Bibaleze.si

'Čudežna' posteljica

P.L.

Nosečnost

0
07. 03. 2010 09.30

Vsi se čudimo čudežu ploda in rojstva, na posteljico pa pozabljamo, čeprav je to najbolj pomemben organ v celotnem procesu spočetja, nosečnosti in poroda.

Posteljica se razvija do 12. tedna nosečnosti.
Posteljica se razvija do 12. tedna nosečnosti.
Posteljica se razvija do 12. tedna nosečnosti.FOTO: iStockphoto

Posteljica se razvija od trenutka spočetja otroka do 12. tedna nosečnosti. Takrat tudi popolnoma prevzame vlogo hormonov za vzdrževanje nosečnosti. Posteljica oskrbuje plod s hrano in kisikom, pomaga pa tudi, da nekoristne snovi ne pridejo do dojenčka. Je nekakšna zaščita pred vsemi slabimi stvarmi.
Posteljica je edini organ, ki se naredi za enkratno uporabo in se porodi skupaj z otrokom.

Čaščenje posteljice

Nekatere kulture po svetu vidijo posteljico še v drugi luči. Obstajajo razni obredi in verovanja, posvečena posteljici. Nekateri jo pustijo na otroku, dokler ta sama ne odpade. Takemu porodu pravimo lotus. Posteljica naj bi bila za novorojenčka koristna, vse dokler se ne posuši in odpade sama. Posteljico nosijo zavito v bombažni plenici ali pa v plastični posodi.

Posteljica hrani dojenčka do poroda.
Posteljica hrani dojenčka do poroda.FOTO: iStockphoto

Nekateri jo zakopljejo na vrtu in tako slavijo novo življenje. Zakopavanje posteljice je dokaj pogost običaj. Po letu dni na mestu, kjer je zakopana posteljica, posadijo drevo ali rastlino in tako naj bi posteljica s svojimi hranljivimi snovmi pomagala rasti tej rastlini. Leto dni pa čakajo zato, ker je posteljica tako bogata z vsemi hranljivimi snovmi, da bi prej posajeno rastlino uničila.

Umetniška posteljica

Nekateri uporabljajo posteljico za umetnost. Naredijo pravi odtis le-te. Po porodu jo položijo na papir in sveža kri ter voda pustita odtis. Nekatere matere dodajo tej umetnini celo barve. Ko se umetnina posuši, jo uokvirijo in sliko obesijo na zid.

Okusen obrok

V nekaterih kulturah posteljico kar pojedo. Za pripravo obstajajo celo preizkušeni kuharski recepti: lazanja s posteljico, pečena posteljica, okusni napitek iz posteljice … Nekatere matere pa se s kuhanjem ne ukvarjajo in pojedo kar surovo. Mnogi menijo, da hranilne snovi posteljice preprečujejo poporodno depresijo ter pomagajo pri hitrejšemu vračanju maternice v prvotno stanje.

Nekateri pustijo posteljico pri dojenčku, vse dokler ta sama ne odpade.
Nekateri pustijo posteljico pri dojenčku, vse dokler ta sama ne odpade.FOTO: iStockphoto

V kitajski medicini predstavlja posteljica vir mladosti in življenja, zato jo zelo cenijo. Kitajci jo kar posušijo. Kot prah pa jo dodajajo hrani ali jo predelajo v kapsule.

Karkoli že nameravate storiti s posteljico po porodu, nikar ne pozabite, da je prav ta organ pomagal vašemu dojenčku vseh devet mesecev, zaradi česar je organ življenja! 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863