanje folne kisline še preden zanosite in nato še med nosečnostjo namreč najbolj zmanjša tveganje, da bi se vaš otrok rodil z okvaro hrbteničnega kanala (nevralna cev).

Je s hrano dobite dovolj?

Ta pomemben vitamin, ki poskrbi, da ženska rodi zdravega otroka, vsebuje tudi nekatera hrana. Če torej nameravate zanositi, jejte veliko zelene zelenjave, kot so brokoli, špinača, grah in brstični ohrovt. Vitamin B9 najdemo tudi v koruzi, fižolu, leči, pomarančah in sveže iztisnjenemu pomarančnemu soku. Vendar običajno s hrano ne dobimo zadostne količine tega vitamina, zato zdravniki priporočajo jemanje prehranskih dodatkov s folno kislino.

Ženske, ki načrtujejo nosečnost, bi folno kislino morale začeti jemati, še preden zanosijo. Žal vse nosečnosti niso načrtovane, zato nekateri menijo, da bi bila najboljša rešitev dodajanje folne kisline določeni hrani. Nekateri se s to rešitvijo ne strinjajo, saj bi lahko ogrozila starejše ljudi, ki jim lahko poleg folne kisline primanjkuje še kakšnega drugega B vitamina. Pri njih preveč folne kisline lahko povzroči nepopravljivo škodo na živčnem sistemu.

Kanadski primer

Nosečnice bi morale poskrbeti za zadosten vnos folne kisline predvsem v prvih štirih tednih nosečnosti, saj to lahko prepreči okvaro hrbteničnega kanala. Nevralna cev, kot lahko z drugimi besedami imenujemo hrbtenični kanal, se pri dojenčku zraste v prvih nekaj tednih v maternici. Če se zaradi pomanjkanja folne kisline ne zraste pravilno, lahko to privede do resnih težav.

Najpogostejša posledica napačno zraščenega hrbteničnega kanala je spina bifida, posledice pa so lahko še veliko hujše. Otrok lahko zaradi okvare nevralne cevi ostane možgansko in telesno prizadet vse življenje ali je mrtvorojen. Nekatere okvare hrbteničnega kanala se lahko pokažejo že na nosečniških pregledih. O tem se pogovorite z zdravnikom!

V Kanadi so sedem let po uvedbi obveznega dodajanja folne kisline moki in testeninam opazili, da se je z okvaro hrbteničnega kanala rodilo devet odstotkov otrok manj. Opazili so še eno korist. Tudi število dojenčkov s srčno okvaro se je pomenljivo zmanjšalo, za šest odstotkov.

Da ali ne?

Britanska fundacija za srce je povedala, da morajo sedaj skrbno premisliti o vseh prednostih in slabostih dodajanja folne kisline določenim živilom. Njihova predstavnica je povedala, da kanadski primer dokazuje, da lahko dodajanje sintetičnega vitamina B9 pomaga pri zmanjševanju števila dojenčkov, ki se rodijo s srčno okvaro. Vendar se v Kanadi še vedno rojevajo dojenčki z okvaro srca, zato morajo še toliko bolje premisliti. Seveda morajo upoštevati tudi starejše prebivalstvo.

Dr. Sian Astley, znanstvenica z Inštituta za raziskave hrane, je ob tem povedala: "Osebno nisem prepričana, da je obvezno dodajanje folne kisline korak naprej. Ta rešitev se mi zdi kot uporaba macole, da bi strli oreh.“ Pravi, da bi to res pomagalo zmanjšati težave pri otrocih, vendar moramo razmišljati širše.

Primerna alternativa bi bilo dodajanje folne kisline določeni hrani, ki bi bila temu primerno označena. Tako bi se potrošniki in predvsem potrošnice lahko sami odločili, ali bodo jedli hrano z dodatkom folne kisline ali ne. Druga rešitev je dodajanje vitamina B12 ob folni kislini, kar bi omogočilo, da takšno hrano lahko brez skrbi jedo tudi starejši.

Posvetujte se z zdravnikom!

O jemanju folne kisline se posvetujte z zdravnikom. Če ste že rodili otroka z okvaro hrbteničnega kanala in ste zopet noseči, vam bo zdravnik verjetno svetoval jemanje dodatkov s folno kislino. Večje tveganje, da bi se otrok rodil z okvaro nevralne cevi, obstaja pri ženskah s sladkorno boleznijo, prekomerno telesno težo in epilepsijo. Če imate katero koli od naštetih težav, se z zdravnikom posvetujte, še preden se odločite zanositi.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863