
O hoji med porodom z EPA (angleško Walking epidural) smo se pogovarjali z anesteziologinjo dr. Gordano Pavlovič iz kranjske porodnišnice.
Pravite, da je hoja med porodom nadgradnja porodne analgezije. Kakšna je razlika?
Pri navadni EPA porodnica leži v postelji, pri hoji med porodom z EPA pa že sam pojem pove, da lahko tudi hodi. Od začetkov uporabe pred štiridesetimi leti so EPA posodobljali v smeri kakovosti in varnosti. Z izkušnjami izvajalcev in napredkom tehnologije se približujemo cilju, da dosežemo odlično analgezijo z zelo šibkimi raztopinami zdravil, s čimer se izogibamo njihovim stranskim učinkom. Nekoč je bil pri EPA eden glavnih problemov motorična blokada, kar pomeni občutek izražene šibkosti v nogah oziroma nezmožnost kontrole gibanja nog. Danes tega ni več.
Kakšne so prednosti hoje med porodom?
Njeni zagovorniki poudarjajo, da je v pokončnem položaju zaradi sile gravitacije rotacija ploda v maternici bolj pravilna in njegovo napredovanje proti izhodu učinkovitejše. S tem se porod skrajša in lahko prispeva k višjemu odstotku normalnih vaginalnih porodov in splošnemu zadovoljstvu porodnice. So pa tudi nasprotniki, ki trdijo, da ni dokazov za omenjene pozitivne učinke. Eni in drugi svoja stališča zagovarjajo z rezultati strokovnih raziskav. Največ zagovornikov pokončnega položaja je v ZDA, kjer najpogosteje uporabljajo kombinirano spiralno-epiduralno (CSE) analgezijo, v Kanadi in Evropi pa se bolj uporablja čista EPA, čeprav moram omeniti, da tudi v Evropi narašča uporaba omenjene kombinirane regionalne tehnike.

Kdaj pa porodnica med porodom ne sme hoditi?
Bolje je odgovoriti, pod kakšnimi pogoji lahko hodi. Porodnica lahko hodi, če porod poteka brez zapletov; če gre za zdravo porodnico z normalnim krvnim pritiskom in brez motorične blokade oziroma občutka omrtvičenosti v nogah, ki jo testiramo, preden vstane. Hodi lahko v prvi porodni dobi, to je v času odpiranja materničnega ustja. S telemetrijo na brezvrvičen način nepretrgoma spremljamo CTG . Najnovejši protokol EPA omogoča najbolj prilagojeno lajšanje bolečine posamezni porodnici z možnostjo, da s pritiskom na gumb sproži dodaten odmerek zdravila, če ga potrebuje.
Je protokol pri hoji med porodom z EPA po vstavitvi katetra v hrbet kaj drugačen?
Pozorni moramo biti, da dobi porodnica, ki se odloči za hojo in stoječ položaj, nekoliko več tekočine v obliki inrtavenozne infuzije, da ji ne pade krvni tlak, zaradi česar bi se lahko počutila slabo. Vstane pod kontrolo anesteziologa in lahko v prvi porodni dobi z rednimi pregledi babice ali ginekologa hodi, kolikor časa želi.
Zakaj sploh lajšamo porodno bolečino, če je naravni del poroda?
Znano je, da je porodna bolečina ena močnejših, ki jo lahko doživimo, je pa intenziteta zelo različna od poroda do poroda. Huda porodna bolečina zelo negativno vpliva na porodnico, plod in potek poroda, saj pri porodnici sproži strah in telesni napor. To se lahko odraža v nepravilnem dihanju matere in stresnem odgovoru telesa, ki začne sproščati stresne hormone. Posledica je lahko moten dovod kisika plodu, zmanjšan krvni pretok skozi posteljico in slabša presnova. Posledica tega je slabše predihan plod z nenormalnim srčnim utripom. Stresni hormoni delujejo tudi na krčenje maternice, tako da popadki postanejo neusklajeni, kar vodi v podaljšan ali instrumentalen porod. Po izsledkih so porodi brez lajšanja bolečin tem daljši, čim močnejša je bolečina.

Se za EPA (hojo med porodom) odloča veliko porodnic?
Pri nas v BGP Kranj to možnost ponujamo že več kot leto dni. Zanimivo pa je, da se zanjo odloča malo žensk. Zainteresirane nosečnice lahko slišijo več informacij o vseh načinih lajšanja porodne bolečine pri nas na predavanjih, ki so v sklopu šole za starše v kranjski porodnišnici. Po 36. tednu nosečnosti lahko pridejo na osebni posvet v našo anesteziološko ambulanto, vsak delovni dan od 8.00 do 10.00.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV