Da se bliža porod, boste lahko spoznali po drobnih znakih, ki ga napovedujejo. Pojavljati se lahko začnejo nekaj dni prej ali pa celo tik pred porodom. Morda boste občutili izjemno utrujenost, občutek slabosti, lahko tudi siljenje na bruhanje, ki ga do takrat morda niste čutili. Vse to se lahko dogaja zaradi hormonskih sprememb v telesu, ki se pripravlja na porod.
Morda boste opazili izločanje sluzastega zamaška, ki mu rečemo tudi čep. Ta je ves čas nosečnosti tesno zapiral maternični vrat. Luščenje čepa se običajno zgodi med popadki, včasih tudi do tri dni pred porodom. Hkrati pa boste morda občutili silno željo po urejanju, pospravljanju in pripravljanju doma. Temu rečemo tudi gnezdenje. Ta potreba po čistem in urejenem 'gnezdecu' za otroka vsekakor napoveduje prihod dojenčka.
Ko začutite popadke ...
Če pričakujete prvega otroka, imate predvidoma na voljo več časa kot sicer. Ko začutite prve prave popadke, bo namreč do popolnega odprtja materničnega vratu morda preteklo še nekaj ur, zato le počasi in v miru. Lahko se stuširate, če imate čas, tudi obrijete, pripravite sveža oblačila, partnerju še enkrat poveste, kje je torba, ki naj vam jo prinese v porodnišnico, ter si pripravite tisto z osnovnimi pripomočki, ki vam bo lajšala dneve v porodnišnici.
Porod pa se načeloma resnično začne šele takrat, ko začutite boleče krče v trebuhu ali v višini ledvic. Položite roko na trebuh in opazujte, kako postaja vse trši. Ob tem se lahko pojavlja tudi bolečina. Če se krči ne umirijo, ampak stopnjujejo, gre za prave popadke, ki napovedujejo porod.

Najboljše je, da gledate na uro in spremljate čas, ki preteče med dvema popadkoma. Lahko si tudi beležite trajanje posameznih popadkov. Ko se začnejo popadki pojavljati v enakomernih intervalih, na deset minut, je čas, da se odpravite v porodnišnico. Priporočljivo je, da v tem času ne jeste in ne pijete, kajti če boste potrebovali anestezijo, boste morali imeti prazen želodec.
Če pričakujete drugega ali tretjega otroka, pa se v porodnišnico odpravite takoj, ko začutite redne popadke, saj se bo vaše maternično ustje odpiralo hitreje.
Kaj se dogaja med popadki?
Sila popadkov deluje od vrha maternice proti njenemu vratu. S pomočjo vsakega popadka stene maternice vlečejo maternični vrat navzgor, ta pa se tako postopoma skrajšuje in na koncu popolnoma izgine. Pri prvorodnicah se odpiranje začne šele v tej fazi. Pri mnogorodnicah pa se izginevanje in odpiranje vratu odvijata sočasno. Ustje je popolnoma odprto šele takrat, ko doseže premer približno 10 cm.

Potiskanje
Porodnica v tem času čuti močan pritisk in željo, da bi pritiskala, vendar mora počakati in začeti pritiskati šele, ko ji tako naroči porodna babica ali zdravnik ginekolog. Popadki pomagajo otroku, da se premika naprej po kanalu. Med popadkom se poskusite sprostiti in površinsko dihati, kot so vas naučili v šoli za starše. Če se vam uspe sprostiti, se namreč ne boste upirali popadkom in materično ustje se bo začelo prej odpirati. Pogosto je prvi znak začetka poroda odtekanje vode, vendar pa to ni pravilo. Če se to ne zgodi in je premer vratu že 7 ali 8 cm, babica ali zdravnik umetno predre mehur.
Kaj, če vam doma odteče voda?
Če ste še doma in vam odteče voda, se odpravite v porodnišnico, četudi še ne čutite popadkov. Prezgodnji razpok mehurja lahko namreč privede do številnih neželenih zapletov:
– tveganje za okužbo otroka in organov, do katerih lahko po nožnici pridejo klice,
– tveganje, da popkovnico potegne navzdol, posledično se ta izsuši oz. jo, če 'izpade' med porodom, porajajoči se plod pritisne in si tako zmanjša dotok kisika.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV