Bibaleze.si

Je strah pred porodno bolečino odveč?

S.B.

Porod

1
27. 11. 2024 02.15

Tiste ženske, ki še niso rodile, malce razmišljajo o tem. Tiste, ki so noseče, razmišljajo, vendar si rečejo: 'Če so vse ženske to preživele, bom tudi jaz.' Tiste, ki pa so to izkusile, lahko potrdijo, da gre res za nepopisno bolečino, ki pa ravno tako po starih rekih tudi mine, se pozabi, v naročju pa vam ostane bitjece, ki bo ljubljeno vse življenje.

porod

Gre za edino vrsto bolečine, ki je obdana s takšno srečo, veseljem in radostjo. Bolečina, ki na svet privede novo dušo, novo življenje. Materi, ki jo okusi, pa v zameno podari pogum, nadnaravno močno ljubezen in nepopisno srečo. In še vsaka mati je povedala, da je to bolečina, skozi katero je bilo vredno iti. Nekatere porodno bolečino izkusijo precej intenzivno, druge pravijo, da lahko porod mine tudi brez enormnega napora. Prav vsako mater pa je pred porodom nekoliko strah in se sprašuje, kako bo vse skupaj potekalo. 

Živimo namreč v časih, ko je porod predstavljen kot nekaj bolečega, napornega in strašnega. K drugačnemu mnenju pa niso prispevali niti hollywoodski filmi, ki porod prikazujejo površinsko in tragikomično, kjer ženski najprej odteče voda, v naslednjem trenutku pa že leži na porodni postelji, vrešči, preklinja moža in vse, ki stojijo ob njej v porodni sobi. Pravzaprav pa je izjemno pomembno, da se na porod prej psihično pripravite in v sobo odidete z drugačno miselnostjo – brez strahu. To bo namreč pripomoglo k manj zapletom in manj stresni izkušnji poroda. 

Med porodom naj vam bo v oporo oseba, ki ji zaupate.
Med porodom naj vam bo v oporo oseba, ki ji zaupate.FOTO: Shutterstock

Mehanizem 'pobegni ali se bojuj', ko začutimo strah

Marsikatera pri začetku poroda in močnih popadkih pomisli, da bi najraje pobegnila in se skrila ali prespala porod. Vendar žal ne gre tako. Otrok bo prišel ven tako ali drugače. V trenutku, ko začutimo nevarnost, naše telo namreč preplavi adrenalin, ki nam da dovolj moči, da bi se borili s potencialno nevarnostjo. Vendar pa porod sam po sebi ni nevarnost, in zato nas ne sme biti strah. 

Narava je namreč poskrbela, da se pri porodu v večjih količinah izloča tudi hormon oksitocin. Ta hormon poimenujejo tudi hormon ljubezni, ki se sprošča ne le med porodom, temveč tudi med dojenjem ali doživljanjem orgazma. Zato je pomembno, da se poskusite v času pred porodom in med rojevanjem čim bolj sprostiti. Zato je ravno tako pomembno, da se počutimo varno in da zaupamo zdravstvenemu osebju, ki ima izkušnje in se je s podobno situacijo soočalo že neštetokrat. 

 

S paniko in krčenjem telesa povečujemo bolečino in ustavljamo naraven proces poroda

Če ste navajeni, da v filmih vidite, kako ženska med porodom krili z rokami, kriči in preklinja, vsekakor odsvetujemo takšno početje. Vso energijo, ki jo imate, namreč usmerite v sam proces poroda in ne izgubljajte svoje energije z vpitjem in žaljenjem zdravstvenega osebja. Vse bo v redu. Namesto tega se osredotočajte na končni cilj, kar pa je rojstvo zdravega otroka, brez zapletov. 

Prisluhnite zdravstvenemu osebju, ki vas bo usmerjalo in vam dajalo napotke. Poskusite se umiriti in sprostiti telo, kolikor se da, ter pravilno predihavati popadke. Bolečina je res močna, vendar vas je narava naredila močnejše od nje. In če boste zdravstveno osebje vzeli za 'svoje' ter poskusili razmišljati o timskem delu, kjer ste vi ključni igralec, bo za vse skupaj veliko lažje. 

Strah pred bolečino namreč lahko povzroči krčenje mišic, na ta način pa boste otroku onemogočali lažji prehod skozi vaše telo. Raje razmišljajte o bolečini kot nečem, kar vam pomaga pri porodu, kot pa o nečem, česar vas mora biti strah.

Naj bo porod kar se da lepa izkušnja, brez strahu.
Naj bo porod kar se da lepa izkušnja, brez strahu.FOTO: Shutterstock

Porod brez bolečine ne obstaja 

Le majhen odstotek žensk porod ne boli. Večina gre skozi boleče popadke ali kakršne koli druge bolečine, ki spremljajo rojstvo otroka. Tudi matere, ki rodijo s pomočjo carskega reza, se soočajo z bolečinami, ki jo povzroča tovrsten porod. Ravno tako pa tudi uporaba epiduralne ne zagotavlja, da poroda ne boste čutile in da bo šlo skozi brez kakršne koli bolečine. Epiduralna namreč le omili intenzivnost popadkov, včasih pa se lahko zgodi, da tudi ne uspe v celoti oz. da ne prime. 

Kako torej ravnati, da bo porod kljub bolečini prijetna izkušnja?

Soočite se s svojim strahom pred porodom in poskusite že v času nosečnosti odkriti, od kod izvira. Svoja vprašanja zastavite v šoli za starše, svojemu ginekologu ali prijateljicam, ki so že rodile, in poskusite izvedeti čim več o vsem, česar se bojite. Svojemu partnerju, materi, prijateljici ali kateri koli drugi osebi, ki vas bo spremljala v porodni sobi, pa naročite, na kakšen način naj vam bo v oporo. 

Zaupajte ji, s čim vas lahko pomiri in kako vam lahko pomaga. Berite o prijetnih izkušnjah poroda in si predstavljajte ter vizualizirajte takšen porod in ne tistih, ki jih vidite v filmih. Dobro se pozanimajte o postopkih in praksah, ki jih opravljajo v porodnišnici, v kateri imate namen roditi. Za boljšo samozavest imate lahko pripravljen tudi porodni načrt, vendar pa imejte v mislih tudi odprte možnosti ter prilagajanja, če bo treba zaradi kakšne izredne situacije vmes načrt spremeniti. In zavedajte se, da ste vi najpomembnejši člen poroda, ki na sam proces vpliva tako na čustveni kot tudi fizični ravni. 

Strahu poglejte v oči in prevzemite odgovornost. Postali boste mati, matere pa so najbolj pogumna bitja na svetu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 831