Potrebi po čiščenju, urejanju in organizaciji v nosečnosti pravimo "gnezdenje", obdobje, ko želi nosečnica vse pripraviti za prihod novega družinskega člana. Največkrat se pojavi proti koncu nosečnosti, v tretjem trimesečju, v zadnjih tednih pred predvidenim datumom poroda, in že stare mame so govorile: "Ko se pojavi močna želja po gnezdenju, se približuje porod." Po mojih izkušnjah drži. Namreč jaz in tudi veliko mojih prijateljic smo dobile popadke in pohitele v porodnišnico, ko smo imele vse pripravljeno za novorojenčka. Ko je bila urejena previjalna miza, ko so bile oprane in zložene oblekice za dojenčka, ko je bila na sveže postlana zibelka.
Nosečnice v veselem pričakovanju gnezdijo, in največ se jih začne intenzivno pripravljati na prihod novega družinskega člana v zadnjem mesecu pred porodom, ko že nastopijo porodniški dopust. Takrat imajo več časa za pospravljanje, čiščenje, urejanje, organizacijo doma in nakup vse potrebne opreme. |
Po navedbah ameriškega nosečniškega združenja je gnezdenje v nosečnosti pogosto način priprave na porod. Nekateri ga povezujejo s "spomladanskim čiščenjem", ki nastopi spomladi po zimi, v želji po novem, svežem, čistem, dišečem. Besede, s katerimi lahko opišemo novorojenčka. Ženska lahko gnezdi tudi iz dolgčasa ali naveličanosti biti noseča, iz zavedanja, da po porodu verjetno ne bo imela časa čistiti, pa tudi zaradi navdušenja in pričakovanja ter želje imeti vse v najlepšem redu ob prihodu novorojenčka.
Tako kot smo ženske različne, tudi različno gnezdimo
Nosečnice različno gnezdijo. Ene vse temeljito očistijo, druge prebarvajo stene ali pohištvo, tretje uredijo vse predale in omare, četrte zlagajo oprane oblekice za dojenčka, pete polnijo torbo za v porodnišnico in pišejo porodni načrt. Nekaterim z velikim trebuščkom uspe vse in še več od naštetega: denimo podrgniti tla, očistiti hladilnik in napolniti shrambo, napolniti predale s pajacki in bodiji, obrisati prah s polic, si nabrati zalog pleničk, vatic, vlažnih robčkov, mazila za bradavice, blazinic za dojenje in bombažnih vložkov za čiščo. Obenem tudi pripravijo voziček, lupinico za avto, koš za plenice, previjalno blazino, previjalne podloge, vlažne robčke, vatice, komplet za nego popka ...
Morda ene bolj pospešeno gnezdijo, ker so že po naravi bolj nagnjene k redu in ker mora biti pri njih vedno vse na svojem mestu. Nekatere imajo v nosečnosti več energije in ni izključeno, da jih k (pretiranemu) urejanju silijo nosečniški hormoni. V tretjem trimesečju se namreč poviša količina estrogena, ki lahko vpliva na bolje počutje v smislu več energije. V vsakem primeru pa gre za prilagajanje na nov način življenja, ob katerem nosečnice čutijo nujo po zaščiti še nerojenega otročka, ki je prisotna že od pradavnine in ki dejansko izvira iz želje po preživetju. Logično, če pomislite. Namreč z gnezdenjem mamica prevzame nadzor nad okoljem, v katerega bo pripeljala svojega dojenčka. Veliko torej izvira iz želje zagotoviti otročku varno in ljubeče okolje.
Bodite previdne in naj gnezdi tudi bodoči očka
Čeprav je gnezdenje načelno nenevarno, pa previdnost vseeno ne bo odveč. Nosečnica pri urejanju doma ne sme dvigovati težkih predmetov. Ne sme plezati po lestvi ali na stol, da ne bi ponesreči padla, niti se preveč naprezati ali stegovati. Pri barvanju naj uporablja naravne neškodljive barve, pa tudi čistila naj bodo čim bolj naravna, brez strupenih kemikalij.
In še nekaj – v resnici ne gnezdijo čisto vse nosečnice. Zato si nikar ne očitajte, če vas ni zajela huda nuja po urejenosti, čiščenju, organizaciji. Različne smo si in nič ni narobe s tem. V vsakem primeru pa vam lahko pri pripravi doma pomaga bodoči očka, ki lahko na primer sestavi otroško posteljico in previjalno mizo. Vi pa medtem raje počivajte in varčujte energijo za prihod novorojenčka. Verjemite, potrebovali jo boste!
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV