Hemoroidi lahko prizadenejo vsako nosečnico, pa če je nagnjena k njim ali ne. Po nekaterih ocenah jih ima približno tretjina nosečnic in največkrat se pojavijo v zadnjem trimesečju, lahko pa tudi med in kmalu po porodu. Dobro je, da praviloma niso nevarni za zdravje nosečnice ali za zdravje njenega še nerojenega otročka in da so največkrat kratkotrajne narave. Čeprav se stanje poslabša s potiskanjem in napenjanjem med porodom, pa simptomi po porodu večinoma kmalu izginejo, največkrat v nekaj tednih.
Obstajajo notranji in zunanji hemoroidi. Gre za nabrekle vene v mehkem tkivu okoli zadnjika in spodnjega dela danke, ki se lahko povečajo in zatečejo. Lahko pa se tudi zamašijo, vnamejo ali rahlo zakrvavijo pri odvajanju blata, kar povzroča neprijetnosti, svežo kri na blatu ali celo bolečine.
Možnost nastanka hemoroidov oziroma zlate žile se med nosečnostjo poveča zaradi hormonskih sprememb, ki vplivajo na mišice analnih ven, zaradi večje nagnjenost k zaprtjem in zaradi pritiska otrokove glavice na vensko žilje v medenici proti koncu nosečnosti, je zapisano v Gradivu za strokovnjake z naslovom "Priprava na porod in starševstvo" Nacionalnega inštituta za javno zdravje (Nijz). Vzroki hemoroidov v nosečnosti: - povečana količina krvi in posledično razširjene žile, Simptomi hemoroidov v nosečnosti: - krvavitev iz zadnjika,
- pritisk na žile ob zadnjiku zaradi glavice ploda in rastoče maternice,
- povišanje količine progesterona in
- zaprtje, ki je pogosta težava nosečnic.
- bolečine ob sedenju in odvajanju blata,
- bulica ob zadnjični odprtini ter
- srbečica in pekoč občutek okoli zadnjika.
V zloženki Nijz navajajo, kaj lahko nosečnica stori, da bi se izognila hemoroidom ali da bi jih vsaj ublažila:
→ Poskrbi naj za redno odvajanje blata in ustrezno prehrano, da bo blato mehko.
→ Pomembno je preprečevati zaprtje. Nosečnica naj uživa dovolj tekočin (najbolje vodo) in hrano, bogato z vlakninami, sadje, zelenjavo, stročnice, polnozrnato moko, kaše, neoluščen riž. Pomagata laneno seme in seme indijskega trpotca, možna rešitev je tudi dodajanje magnezija v prehrano, ki nase veže vodo in mehča blato. Glede jemanja morebitnih odvajal naj se nosečnica posvetuje z zdravnikom ali ginekologom. Dovoljena je uporaba sirupa z laktulozo ali svečk z glicerolom. Močno odsvetujemo kakršno koli rabo močnih odvajal, kot so čaji z antrakinonskimi učinkovinami ali ricinovo olje, saj lahko zaradi lokalnega draženja sprožijo krče maternice in posledično prezgodnji porod.
→ Izogibati se je dobro dolgotrajnemu stoječemu položaju. Če nosečnica opravlja svoje delo pretežno stoje, naj ga redno prekinja z odmori, v katere naj vključi nekaj telesnih vaj.
→ Nosečnica naj bo redno telesno aktivna.

Kako si lahko nosečnica pomaga doma? Večkrat dnevno namakajte zadnjično odprtino v topli vodi. |
Hemoroidi po porodu
Hemoroidi iz obdobja nosečnosti se lahko po porodu še povečajo, saj močno pritiskanje med porodom namreč včasih povzročita nabrekanje ven v steni zadnjika. "Ženski svetujemo, da med ležanjem na boku uporabi blazino za podporo in omili bolečino, med dojenjem lahko za sedenje uporabi obroč iz pene ali gume. Za lajšanje blagih oblik hemoroidov lahko uporablja kremo, ki se nanese lokalno. Svetujemo prehrano, ki preprečuje zaprtje. Za zmanjšanje edema in lajšanje bolečin lahko uporablja ledene obkladke lokalno na področju anusa," je zapisano v priročniku Nijz.
Ne skrivajte težav, omenite jih zdravniku
Hemoroidov ni dobro ignorirati. Nezdravljeni lahko namreč povzročijo hude težave in bolečine, v sicer zelo redkih primerih tudi slabokrvnost. V nobenem primeru ni normalno krvaveti iz zadnjične odprtine, zato se je o vzrokih vedno priporočljivo pogovoriti z zdravnikom.
V nosečnosti in med dojenjem se pred jemanjem katerega koli zdravila nujno posvetujte z zdravnikom, da ne bi škodili plodu ali dojenčku, in če ima nosečnica ali porodnica težave s hemoroidi, naj se posvetuje z zdravnikom.
Verjetno bo sprva svetoval spremembe prehrane in več gibanja. Pri hujših težavah bo morda predpisal mazilo, pri hujši obliki pa je potrebno dodatno zdravljenje. Pogosto pa hemoroidi s padcem ravni progesterona na srečo izginejo kmalu po porodu.
Več o hemeroidih pa je povedal Miloš Petrović, dr.med., specialist urolog.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV