Bibaleze.si

Kadilci, stran od otrok in nosečnic!

J.G.

Nosečnost

1
20. 01. 2009 18.32

Strupi v cigaretnem dimu lahko povečajo tveganje za resne zaplete med nosečnostjo. To ne velja le v primeru pasivnega kajenja ali ko kadimo sami. Nevarni so tudi strupi, ki ostanejo na oblačilih in laseh.

Kajenje in vdihavanje cigaretnega dima lahko povečata tveganje za zaplete.

Obstaja veliko dokazov, da je pasivno kajenje – torej vdihavanje cigaretnega dima, ko smo v istem prostoru s kadilci – lahko še posebej nevarno za otroke in nosečnice. Vendar pa se nas večina ne zaveda, da je skoraj enako nevarno vdihavanje strupenih delcev, ki se 'zažrejo' v oblačila, lase in kožo kadilcev. Ti tam ostanejo še dolgo po tem, ko kadilec ugasne cigareto.

Kajenje in vdihavanje cigaretnega dima lahko povečata tveganje za zaplete.
Kajenje in vdihavanje cigaretnega dima lahko povečata tveganje za zaplete.FOTO: iStockphoto

Najbolj ogroženi dojenčki

V Združenih državah Amerike so se odločili preveriti ozaveščenost staršev kadilcev glede na nevarnost, ki jo cigaretni dim predstavlja za njihove otroke. Pri pregledu 1500 domov so ugotovili, da ima le četrtina kadilskih staršev stroga pravila o kajenju oziroma prepovedi kajenja v stanovanjih.

Ker kadilci vedo, da je pasivno kajenje nevarno za otroke in nosečnice, se običajno odločijo, da ne bodo kadili v istem prostoru. Ob tem pa se ne zavedajo, da jih tudi na ta način  pred nevarnimi strupenimi delci v cigaretnem dimu ne zaščitijo popolnoma. Strupeni delci namreč ostanejo na bližnjih površinah, oblačilih, laseh in koži. Tako jih še posebej dojenčki zelo hitro vdihnejo, saj so najraje čim bliže staršem, opozarja profesor Jonathan Winickoff iz splošne bolnišnice v Massachusettsu.

Strupeni delci ostanejo na naših oblačilih, laseh in koži.
Strupeni delci ostanejo na naših oblačilih, laseh in koži.FOTO: iStockphoto

Tveganje ostaja

Nekatere raziskave so tako izpostavljenost nevarnemu cigaretnemu dimu povezale z učnimi težavami pri otrocih, druge so dokazale, da doječe matere strupe na dojenčka prenašajo s svojim mlekom. Winickoff opozarja, da je nevarnost vdihavanja strupenih delcev z oblačil, las in drugih površin, kamor se lahko zažrejo, še kako resnična. Kadilci bi se morali zavedati, da ni pomembno, kje kadijo, strupenim delcem ne morejo pobegniti.

Britanski profesor Andrew Shennan je povedal, da so opozorila pomembna tudi za nosečnice, ki so morda same opustile kajenje, a se še vedno zadržujejo v družbi kadilcev. Pomembno je, da se zavedajo tveganja, ki ga sprejemajo s takim ravnanjem. Vdihavanje cigaretnega dima, tudi z oblačil, las in kože, lahko pri njih povzroči resne zaplete že med nosečnostjo, hkrati pa slabo vpliva tudi na njihovega še nerojenega otroka. 

Svoje mnenje o članku lahko izrazite tudi na forumu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863