Bibaleze.si

Ko pride do distresa ploda ...

Mateja Kržišnik

Nosečnost

0
07. 11. 2012 07.53

Najpogostejša vzroka fetalnega distresa sta popuščanje funkcije posteljice in pomanjkanje kisika zaradi oviranega pretoka krvi skozi popkovnico. O tem, kdaj je stanje resno in kaj to pomeni za nosečnico in plod, smo se pogovarjali z vodjo oddelka za perinatologijo v kranjski porodnišnici mag. Ireno Virant, dr. med., spec. ginekologije in porodništva.

'Nosečnice, ki so bolj ogrožene, naj redno hodijo na ginekološke preglede v nosečnosti, diabetičarke naj imajo dobro urejen krvni sladkor, nosečnice s povišanim pritiskom ali preeklampsijo, naj se držijo navodil o počitku,' pravi mag. Irena Virant in izpostavlja resno ogroženost ploda zaradi kajenja v času nosečnosti.

 

Mag. Ireno Virant, dr. med., spec. ginekologije in porodništva iz Bolnišnice za ginekologijo in porodništvo Kranj pravi, da je fetalni distres pogostejši ob porodu kot v času nosečnosti, zaradi česar se porod pogosto dokonča s carskim rezom.

Stanje ploda je mogoče preverjati na več načinov.
Stanje ploda je mogoče preverjati na več načinov.FOTO: Profimedia

Kaj je fetalni distres?

Stres je močna fizična ali psihična obremenitev organizma. Eustres je pozitiven stres, po katerem je organizem odpornejši, močnejši in bolj pripravljen na nove obremenitve. Distres pa je stres z negativnim predznakom: organizem pa je po takem stresu oslabljen, in če traja stres dalj časa, lahko tudi prizadet. Če na plod deluje stres z negativnim predznakom, govorimo o fetalnem distresu. Stanje ploda ugotavljamo na več načinov: štetje gibov otroka, kar izvaja nosečnica sama; kardiotokografija ali CTG; UZ merjenje pretokov krvi v žilah ploda; UZ biofizični profil pri katerem UZ gledamo tonus ploda, plodove gibe, plodove dihalne gibe, količino plodovnice, kakovost posteljice in CTG; amnioskopija in med porodom pH metrija, pri kateri iz vzorca otrokove krvi ugotavljamo vsebnost kisika v krvi.

Fetalni distres - 4
Fetalni distres - 4 FOTO: Profimedia
Zakaj pride do fetalnega distresa?

Najpogostejša vzroka fetalnega distresa sta popuščanje prehranjevalne in respiratorne (posteljica plod prehranjuje in skrbi za dovajanje kisika in izplavljanje ogljikovega dioksida preko popkovničnih žil) funkcije posteljice in pomanjkanje kisika zaradi oviranega pretoka krvi skozi popkovnico. Do popuščanja posteljice prihaja v nosečnosti predvsem zaradi staranja posteljice ob terminu ter zaradi bolezenskih stanj v drugi polovici nosečnosti (preeklampsija, diabetes ...). Pri popuščanju posteljice je najprej prizadeta prehranjevalna funkcija, ki otroka ne ogroža akutno, na koncu pa je prizadeta tudi preskrba s kisikom, ki se pokaže z znaki distresa ploda. Do oviranega pretoka krvi skozi posteljico lahko pride v nosečnosti ob tesno oviti popkovnici ali pri pravem vozlu popkovnice, ki se zadrgne, kar je redko, in pa pri pritisnenju popkovnice ob porodu, če pri popadku glavica otroka pritisne na popkovnico ali pa če pride do izpada popkovnice in njenega stisnenja.

Ali postajajo kakšni znaki, na podlagi katerih lahko posumimo da gre za fetalni distres?

Če stanje otroka ni več dobro, lahko nosečnica zazna, da se je plod zelo umiril, če bi poslušala srčne utripe, bi lahko zaznala, da je frekvenca nizka, pod 100 utripov na minuto. Do fetalnega distresa pride seveda tudi ob predčasni ločitvi posteljice, kar se pokaže s hudimi bolečinami in krvavitvijo iz nožnice.

Katere nosečnice so bolj ogrožene in ali lahko nosečnica prepreči fetalni distres?

Bolj ogrožene so nosečnice s kroničnimi boleznimi, npr. povišan pritisk, diabetes na insulinu, preeklampsija, nosečnice s slabo porodniško anamnezo, kadilke, pri katerih je funkcija posteljice zmanjšana. Običajno se pri omenjenih nosečnicah pokaže slaba prehranjevalna sposobnost posteljice že v drugi polovici nosečnosti, kar se odraža z upočasnjeno rastjo ploda. Upočasnjena rast ploda se ugotovi z UZ, ki ga opravi ginekolog. Nosečnice, ki so bolj ogrožene, naj redno hodijo na ginekološke preglede v nosečnosti, diabetičarke naj imajo dobro urejen krvni sladkor, nosečnice s povišanim pritiskom ali preeklampsijo, naj se držijo navodil o počitku. Seveda bi bilo najbolje, da nobena nosečnica ne bi kadila, saj s tem lahko resno ogroža svojega otroka.

V katerih primerih se zaradi fetalnega distresa odločite za carski rez?

Če distres traja dalj časa, lahko resno ogrozi otroka. V primeru dokazanega fetalnega distresa je potrebno porod dokončati. S prej omenjenimi metodami najprej ugotovimo, kakšno je stanje ploda. Če je stanje še dobro, porod sprožimo, tudi če se sam še ni začel. Želimo, da bi porod potekal ob takem stanju posteljice, da bodo rezerve še tako velike, da bo plod preživel napore poroda brez škodljivih posledic. V primeru ogroženega ploda pa moramo porod dokončati čim prej: ali s carskim rezom ali z instrumentalnim dokončanjem vaginalnega poroda (vakum ali kleščni porod).

Kaj fetalni distres pomeni za otroka in njegov nadaljni razvoj?

Če fetalni distres ni trajal dolgo, otrok ob tem ni utrpel dolgoročnih posledic, zato le to ne vpliva na njegov razvoj.

Poglejte si VIDEO, kako poteka nuhalna svetlina.

'Nosečnice, ki so bolj ogrožene, naj redno hodijo na ginekološke preglede v nosečnosti, diabetičarke naj imajo dobro urejen krvni sladkor, nosečnice s povišanim pritiskom ali preeklampsijo, naj se držijo navodil o počitku,' pravi mag. Irena Virant in izpostavlja resno ogroženost ploda zaradi kajenja v času nosečnosti.
'Nosečnice, ki so bolj ogrožene, naj redno hodijo na ginekološke preglede v nosečnosti, diabetičarke naj imajo dobro urejen krvni sladkor, nosečnice s povišanim pritiskom ali preeklampsijo, naj se držijo navodil o počitku,' pravi mag. Irena Virant in izpostavlja resno ogroženost ploda zaradi kajenja v času nosečnosti.FOTO: Profimedia

Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863