Bibaleze.si

FOTO: Porod na domu

J.G.

Nosečnost

0
21. 11. 2008 19.48

V tujini, še posebej v ZDA, rojevanje doma ni nič novega. Znana voditeljica pogovorne oddaje je o rojstvu svojega otroka pod domačo streho celo posnela dokumentarni film.

Doula pomaga pred in po rojstvu otroka.

Rojevanje zunaj zdravstvenih ustanov je staro kot človeštvo. Vendar je od leta 1950 bolj običajno, da žensko, ko dobi popadke, odpeljejo v porodnišnico. Ker v Ameriki ženske vedno pogosteje rojevajo doma, so ginekologi, porodničarji in zdravniki celo dosegli izdajo odločbe, ki takim porodom ostro nasprotuje.

Dejstvo, da je televizijska zvezda Ricki Lake javno izrekla podporo rojevanju doma, je v ameriški zdravstveni skupnosti zanetilo vročično debato o varnosti takega početja. Kot vse več nosečih mamic se je tudi igralka in nekdanja voditeljica pogovorne oddaje raje odločila izogniti porodnišnici. Ko je bila drugič noseča, je rodila kar doma.

Popadki v kopalnici

Njen drugi sin Owen je pred sedmimi leti na svet prijokal kar v domači kadi. Porod so celo posneli za dokumentarni film, ki so mu dali naslov „Zadeva: rojstvo otroka“. Ob njej je bila babica, zdravnika pa ni bilo.

Doula pomaga pred in po rojstvu otroka.
Doula pomaga pred in po rojstvu otroka.FOTO: iStockphoto

Popadke je dobila v kopalnici in čeprav jo je zelo bolelo, se je bolečini popolnoma prepustila. „Tako navdušena sem bila,“ je povedala. Babico je predstavila svoji mami in ji povedala, da ji je ta ženska pomagala roditi otroka. Babica pa jo je takoj popravila: „Ne, otroka ste rodili sami, Ricki!

Za ali proti?

Po tej izkušnji je Lakeova postala zagovornica pravice žensk, da lahko izbirajo med porodom doma ali v porodnišnici. Vendar je medijsko zanimanje za njeno strastno zagovarjanje poroda doma pri zdravnikih naletelo na nemalo negodovanja. „Zelo me skrbi za vsako, ki se odloči roditi doma,“ je dejala dr. Erin Tracy z univerze za ginekologijo in porodničarstvo v Bostonu. Ta ustanova je celo izdala odločbo, v kateri so Lakeovo obtožili, da „je vzela področje rojevanja otrok v svoje roke“. V izjavi so poudarili, da odločno nasprotujejo porodom doma.

Lakeovo je to nemalo presenetilo, saj ni pričakovala, da bo sprožilo tako oster odziv. Dr. Tracyjeva je dejala, da v odločbi ne nameravajo izpostavljati nobenega posameznika. Vendar so nekatere zvezdnike le izprašali o njihovih izkušnjah z rojevanjem doma. „Zavedati se moramo nevarnosti, tveganja. Dojenček se lahko zaplete v popkovino, mama lahko preveč krvavi in podobno,“ pravijo zdravniki.

Če gre kaj narobe ...

Kot opozarjajo, je lahko nevarno roditi doma, kjer porodnici ne more pomagati zdravstveno osebja, kjer ni opreme in prostorov, ki bi jih potrebovali, če gre kaj narobe - celo če imamo ob sebi izurjeno babico in doulo. Vendar se babice običajno že vnaprej dogovorijo z najbližjo bolnišnico, da lahko tja pripeljejo porodnico, če bi prišlo do zapletov. Nikoli ne čakajo, dokler ni že prepozno. Če se kaj zalomi, babice in doule ukrepajo takoj.

Praviloma so dobro izurjene in naredijo še več, kot se od njih pričakuje. 33-letna Michelle Zassenhaus, ki je rodila doma, je povedala, da sta babica in doula malo po tem, ko je rodila, poskrbeli zanjo, za dojenčka in stanovanje. Nato sta pobrskali po hladilniku in srečni družinici pripravili okusen obrok. Mamici sta pokazali nekaj načinov dojenja, njo in novorojenčka „spravili v posteljo“ in odšli.

