
Slabost je v prvih mesecih nosečnosti zelo pogost spremljevalec nemalo katere bodoče mamice in hkrati razlog za izgubo kondicije, saj takrat telo potrebuje počitek. Če ste se torej počutili slabo, celo bruhali, slabše spali in manj jedli, potem ste izgubili tudi kondicijo. Težavo boste najbolj zdravo odpravili s sprehodom – vsak dan si vzemite vsaj pol ure časa in se odpravite ven. Hitrost hoje naj bo prilagojena vašemu počutju – nikar se ne naprezajte, saj ni realno, da boste v času nosečnosti v zares super formi. Dovolj je, da ste zdravi, da se dobro počutite in da nimate preveč odvečnih kilogramov. Poleg hoje veliko bodočih mamic pravi, da še bolj uživajo na skupinskih vadbah, kjer združijo prijetno s koristnim, zelo priporočljiva pa je tudi plavanje.
Če ne zmorete, upočasnite ali prenehajte!
V nosečnosti se naučite poslušati in ubogati svoje telo – zaradi sebe in otroka, ki ga nosite. Če se ne počutite dobro, prenehajte z delom ali aktivnostjo in si vzemite čas za počitek. Zavedati se morate, da telo v tem času naredi veliko nadur, bodoča mamica pa ga mora ubogati za dobro svojega otroka. Zgodnje odhajanje v posteljo naj postane vaše zlato pravilo, če je le možno, pa si tudi čez dan vzemite nekaj minut za počitek. In še – če se vaša mama ali tašča ponudita, da kakšno delo opravita namesto vas, pustite jim to veselje!

Kako naj počivam, če imam doma majhnega otroka?
Mlajši otroci potrebujejo veliko pozornosti, prav tako pa imajo na zalogi veliko več energije kot mamica v pričakovanju. Če ste večino časa sami z otrokom in nimate nikogar bližnjega, ki bi vam pomagal vsaj z občasnim varstvom, potem razmislite o pomoči kakšne varuške. Če boste enkrat na teden otroka zaupali v varstvo, vi pa si vzeli čas zase, ste naredili velik korak. Še boljša rešitev pa bo, če boste nekaj evrov na teden namesto varuški plačali pomočnici, ki bo v bistveno hitrejšem času zlikala vaše perilo, pomila tla in opravila z vsemi drugimi zadevami, ki vas utrujajo. Vi pa boste na ta račun lahko več z otrokom in bistveno bolj spočiti.
Naporna in stresna služba
Razmislite, kaj je tisto, kar vas najbolj obremenjuje v službi – imate naporno fizično, psihično delo? Imate preveč dela in ste zato stalno v stresu? Če veste, da se zaradi dela kakor koli slabo počutite, se o tem posvetujte s svojim ginekologom in nato še z delodajalcem. Veliko bodočih mamic v tem času ne upa povedati za svoje težave, saj se bojijo, da bo ob njihovi vrnitvi s porodniškega dopusta na njihovem stolu sedel nekdo drug. Če je tako in boste težave ohranili zase, potem vsaj poskrbite, da vam bo lažje: če lahko (odvisno od dela, ki ga opravljate), večkrat vstanite in se sprehodite; prinesite si pručko, da boste imeli manj utrujene noge; poskrbite za redno prehrano – v službo si prinesite prigrizke (sadje, oreščki itd.), ki vam bodo dali energije; večkrat prezračite prostor in poskrbite, da boste dovolj pili.
Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV