Bibaleze.si

Kateri izcedki v nosečnosti so nevarni?

Špela Zupan

Nosečnost

0
04. 12. 2023 05.00

Vaginalni izcedki so v nosečnosti popolnoma običajni in večinoma niso nevarni. Vseeno pa je nekaj kazalcev, da lahko vendarle nakazujejo težave. Kdaj se je smiselno posvetovati z ginekologom in poiskati zdravniško pomoč, sta pojasnila predstojnik Oddelka za perinatologijo UKC Maribor, izr. prof. dr. Faris Mujezinović, dr. med., specialist ginekologije in porodništva ter mag. Branislav Reljić, dr. med., specialist ginekologije in porodništva, iz Bolnišnice za ginekologijo in porodništvo Kranj.

hemeroidi

Bodoča mamica doživlja številne spremembe v nosečnosti. Raste ji trebušček, njene dojke se večajo in so bolj občutljive. Lahko opazi akne na obrazu in strije po telesu. Poveča se količina krvi v njenem telesu ter je predvsem v prvem in zadnjem trimesečju bolj utrujena. Ima drugačno presnovo in se ji praviloma večkrat mudi na stranišče. Morda ji je slabo in jo peče zgaga ter ji ne prija več sicer njena najljubša hrana.

Sprememb je mnogo in še bi jih lahko naštevali. Ena opaznejša, zaradi katere nosečnice včasih tudi skrbi, pa so povečani vaginalni izcedki. Mnoge se sprašujejo, ali je normalno in običajno, ker so obilnejši, in kdaj je smiseln posvet z zdravnikom. Odgovore in pojasnila sta podala predstojnik Oddelka za perinatologijo UKC Maribor, izr. prof. dr. Faris Mujezinović, dr. med., specialist ginekologije in porodništva ter mag. Branislav Reljić, dr. med., specialist ginekologije in porodništva, iz Bolnišnice za ginekologijo in porodništvo Kranj.

Povečani vaginalni izcedki so običajni med nosečnostjo in običajno ni razloga za skrb. Pomembno pa je, da nosečnica spremlja svoje zdravje in da se ob dvomu posvetuje z zdravnikom, ki bo znal svetovati in pomagati.
Povečani vaginalni izcedki so običajni med nosečnostjo in običajno ni razloga za skrb. Pomembno pa je, da nosečnica spremlja svoje zdravje in da se ob dvomu posvetuje z zdravnikom, ki bo znal svetovati in pomagati.FOTO: Adobe Stock

Vaginalni izcedki so v nosečnosti lahko obilnejši, a praviloma niso nevarni. "Večinoma so prozorni ali bele barve in ne povzročajo nobenih težav. Nosečnice le opažajo, da so med nosečnostjo povečane količine izcedkov v primerjavi z obdobjem pred nosečnostjo. Taki izcedki so ponavadi posledica sprememb pH vagine ali povečanja pretoka krvi skozi ožilje na področju okoli vagine in male medenice, kar je fiziološki pojav v nosečnosti. Običajno takšni izcedki izzvenijo sami od sebe, ne povzročajo zapletov in niso nevarni," je pojasnil mag. Branislav Reljić, dr. med., specialist ginekologije in porodništva.

Obenem se izcedki spreminjajo skozi celotno nosečnost; na začetku so bolj gosti in proti koncu bolj tekoči. "Takoj po oploditvi se lahko pojavi povečan bel, lepljiv izcedek, ki je eden od prvih znakov oploditve. Med prvim trimesečjem se izcedek pogosto poveča zaradi povečanja hormona progesterona in večje prekrvavitve v vaginalnem predelu. V drugem in tretjem trimesečju postane bolj obilen in vodnat, kar je običajno posledica povečanja količine krvi in tekočine v telesu. Do konca tretjega trimesečja lahko nekatere ženske opazijo tudi sluzast izcedek, ki je lahko znak, da se telo pripravlja na porod," je opisal izr. prof. dr. Faris Mujezinović, dr. med., specialist ginekologije in porodništva.

Normalni izcedki v nosečnosti so beli, prozorni in imajo mlečno konsistenco.
Normalni izcedki v nosečnosti so beli, prozorni in imajo mlečno konsistenco.FOTO: Adobe Stock

Obstajajo pa tudi izcedki, na katere je treba biti pozoren in je smiselno poiskati zdravniško pomoč. "To so krvavi izcedki, ki lahko pomenijo možne zaplete, kot so recimo splav in prezgodnji porod, ob koncu nosečnosti lahko tudi odluščenje placente," je opozoril mag. Branislav Reljić, dr. med., specialist ginekologije in porodništva. Takrat je dobro, da se nosečnice nemudoma posvetujejo z ginekologom oziroma pridejo na pregled, je pozval. Prav tako je primerno narediti pregled pri ginekologu, "če izcedek spremlja srbečica ali ima nosečnica pekoč občutek. Večinoma gre takrat za glivične okužbe, ki so tudi dokaj pogoste v nosečnosti in navadno ne povzročajo zapletov, treba jih je le pozdraviti z antimikotiki". Glivične okužbe se lahko v nosečnosti večkrat pojavijo in takrat svetujejo vaginalno dodajanje probiotikov.

Izcedki, ki lahko nakazujejo težave (vir: izr. prof. dr. Faris Mujezinović, dr. med., specialist ginekologije in porodništva): 

- zelen ali rumen izcedek lahko kaže na okužbo, 
- penast izcedek z neprijetnim vonjem je lahko znak bakterijske vaginoze,
- krvav izcedek je lahko znak grozečega splava ali drugih težav z nosečnostjo, 
- gnojen izcedek je lahko znak okužbe, 
- obilna količina vodene tekočine lahko nakazuje na predrtje plodovnice. 

Posledice nenormalnega izcedka lahko vključujejo predčasni porod, okužbe ali druge zaplete. Zdravljenje je odvisno od vzroka in lahko vključuje antibiotike ali druge oblike zdravljenja.

Težave lahko nakazujejo tudi spremembe v barvi, vonju in konsistenci. Bris naredijo, če je izcedek smrdeč ali spremenjene barve (denimo rumen, zelen), da preverijo, za kaj gre. V 35. tednu nosečnosti pri rednem pregledu po novem opravijo tudi bris nožnice, presredka in spodnjega dela rektuma na streptokok B. Postopek je ključen za zagotavljanje varnosti in zdravja tako nosečnice kot nerojenega otroka za preprečevanje neonatalne sepse pri novorojenčku, sta pojasnila sogovornika, ki sta ob koncu nosečnice še pozvala, naj se ob nenavadnih spremembah vselej posvetujejo z izbranim ginekologom.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 855