V trenutku, ko bodoča starša izvesta, da sta ustvarila novo življenje, se njuno življenje povsem spremeni. Običajno že v prvem trimesečju kupita vsaj en ali dva kompleta oblačil za dojenčka. Drugo trimesečje je nato namenjeno ureditvi otroškega kotička oziroma sobice, v tretjem pa sledi gnezdenje. Gre za obdobje, ko nosečnica čuti izrazito potrebo po čiščenju, urejanju in organizaciji vsega potrebnega pred prihodom novorojenčka. Še posebej izrazito je gnezdenje običajno v zadnjih tednih pred predvidenim datumom poroda, ko nastopijo porodniški dopust.
Že stare mame so govorile: "Ko se pojavi močna želja po gnezdenju, se približuje porod." In to naj bi bilo po objavah mamic na raznih forumih in v skupinah na družbenih omrežjih še kako res. Pri številnih so se namreč pojavili popadki kmalu za tem, ko so bile končno zadovoljne z videzom posteljice, imele oprana in zložena vsa oblačila, nakupljeno zadostno zalogo pleničk in vlažilnih robčkov ter pripravljeno torbo za v porodnišnico.
Kako se lotiti priprave torbe za v porodnišnico?
Še posebej s pripravo torbe za porodnišnico imajo številne nosečnice kar precej težav, še posebej tiste, ki so v blaženem stanju prvič in si ne znajo zares predstavljati, kaj jih čaka. Tudi na svetovni splet se v tem primeru ne gre preveč zanašati. Če namreč vtipkate v iskalnik 'torba za v porodnišnico', dobite na stotine zadetkov z raznimi seznami in tudi če jih pregledate le 10, boste zelo verjetno imeli stvari za več kot en kovček.
S tem seveda ni nič narobe, saj ''od viška ne boli glava'', toda v večini porodnišnic je zelo malo prostora za shranjevanje garderobe in pripomočkov, zato je priporočljivo, da seznam vseeno omejite na tiste stvari, za katere menite, da brez njih res ne bo šlo. Z organizacijskega vidika bo morda celo najbolje, da si pripravite dve manjši torbi: v eno pospravite stvari za bodočo mamico, v drugo pa za novorojenčka.

A da ne bomo delili le splošnih nasvetov, ponujamo seznam stvari, ki glede na izkušnje mamic na spletu ne smejo manjkati v torbi za v porodnišnico!
Za mamico
- dokumenti (materinska knjižica, zdravstvena izkaznica, na kateri je napotnica ginekologa, vsi izvidi iz časa nosečnosti, osebni dokument in poročni list oziroma potrdilo o očetovstvu, v kolikor ste v izvenzakonski partnerski skupnosti),
- toaletna torbica z osnovnim higienskim priborom (zobna pasta in krtačka, gel za tuširanje, šampon, krtača za lase, krema za roke, morebitna zdravila in vazelin),
- krema in komprese za razdražene bradavice,
- izjemno vpojni debeli bombažni vložki (na voljo tudi v porodnišnici, a zaloge morda ne bo dovolj),
- mrežaste spodnje hlačke za enkratno uporabo (na voljo tudi v porodnišnici, a zaloge morda ne bo dovolj),
- modrček za dojenje in prsne blazinice,
- udobni gumijasti natikači za pod prho,
- vsaj ena brisača,
- mobilni telefon in polnilec,
- vodo ali vsaj stekleničko, saj je zadostna hidracija predpogoj za vzpostavitev dojenja.
Na svojo željo si lahko od doma prinesete tudi pižamo in kopalni plašč, da se boste v času bivanja v porodnišnici počutili bolj domače. Ni pa to nujno potreben sestavni del torbe, saj vam vsaj pižamo zagotovijo tudi v porodnišnici.
Za novorojenčka
Za novorojenčka prve dni po porodu poskrbijo v porodnišnici, kjer mu zagotovijo tako oblačila kot tudi vse za popolno nego. S seboj lahko za vsak slučaj vseeno vzamete:
- kremo proti izpuščajem,
- pleničke za novorojenčke,
- vlažilne robčke ,
- dudo in
- rokavice proti praskanju.
Še posebej veliko pozornost je treba nameniti izbiri pleničk za novorojenčka. Nekaj jih boste zagotovo nakupili že pred rojstvom in glede na izjemno široko ponudbo, boste zagotovo v zagati, katere vzeti. Tu so vam lahko v pomoč priporočila ostalih staršev, predvsem pa velja upoštevati kar nekaj kriterijev, kot so vpojnost, zaščita in nežnost za občutljivo dojenčkovo kožo.
Pozor pri izbiri pleničk za novorojenčka
Vsekakor vam svetujemo, da na začetku ne pretiravate s količino pleničk, temveč jih preverite več in šele, ko ugotovite, katere novorojenčku najbolj ustrezajo, opravite večji nakup. Novorojenčki imajo namreč zelo občutljivo kožo, zato je treba izbrati pleničko, ki je zelo mehka in super vpojna, da ohrani kožo suho, hkrati pa je ne draži. Odlična izbira so lahko denimo izjemno mehke pleničke Pampers Premium Care, ki se ponašajo kar s 5 zvezdicami na področju zaščite kože. Z edinstvenimi vpojnimi kanali zagotavljajo kar 12-urno suhost, imajo pa tudi posebno mrežico, ki ne zadrži le urina, temveč tudi mehko blato.

Če prisegate na naravne materiale, bodo kot nalašč pleničke Pampers Harmonie, ki so izdelane iz vrhunskega bombaža, mehkih vlaken rastlinskega izvora in drugih skrbno izbranih materialov. So dermatološko testirane in ne vsebujejo nikakršnih dodanih dišav in losjonov ter nobenega od 26 alergenov, ki jih je Evropska unija izpostavila kot potencialno nevarne. Tudi pleničke Pampers Harmonie zagotavljajo do 12 ur suhosti in imajo mehko vpojno zgornjo plast, prav tako so omenjene pleničke Pampers opremljene tudi s posebnim indikatorjem, ki se v stiku z urinom spremeni v modro barvo in vam tako da jasno vedeti, da je treba zamenjati pleničko. Vsekakor izjemno priročna pomoč zlasti za tiste, ki se v starševski vlogi znajdejo prvič.
Čas je za odhod domov
Vsekakor pa je treba tako mamico kot novorojenčka ustrezno opremiti tudi za pot domov. V ta namen lahko doma pripravite še eno torbo, ki vam jo partner prinese na dan odhoda, v njej pa naj bodo udobna oblačila in spodnje perilo za mamico ter pleničke in oblačila za novorojenčka: bodi z dolgimi rokavi, najbolje na preklop (pozimi pride čez še majčka), pajacek in jopica ali komplet puloverja in hlačk, žabice in/ali nogavičke, kapica, pozimi pa še kombinezon in topla odejica za v avtosedež 0+, ki je primeren za novorojenčka.
Sponzorirana vsebina