Mirno okrevanje

Mladim mamicam je tak porod všeč tudi zato, ker se jim nikamor ne mudi, mirno lahko okrevajo v zavetju svojega doma in ob svojih bližnjih. Tudi z dojenčkom tako hitreje navežejo stik. Zassenhausova je dejala: „Tistih prvih nekaj dni, ko običajno še čutiš bolečine in se sprašuješ, kaj sedaj, smo bili v nekakšnem tihem, intimnem stanju blaženosti.

Tretjina novorojenčkov se v ameriških porodnišnicah rodi s carskim rezom.
Tretjina novorojenčkov se v ameriških porodnišnicah rodi s carskim rezom.FOTO: iStockphoto

Doma se lahko med popadki premikamo naokoli, lahko si izberemo, kje bomo rodili – na postelji, v kadi ali tuš kabini. Lahko jemo in se nasploh obnašamo bolj naravno, sproščeno. „Če rojstva ne jemljemo kot nekakšnega nujnega zdravstvenega primera, je dom zanj popoln kraj. Doma lahko bolj prisluhnemo telesu in se gibamo tako, da nam je čim manj neprijetno,“ pravi Elan V. McAllister, ustanoviteljica neprofitne izobraževalne organizacije.

Bratci in sestrice pri porodu

O tem, ali naj bi bili otroci prisotni pri porodu, so mnenja različna. Nekateri jih raje pošljejo k prijateljem ali sorodnikom, drugi menijo, da je to popolnoma naravno, le pripraviti jih moramo na to, kar se bo zgodilo. Neki dveletni deklici, ki je opazovala, kako mamica rojeva doma, sicer nista bili všeč kri in plodovnica. Nato pa je le poljubila dojenčka, ga objela in vprašala mamo, ali gre lahko gledat risanke.

Pri rojstvu otroka je običajno veliko krvi. A babice in doule že vnaprej naročijo staršema, naj pripravita stare rjuhe in brisače. Svetujejo tudi, naj kupita ali si izposodita porodni bazen. Prodaja le-teh naj bi se v zadnjem letu enkrat ali celo dvakrat povečala. Tisti, ki so izkusili čudež rojstva doma, pravijo, da gre na koncu tako marsikaj v smeti.

V bolnišnicah vse več carskih rezov

Ameriški zdravniki sicer podpirajo pravico žensk do odločitve, kako bodo rodile. Svetujejo jim, naj si izberejo pooblaščenega ponudnika zdravstvenih storitev. Ob tem poudarjajo, da je najvarnejši kraj za rojstvo otroka bolnišnica ali porodnišnica v bolnišničnem kompleksu. Nekateri zagovorniki rojevanja doma pa opozarjajo, da je v zadnjih letih tudi zaradi napak zdravstvenega osebja vse več carskih rezov (ti predstavljajo kar tretjino vseh porodov).

Kljub opozorilom pa babice, ki so usposobljene za pomoč pri porodih doma, v zadnjem času pomagajo pri najmanj desetih porodih na mesec. Prej so opravile dva, tri ali največ štiri v mesecu dni. Nekatere newyorške babice so tako zasedene, da so morale nosečnicam priporočiti, naj si poiščejo babico zunaj mesta.

Kdo se odloča za porod doma?

Presenetljivo je, da se za rojevanje doma ne odločajo več le ženske, ki so tudi običajno rade v stiku z naravo. Doma rojeva vse več odvetnic in bančnic. Cara Muhlhahn se že 17 let ukvarja s takšnimi porodi in pravi, da k njej prihaja vse več žensk, ki se običajno ne bi odločile za porod doma. Ob tem poudarja, da se vse več žensk boji roditi v porodnišnici, saj tam nimajo nadzora nad dogajanjem.

Za rojevanje doma pa se odločajo tudi zvezdnice. Eden od razlogov je morda več zasebnosti. Doma sta, na primer, rodili igralki Meryl Streep in Demi Moore, in to vsaka kar trikrat. Ob takratnem možu in dveh babicah je doma na svet spravila svoja otroka tudi Pamela Anderson. Vendar omenjene niso edine. Pevka Nelly Furtado pravi, da je prava hipijevska mama. Zelo rada pove kaj o rojstvu svoje hčerke Nevus, ki je luč sveta prav tako ugledala doma.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863