Starostna meja, ko ženske postanejo mamice, se zvišuje, tako v razvitejših državah po svetu kot pri nas. Povprečna starost v Sloveniji je trenutno okoli 30 let, medtem ko se vedno več žensk odloča, da bodo postale mame tudi v poznejšem času, torej po 35. letu.
Prednosti in slabosti
Pri vsaki nosečnici lahko nastanejo zdravstvene težave in zapleti ne glede na njeno starost, res pa je, da se z leti tveganje povečuje. Nihče vam ne more napovedati, kako bo potekala vaša nosečnost, saj jo vsaka ženska doživlja drugače.
Univerzalnega pravila, ali bo imela starejša nosečnica zaplete, ni, saj je to odvisno tudi od drugih dejavnikov, kar velja pravzaprav za vse bodoče mamice. Najpomembnejše je, da ste v osnovi zdrave, opravite vse potrebne preglede in skrbite zase oziroma vzdržujete čim bolj zdrav življenjski slog.
Ena od prednosti starejših mamic je zagotovo, da so čustveno bolj zrele, gnezdece že imajo pripravljeno in običajno so tudi bolj samozavestne in uspešne pri stvareh, ki se jih lotevajo. Imate pravico biti mama, če čutite, da zmorete in nimate večjih zdravstvenih težav!
Zakaj danes ženske čakajo z odločitvijo, da bi postale mame?
Nekoč, poudarjamo besedo nekoč, je veljalo, da je bila edina ženska domena materinstvo in mogoče še skrb za svojega moškega, kar pomeni, da ima zlikano srajco, toplo večerjo na mizi in podobno.
Potem pa se je vse spremenilo. Ženske so dokazale, da so lahko veliko več kot samo mame.

Sodobne ženske se lahko odločajo same
Ustvarjajo si svoje kariere in so finančno neodvisne, ob tem pa se izobražujejo, skrbijo zase in še mnogo drugega. Zavedajo se, da je izbira najboljšega partnerja (zase) zelo pomembna tudi pri ustvarjanju družine. Niso več pripravljene sprejeti vsakega moškega, ampak imajo vedno višje kriterije, tudi zahteve, in to na vseh področjih. Vse to in še marsikaj drugega danes zvišuje mejo, o kateri govorimo.
Danes ne vztrajajo za vsako ceno (tudi ločitev ni več tabu)
Vsak otrok, ki se danes rodi, ima sicer več kot 50 % možnosti, da bo otrok ločenih staršev. Zakaj? Ker danes ženske niso več pripravljene potrpeti v širšem kontekstu. Še vedno se lahko trudijo, spregledajo marsikatero napako svojemu partnerju, ampak znajo tudi postaviti meje. Ne gre samo za ločitve, ampak za odnose na sploh, saj se veliko odnosov konča, še preden začneta razmišljati o otroku.
Danes lahko kadar koli odidejo, ker so močne in samostojne ženske, ampak naše prednice (če zavrtimo čas nazaj) te izbire v večini primerov niti niso imele. Prav tako se niso spraševale, ali so srečne, izpopolnjene, zadovoljne v odnosu, če jim partner daje tisto, kar potrebujejo … Preprosto so živele oziroma se trudile preživeti, ne da bi si postavljale prej omenjena vprašanja. Zdaj hočemo nekaj več, ampak ne pozabite, nobena skrajnost ni zaželena – gre za kompromis.
Ali čakate na pravi trenutek?
Ste opazile, da vedno nekaj manjka? Še en korak v karieri ali posteljica za novorojenčka, mogoče dvomite o partnerju, vas je strah neznanega … Nikoli ne bo popolno in s tem ni nič narobe, ker ni treba, da je. Enako velja za starost, 20, 30, 35 ali več.

In če smo iskreni, nikoli ne boš pripravljena, vprašanje je samo, ali si to želiš.
Komentarji (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV