Leta 1947 se je dr. Robertu Bradleyju porodila ideja, da lahko ženska rodi naravno, tj. brez protibolečinskih sredstev in ob prisotnosti partnerja, ki bi jo ob porodu podpiral. Njegova zamisel je bila tisti čas zelo radikalna in revolucionarna. V zgodovini namreč moški niso bili vabljeni v porodno sobo oz. prostor, kjer je ženska rojevala, pač pa so morali počakati v čakalnici. V sobo jim je bilo dovoljeno stopiti šele, ko sta bila mati in otrok urejena in soba očiščena.
Bradleyjeva metoda torej ni nič drugega kot naravni porod in prisotnost bližnje osebe, bodisi je to partner, prijateljica, družinski član ali obporodna spremljevalka. V današnjem času se to ne zdi nič posebnega, kvečjemu odločitev (skoraj) vsake porodnice, a na dr. Bradelyja vseeno lahko gledamo kot na začetnika porodne izkušnje, kot jo poznamo danes. Zagovorniki te metode trdijo, da kar 86 odstotkov porodnic rodi vaginalno brez protibolečinskih sredstev (Bradleybirth).
Zgodovina
Dr. Robert Bradley je odraščal na večji kmetiji, kjer je bil vseskozi priča kotitvi živali. Pozneje v življenju, ko je postal zdravnik in je prišel tudi v stik z rojevanjem žensk, je bil presenečen. Živali, ki jih je v otroštvu opazoval, so bile umirjene in so rojevale v svojem naravnem tempu v nasprotju z ženskami, ki so v tistem času rojevale v pravi agoniji in neizmerni bolečini. Razmišljal je, zakaj je način rojevanja tako zelo drugačen. Rojevanje so namreč takrat obravnavali precej drugače, kot ga danes. Ženskam so dajali močna zdravila, ki so pogosto povzročila paniko, zmedenost ali celo nezavest. Zaradi tega ženske med porodom niso mogle biti aktivne in popolnoma prisebne, kar je pomenilo, da niso mogle sodelovati pri porodu, kot bi lahko. Zaradi tega so se otroci v takratnem času pogosto rojevali s pomočjo klešč (forceps), pogoste so bile tudi epiziotomije. Mnoge ženske se sploh niso spominjale poroda svojega otroka ali pa je bil spomin travmatičen. V tistem času so bile pogostejše tudi smrti mater in novorojenčkov.
Dr. Bradley pa je pri svojem primerjanju kotitve in rojevanja tudi opazil, da se pri živalih zelo redko pojavi potreba po različnih posegih, zato je natančno proučil, kaj živali nagonsko počnejo, in enaka načela kasneje skušal uporabiti pri razvoju tehnik, ki bi lahko ženskam olajšale porodno izkušnjo.
Testiranje teorije
Našel je nekaj medicinskih sester, ki so bile pripravljene preizkusiti njegovo metodo in rezultati so bili naravnost osupljivi. Ženske so lahko normalno sodelovale pri porodu, bile so zavestne, brez močnih protibolečinskih sredstev, prav tako so se izognile intervencijam, kot so kleščni porod in epiziotimija. Po porodu so se tudi hitreje opomogle in odšle domov.
Skozi veliko bolj prijetno porodno izkušnjo je bil dr. Bradley deležen neizmerne hvaležnosti s strani žensk, zato se je nemalokrat zgodilo, da je doživel njihove izlive veselja v obliki objemov. V teh najbolj ganljivih trenutkih pa se je vprašal, zakaj ne bi smel biti ob porodnici prisoten tudi mož – nenazadnje je oče otroka. Po njegovo bi moral biti prav on deležen vse te velike naklonjenosti in spoštovanja. To mu je dalo idejo, da je veliko bolj koristno, če je partner aktivno prisoten pri porodu. Takrat je se je rodila Bradleyjeva metoda poroda.

Kako metoda v resnici deluje?
Dr. Bradley je verjel, da lahko večina žensk rodi po naravni poti, brez zdravil ali posredovanja in da je pristnost zdravnika potrebna le v redkih primerih. Prav tako je verjel, da mora mama po porodu otroka pristaviti k prsim, saj na ta način olajša dojenje in vzpostavi čustveni stik z otrokom. Trdil je, da bi morala mama, ki rodi brez zapletov, nekaj ur po porodu domov.
Bistveni elementi Bradleyjeve metode so:
– Diskretna svetloba: prepričan je bil, da mora biti soba zatemnjena, saj je mati v takšnem okolju bolj pomirjena, otrok pa se rodi bolj sproščen; verjetno je odveč primerjava s pretiranimi neonskimi lučmi in reflektorji, ki jih imamo na razpolago danes;
– Samota: To ne pomeni, da mora biti ženska sama, a množica različnih gledalcev ne koristi porodnici. Bolj oddaljeni sorodniki ali razširjena družina niso najboljša ideja, zato bi morali biti z materjo samo tisti, ki so z njo v najtesnejših odnosih (partner, mama, sestra ...)
– Udobje: Dr. Bradley je vedno poudarjal, da mora biti materi prijetno, da se lahko popolnoma osredotoči na porod in sproščanje. To po njegovem pomeni tudi potrebno asistenco partnerja, če ji je prehladno, prevroče ali neudobno v položaju.
– Domačnost: Bivanje v tujem okolju je za porodnico lahko zelo stresno in poveča občutek tesnobe. Pri rojstvu v porodnišnici je po mnenju dr. Bradleyja priporočljiv ogled ustanove pred dejanskim rojstvom.
– Občutek varnosti: Da se porodnica lahko sprosti in prepusti procesu poroda, se mora počutiti varno, pri tem ima veliko vlogo njen spremljevalec/spremljevalka. Zavedanje, da je zaščitena in da nekdo zmore poskrbeti za njene potrebe med porodom, močno poveča občutek varnosti.
– Samozavest: Porodnica mora verjeti, da je njeno telo sposobno roditi otroka brez posredovanja drugih ali številnih protibolečinskih sredstev. Širjenje prepričanja, da ženske ne prenesejo poroda brez protibolečinskih sredstev, otežuje njihovo prepričanje, da to zmorejo.
– Fizična sprostitev: Po Bradleyju je to eden od ključnih elementov, zato naj bi bila mati v položaju, ki popolnoma sprosti celotno telo. Kakršna koli napetost lahko povzroči težje prenašanje porodnih bolečin.
– Nadzorovano dihanje: Dr. Bradley je verjel, da je naravno, vendar nadzorovano dihanje najboljše. Nekatere metode so spodbujale osredotočanje na dihanje, da bi lahko misli odvrnilo od bolečine. Menil je, da uma ni treba odvračati od procesa poroda, pač pa da se mora ženska osredotočiti navznoter, vase. Miren dih, podoben tistemu v spanju, naj bi pri tem zelo pomagal.
– Videz spanca: Ko porod postane bolj intenziven, se zdi, da porodnica, ki rojeva po Bradleyjevi metodi, spi. A v resnici je samo intenzivno osredotočena navznoter in zato ostaja mirna in sproščena.
Kot lahko razberemo iz vsega opisanega, je Bradleyjeva metoda pravzaprav metoda, ki si je želi večina žensk in temelji na sproščenem porodu. Če je porodnica v sozvočju s svojim telesom, z njim sodeluje in rojeva v prijetnem, mirnem okolju ter ob osebi, ki ji je najbližje, to predstavlja najboljše pogoje za lepo porodno izkušnjo.

Vir: Why Bradley? Bradleybirth.com
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV