Žensko telo se začne spreminjati od trenutka vgnezditve zarodka. Med drugim se začnejo izločati hormoni, ki so ključni za zdravo nosečnost. Denimo progesteron med drugim sprošča gladko tkivo maternice in skrbi za kopičenje maščobnega tkiva, pa tudi vpliva na rast dojk, medtem ko relaksin mehča maternični vrat.
Zaradi estrogena nastanejo mlečne žleze v dojkah in se prilagodi maternični vrat. Oksitocin, ki ga imenujejo tudi "hormon ljubezni", pomaga pri porodu, saj krepi krčenje maternice in spodbudi odprtje materničnega vratu, in dojenju, saj povzroča izločanje materinega mleka.
Izjemno pomemben v nosečnosti je tudi hormon hCG. Kratica predstavlja besede "Human Chorionic Gonadotrphin" ali prevedeno človeški horionski gonadotropin. Nastaja med nosečnostjo, telo ga začne proizvajati takoj po oploditvi jajčeca. Ob vgnezditvi ga začne tvoriti razvijajoča se posteljica in preprečuje propad rumenega telesca.
S krvno preiskavo ga lahko zaznajo že med sedmim in 10 dnevom po spočetju, z domačim testom nosečnosti pa je njegova vrednost v urinu dovolj povišana za pozitiven rezultat med osmim in 14 dnevom po vgnezditvi. Je tudi najpomembnejši kazalec nosečnosti, saj je od njegove prisotnosti praviloma odvisen rezultat nosečniškega testa.
Lahko je vzrok bruhanja in slabosti, ki se pojavlja predvsem v prvem tromesečju, njegov velik porast pa je med petim in osmim tednom nosečnosti.hCG ima med nosečnostjo glavno nalogo podpirati proizvodnjo progesterona, dokler ni posteljica dovolj razvita, da lahko sama zagotovi zadostne količine progesterona. Ta je nujen za normalen potek nosečnosti, saj med drugim poskrbi za razvoj celic v maternici, preprečuje krče in posledično spontani splav in pripravi dojke na proizvajanje mleka.
Na začetku nosečnosti ga je v krvi čedalje več in se njegove vrednosti običajno podvojijo vsakih 72 ur oziroma vsake tri dni. Nekatere nosečnice ga imajo malo, pa se nosečnost vseeno konča z zdravim dojenčkom. Med osmim in 11 tednom nosečnosti ga je v krvi največ, nato pa njegova vrednost upade in se stabilizira.
Po navedbah americanpregnancy.org je vrednost nosečniškega hormona pri treh tednih med pet in 50 mIU/mL, pri štirih tednih pa že več kot 400 mIU/mL. Pri sedmih in osmih tednih, ko je praviloma prvi pregled za potrditev nosečnosti, je med 7650 in 229.000 mIU/mL, proti koncu nosečnosti pa se vrednosti gibljejo med 3640 in 165.000 mIU/mL. Ginekolog bo praviloma z ultrazvokom opazil posteljico in razvijajoč se plod, ko je vrednost hCG med 1000 in 2000 mIU/mL.
Ker so vrednosti hCG tako različne in se razlikujejo od nosečnice do nosečnice, po njegovi vsebnosti v krvi ne določajo gestacijske dobe, temveč bolj spremljajo razvoj nosečnosti. Bolj natančna in zanesljiva metoda preverjanja in prve potrditve nosečnosti je tudi zato ultrazvok.
Vseeno pa spremljajo vrednosti hCG, saj so lahko pokazatelj morebitnih težav. Nizke stopnje hCG pod pet mIU/mL namreč nakazujejo na neuspešno nosečnost, ki se praviloma konča s splavom, vse nad 25 mIU/mL pa velja za pozitivno nosečnost.
Medtem rezultati med šest in 24 mIU/mL veljajo za negotovo nosečnost in treba je počakati dva do tri dni, če bodo vrednosti sčasoma narasle ali padle. V prvem primeru je izid nosečnosti praviloma pozitiven, sicer pa obstaja tveganje.

Nizke vrednosti so lahko denimo zaradi napačnega izračuna datuma spočetja, tvegane nosečnosti, grozečega spontanega splava ali praznega jajčeca. Visoke vrednosti po drugi strani lahko pomenijo večplodno nosečnost, molarna nosečnost, ko se posteljica ne razvija pravilno, pa tudi zmoto pri določitvi datuma spočetja.
Zavajajoče vrednosti so izredno redke. Napačen rezultat pa je lahko vseeno zaradi zgodnjega splava, določenih oblik raka, uživanja zdravil z vsebnostjo hCG, ki jih jemljejo ženske ob zdravljenju neplodnosti. Ginekolog bo vrednost hCG pozorneje spremljal, če med nosečnostjo zakrvavite, če imate močne krče, če ste že imeli spontane splave v preteklosti. Vsebnost bi se morala v normalo povrniti približno po štirih do šestih tednih po koncu nosečnosti, odvisno, kako se je končala – ali s porodom ali splavom.
Viri: Nijz, americanpregnancy.org, Wikipedia, The Insider
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV