Bibaleze.si

V slovenskih porodnišnicah uporabljajo različne metode lajšanja obporodnih bolečin

Špela Zupan

Nosečnost

0
18. 09. 2023 05.00

V slovenskih porodnišnicah uporabljajo različne metode lajšanja obporodnih bolečin, ki so dandanes v veliki večini brezplačne in jih omogočajo 24 ur na dan. Preverite, katere so na voljo!

smejalni plin

Obporodne bolečine je mogoče lajšati nefarmakološko (brez zdravil) in farmakološko (z zdravili). Med naravnimi protibolečinskimi metodami so sproščanje ob glasbi in v umirjenem ozračju, globoko in umirjeno dihanje, gibanje, sprehajanje, spreminjanje položaja, masaža, tuširanje s toplo vodo, porod v vodi in aromaterapija, med alternativnimi tehnikami, ki se jih je mogoče posluževati že med nosečnostjo, pa se uvrščata še akupunktura in hipnoza. Več o naravnih tehnikah lajšanja obporodnih bolečin si lahko preberete tukaj.

Ob izvajanju naravnih metod so porodnice med porodom bolj umirjene in sproščene ter posledično občutijo manj bolečine. A še vedno boli, zato naravne metode pogosto kombinirajo s farmakološkimi tehnikami. Med najbolj učinkovitimi zdravstvenimi tehnikami je epiduralna analgezija, ki je po izkušnjah osebja v slovenskih porodnišnicah že vrsto let tudi najbolj priljubljena med Slovenkami. Brezplačno jo dandanes 24 ur na dan omogočajo v večini porodnišnic, je pa ponekod zanjo potrebna predhodna najava oziroma dogovor. Izvaja jo anesteziolog, ki zabode iglo v spodnji del hrbtenice. Nad trdo možgansko ovojnico namesti tanko cevko, po kateri porodnica dobiva protibolečinska zdravila (lokalne anestetike, opioide ali mešanico).

Obporodne bolečine je mogoče lajšati nefarmakološko (brez zdravil) in farmakološko (z zdravili).
Obporodne bolečine je mogoče lajšati nefarmakološko (brez zdravil) in farmakološko (z zdravili). FOTO: Adobe Stock

Prednosti je veliko. Porodnica ni zaspana ali omotična, po začetku učinkovanja ne občuti več bolečine v spodnjem delu telesa in porod mine popolnoma brez bolečin. Ni vplivov na otročka, saj ni prehoda zdravil v posteljico, a lahko se zgodi, da vse skupaj dlje traja in da bo treba dojenčku dodatno pomagati na svet. 

Možni, a vendar izjemno redki zapleti so: hitro znižanje krvnega pritiska (zato ga babica vmes večkrat izmeri), glavobol, tresljaji, šibkost in mravljinčenje v nogah, predor trde možganske ovojnice med nameščanjem, okužba možganske ovojnice, izguba občutka potiskanja, težave pri odvajanju, nezavest, dolgotrajna okvara živcev, paraliza. 

Vendar, kot omenjeno, so zapleti izjemno redki in metoda velja za varno. V osnovi je primerna skorajda za vse, z izjemo porodnic z okvaro ali po operaciji hrbtenice, z motnjami v strjevanju krvi, z vnetjem ali tetovažo na predelu vstavitve igle. Težje jo tudi namestijo pri porodnicah s čezmerno povečano telesno težo in je lahko odsvetovana po predhodnem carskem rezu ali pri porodu v medenični vstavi zaradi izgube občutka pritiska.

Ob uporabi tako imenovanega dušikovega oksida, laično znanega kot smejalni plin, porodnica skozi masko ali ustnik med popadki vdihava mešanico brezbarvnega plina (praviloma pol kisika in pol dušikovega oksidula). Sama uravnava količino, pri čemer je vdih priporočljiv na začetku popadka. Učinek je hiter in tudi hitro izzveni. Bolečina je manjša, a še vedno delno prisotna, porodnica pa je mnogo bolj sproščena in pomirjena. Zelo redko se pri porodnici lahko pojavijo slabost, zaspanost, mravljinčenje, vrtoglavica, medtem ko ni škodljivih vplivov na otročka in mu dodaten kisik lahko celo koristi.

Ob izvajanju naravnih metod so porodnice med porodom bolj umirjene in sproščene ter posledično občutijo manj bolečine.
Ob izvajanju naravnih metod so porodnice med porodom bolj umirjene in sproščene ter posledično občutijo manj bolečine.FOTO: Adobe Stock

Pri ultivi lahko porodnica sama odmerja količino zdravila brez nevarnosti predoziranja. Prednosti kratko delujočega analgetika sta hiter začetek in konec delovanja ter enostavna aplikacija. Slabo je, ker zdravilo prehaja skozi posteljico tudi do še nerojenega otročka ter ker lahko porodnica občuti slabost in se ji upočasnita srčni utrip in dihanje.

Na voljo so tudi opioidi. V slovenskih porodnišnicah največkrat uporabijo petidin (zdravilo Dolantin) in fentanil, medtem ko so na voljo še drugi redkeje uporabljeni – morfij, meptazinol in remifentanil. Analgetike vbrizgajo z injekcijo in začnejo delovati v nekaj deset minutah, medtem ko učinek traja do štiri ure. Bolečine so milejše in porodnica je sproščena, lahko pa se pojavita slabost in zaspanost. Tudi pri otročku, saj zdravila prehajajo v posteljico; po rojstvu je lahko bolj zaspan in lahko pozneje zadiha, pa tudi dojenje morda težje steče, zato je treba novorojenčka po rojstvu včasih pozorneje spremljati.

Vsem nosečnicam priporočajo, da se pred porodom udeležijo predavanj šol za starše s predstavitvijo metod lajšanja obporodne bolečine.

Med porodom je možno uporabiti napravo TENS (transkutana električna nevrostimulacija), s pomočjo katere z blagimi električnimi signali zmanjšujejo bolečino. Na hrbet namestijo blazinice, skozi katere teče šibek električni tok; električno stimuliranje živcev naj bi pošiljalo blažje signale bolečine v možgane, sprožilo naj bi izločanje naravnih analgetikov endorfinov. Pogostost in moč lahko porodnica določa sama, zato ima večji občutek nadzora med porodom in je bolj umirjena in sproščena. Učinek je še večji ob gibanju, stranskih učinkov ni.

Med porodom je možno uporabiti napravo TENS (transkutana električna nevrostimulacija), s pomočjo katere z blagimi električnimi signali zmanjšujejo bolečino.
Med porodom je možno uporabiti napravo TENS (transkutana električna nevrostimulacija), s pomočjo katere z blagimi električnimi signali zmanjšujejo bolečino.FOTO: Adobe Stock

V Sloveniji si lahko porodnice lajšajo bolečine na različne načine

V slovenskih porodnišnicah nudijo različne varne načine lajšanja porodnih bolečin. Velika večina je brezplačna oziroma jih krije obvezno zdravstveno zavarovanje, saj so že vrsto let vključene v porodno oskrbo, ponekod pa je treba plačati za porod v vodi.

V porodnišnici Brežice uporabljajo spazmolitik, Dolantin, epiduralno analgezijo, smejalni plin, TENS in spodbujajo tudi nefarmacevtske metode lajšanja bolečin, kot so pravilno dihanje, sprostitvene tehnike, masaža bolečega predela, menjavanje položajev, uporaba žoge, pručke, tople vode, je nanizala strokovna vodja ginekološkega porodniškega oddelka Splošne bolnišnice Brežice Andreja Žertuš, dipl. babica. Najbolj pogosto se sicer porodnice pri njih odločijo za smejalni plin in spazmolitik za blažje krče.

V celjski porodnišnici uporabljajo predvsem opioidne analgetike. Po opažanjih mag. Jakoba Korena, dr. med., predstojnika Ginekološko-porodniškega oddelka Splošne bolnišnice Celje, se porodnice največkrat odločajo za petidin, ki ga lahko vbrizgajo v večjo mišico, da je učinek po 30 minutah, ali v veno za takojšnji učinek. Lahko se prav tako odločite za lajšanje bolečin z ultivo, ki omogoča porodnici aktivno sodelovanje pri odmerjanju. V sodelovanju z Oddelkom za anesteziologijo, intenzivno medicino operativnih strok in terapijo bolečin v dopoldanskem času izvajajo obporodno analgezijo v obliki epiduralne analgezije. 

Obenem je pri njih na voljo metoda lajšanja bolečin z dajanjem zdravila Donopa, ki poteka z vdihavanjem preko obrazne maske oziroma "smejalni plin". Vsebuje pripravljeno mešanico polovico didušikovega oksida (medicinskega smejalnega plina) in polovico kisika. Lajšanje obporodnih bolečin brez zdravil pri njih pa zajema TENS, masažo, dihalne tehnike in podobno.

V vseh porodnišnicah v Sloveniji se uporabljajo za porodnico in novorojenčka varne metode lajšanja porodne bolečine.
V vseh porodnišnicah v Sloveniji se uporabljajo za porodnico in novorojenčka varne metode lajšanja porodne bolečine.FOTO: Adobe Stock

V porodnišnici Izola porodnicam omogočajo izbiro različnih lajšanj porodnih bolečin. Med njimi so tehnike, pri katerih se ne uporablja zdravil, ko svetujejo pravilno dihanje med popadki, spremembo položajev, masažo, tuširanje z namenom lajšanja bolečine, in v kratkem bodo imeli na voljo tudi aromaterapijo. Tehnike, pri katerih uporabijo zdravila, so svečke, zdravila, ki jih aplicirajo v žilo ali mišico, uporaba maske oziroma tako imenovanega "smejalnega plina" in epiduralna analgezija. Za slednjo je potreben pogovor z anesteziologom, na katerega se lahko naročijo nosečnice z napotnico. Večina porodnic v Izoli se sicer odloči za lajšanje bolečin, največkrat z epiduralno analgezijo in "smejalnim plinom", je opisala Ines Pintar.

V jeseniški porodnišnici si lahko porodnice lajšajo bolečine z epiduralno analgezijo, TENS in opiatnim analgetikom petidinom (zdravilo Dolantin). Vse protibolečinske tehnike lajšanja bolečin so brezplačne oziroma jih krije obvezno zdravstveno zavarovanje. Na voljo so ves čas, za epiduralno analgezijo se je treba dogovoriti in predhodno opraviti razgovor. Sicer pa porodnice v jeseniški porodnišnici po pojasnilih v. d. predstojnice ginekološko porodniške službe Splošne bolnišnice Jesenice Maruše Strgulc, dr. med., spec. gin. in porod., najpogosteje rodijo brez protibolečinskih sredstev in tehnik. Ob epiduralni analgeziji rodi okoli 10 odstotkov mamic, nekaj s preostalimi tehnikami, medtem ko večina rodi brez vsega. Osebje v porodni sobi se namreč trudi za nežen pristop in spodbuja k naravnim tehnikam lajšanja bolečine, kot so spreminjanje položaja, gibanje in sprehajanje ter različne načine sproščanja.

V Bolnišnici za ginekologijo in porodništvo Kranj nudijo epiduralno analgezijo, intravensko analgezijo z remifentanilom (ultiva), inhalacijsko z dušikovim oksidulom (t. i. smejalni plin), aromaterapijo in občasno akupunkturo. Vsako sredo imajo spletno predavanje anesteziologa na temo lajšanja porodne bolečine, sicer pa se o načinu odločijo po pogovoru in pregledu porodnice ob prihodu v porodno sobo, je pojasnila Tanja Bohinc, dr. med., spec. anest. z reanim. Za lajšanje bolečine se ob porodu pri njih sicer odloči okoli 80 odstotkov porodnic, daleč največ za epiduralno analgezijo.

V slovenskih porodnišnicah uporabljajo različne metode lajšanja obporodnih bolečin.
V slovenskih porodnišnicah uporabljajo različne metode lajšanja obporodnih bolečin.FOTO: Shutterstock

V ljubljanski porodnišnici spodbujajo masažo, gibanje oziroma menjavo položajev, aromaterapijo, termofor ... Med farmakološkimi metodami nudijo dušikov oksidul oziroma "smejalni plin", petidin, Remifentanil oziromaultivo in epiduralno analgezijo. Za lajšanje porodne bolečine ni potreben vnaprejšnji dogovor, glede uporabe nefarmakoloških načinov in "smejalnega plina" se porodnica v porodni sobi dogovarja z babico, o farmakoloških metodah pa z zdravnikom, ki jih predpiše, ugotavlja primernost za porodnico in razloži možne stranske učinke. V letu 2022 je sicer 80 odstotkov porodnic v Ljubljani prejelo eno do farmakoloških analgezij – 7,68 odstotka petidin, 25 odstotkov Ultivo, 30,85 odstotka epiduralno analgezijo in 66,88 odstotka smejalni plin, ki se lahko kombinira s preostalimi tremi metodami, je sporočila Renata Nahtigal, dipl. babica.

Na Oddelku za perinatologijo UKC Maribor omogočajo hidroterapijo oziroma tuširanje s toplo vodo, masažo križnično trtičnega predela z ruskim lekom ali oljem za masiranje, uporabo audiovizualizacije z meditativno tehniko in aromaterapijo ter spodbujajo porodnice h gibanju in menjavanju položajev. Od farmakoloških metod lajšanja porodne bolečine uporabljajo epiduralno analgezijo, občasno ultivo in parenteralno dajanje analgetičnih sredstev. Sicer se porodnice v Mariboru najpogosteje odločajo za epiduralno analgezijo in Dolatin oziroma petidin, okoli četrtina pa rodi brez porodne analgezije.

V vseh porodnišnicah v Sloveniji se uporabljajo za porodnico in novorojenčka varne metode lajšanja porodne bolečine.

V porodnišnici Murska Sobota nudijo več načinov lajšanja porodne bolečine: medikamentozno, epiduralno, uporaba TENS, lajšanje bolečin v vodi in porod v vodi, možnost gibanja in sprememb položaja med porodom ter možnost uporabe masažne komponente v porodni postelji. Epiduralno analgezijo nudijo 24 ur, v primeru njene uporabe mora porodnica imeti predhodno opravljen anesteziološki pregled. Nosečnica napotnico dobi okoli 32. tedna nosečnosti od izbranega ginekologa, se naroči in opravi pregled. V murskosoboški porodnišnici se sicer porodnice najbolj rade poslužujejo epiduralne analgezije, lani se jih je za tovrsten način odločijo 53 odstotkov, je pojasnila Karolina Kovač, dipl. babica.

Bolečina je subjektivna in odvisna od več dejavnikov.
Bolečina je subjektivna in odvisna od več dejavnikov.FOTO: Adobe Stock

Na oddelku za porodništvo Splošne bolnišnice dr. Franca Derganca Nova Gorica so porodnicam na voljo različne tehnike lajšanja obporodnih bolečin. Babice ali partner, ki porodnico spremljajo med porodom, lahko vmes masirajo spodnji del hrbta. Porodnicam so na voljo različni pripomočki v prijetnem porodnem okolju za gibanje in spreminjanje položaja med porodom, muzikoterapija, predihavanje popadkov v topli vodi in TENS, ki je še posebej učinkovita na začetku poroda, je opisala predstojnica Ginekološke-porodniške službe, Alenka Zavrtanik Čelan, dr. med., spec. ginekologije in porodništva. 

Pri zdravilih uporabljajo medicinski "smejalni plin" in ob zelo intenzivni bolečini opioidna protibolečinska zdravila, najpogosteje petidin, ki ga aplicirajo v žilo ali v mišico. Vse več porodnic, ki rodi pri njih, se odloča za epiduralno analgezijo, ob hitro potekajočem porodu ali potrebi po uvedbi učinkovite metode za lajšanje bolečine proti koncu poroda pa se anesteziolog občasno odloči tudi za aplikacijo zdravil z enkratno injekcijo v hrbtenični kanal brez uvedbe katetra ("single shot" spinalni blok). Vse opisane metode so na voljo 24 ur na dan in ni potreben predhodni dogovor.

Med načini, ki jih porodnice v novomeški porodnišnici uporabljajo v začetku popadkov brez zdravil, so gibanje in spreminjanje položajev, pri čemer imajo na voljo različne pripomočke (porodne žoge za oporo, sedenje, razbremenitev, porodni stol, blazine, stenski letveniki, viseči trakovi ...), masaža, pri kateri vključijo partnerje in spremljevalce, tehnike dihanja, ki jih predstavijo v šoli za starše in pri porodu, uporabo eteričnih olj z aromaterapijo, uporabo glasbe, zatemnitev prostora, TENS. 

V vseh porodnišnicah v Sloveniji se uporabljajo za porodnico in novorojenčka varne metode lajšanja porodne bolečine.
V vseh porodnišnicah v Sloveniji se uporabljajo za porodnico in novorojenčka varne metode lajšanja porodne bolečine.FOTO: Shutterstock

Za porod v vodi je potreben predhoden posvet z babico, kjer se skupaj pogovorijo o kriterijih, ki jih je treba izpolnjevati, in nosečnico usmerijo na dodatne preiskave za varen porod v vodi. Kadar nefarmakološki načini porodne bolečine ne lajšajo dovolj, so na voljo tudi farmakološki, kamor spada uporaba dušikovega oksidula, sistemskih opioidov in področna analgezija. Sicer pa v Novem mestu od zdravil najpogosteje uporabljajo opioidni analgetik (Dolsin), sledi uporaba dušikovega oksidula (smejalni plin) in epiduralne analgezije. Za lajšanje porodne bolečine se pri njih odloči večina porodnic, skoraj vse pa ob začetku poroda porodno bolečino lajšajo z uporabo nefarmakoloških tehnik.

Bolečina je subjektivna in odvisna od več dejavnikov. Zato so za nekatere med porodom dovolj dihanje, podpora in masaža partnerja, medtem ko se druge raje poslužujejo najbolj učinkovite epiduralne analgezije. Odvisno je od bodoče mamice, pa tudi od poteka poroda in drugega, kot je denimo zdravstveno stanje porodnice in otročka.

V Bolnišnici za ženske bolezni in porodništvo Postojna nudijo različne metode lajšanja bolečin, sicer pa se največ, skoraj polovica porodnic odloči za lajšanje porodnih bolečin s pomočjo epiduralne analgezije. Obenem nudijo še druge načine farmakološkega lajšanja bolečin, in sicer s pomočjo analgetikov in "smejalnega plina". Vse nanizane tehnike so brezplačne, plačati je treba samo za porod v vodi. Zanj se odloči malo več kot odstotek porodnic in cena je 300 evrov, je pojasnil Matic Gornik, dr. med., spec. gin. in por.

V ptujski porodnišnici so na voljo epiduralna analgezija, ultiva, dušikov oksidul, porod v vodi, tuširanje in gibanje med porodom. Vse tehnike lajšanja bolečine so brezplačne, razen poroda v vodi, katerega cena je 30 evrov. Večina porodnic, ki rodijo pri njih, se sicer najpogosteje odloči za ultivo in gibanje med porodom, je sporočila Dragica Trstenjak, dipl. babica.

V porodnišnici Slovenj Gradec nudijo več medikamentoznih in nemedikamentoznih oblik lajšanja porodne bolečine. Med prvimi izbirami sta najbolj učinkoviti epiduralna analgezija in ultiva, za kateri je treba imeti podpisano privolitev ter se predhodno seznaniti s postopkom in morebitnimi stranskimi učinki, kar lahko opravijo v šoli za starše. Sicer pa imajo med medikamentoznimi tehnikami na voljo ostala protibolečinska zdravila, kot so paracetamol, Butylscopolamin, Dolsin, Analgin ... 

Med naravnimi tehnikami omogočajo masažo križa, tudi v kombinaciji s toplo vodo. Porodnice spodbujajo k pogostemu tuširanju oziroma oblivanju z vodo, uporabljajo tehnike sproščanja, kot so aromaterapija in muzikoterapija. Pri premagovanju bolečin spodbujajo spreminjanje položajev med popadki, gibanje, hojo ... Omogočajo tudi blaženje bolečin s TENS in v kadi ter porod v vodi.

Podpora ob porodu je zelo pomembna.
Podpora ob porodu je zelo pomembna. FOTO: Shutterstock

porodnišnici Trbovlje nudijo ultivo, epiduralno analgezijo, dušikov oksidul in ostala medikamentozna zdravila. Prav tako spodbujajo masažo križa z masažno žogico, gibanje oziroma položaje, ki porodnici najbolj ustrezajo, da lažje "prediha" popadek. Tehnike so na voljo vseskozi in nosečnice se lahko glede vprašanj že pred porodom obrnejo nanje. Glede učinkovitosti je na prvem mestu epiduralna analgezija, ki jih sledi ultiva, s katero imajo babice pozitivne izkušnje z učinki na sam potek poroda. Sicer je ultiva pri njih tudi največkrat uporabljena in letos je imela skoraj polovica porodnic med porodom ultivo ali epiduralno analgezijo, so pojasnile Katja Kalan Uštar, dr. med., specialistka anestezije in reanimatologije, Špela Rebernak, diplomirana babica in Urška Sotenšek, dr. med., specialistka ginekologije in porodništva.

V porodni sobi zaupajte. Svetovali in pomagali vam bodo

Bolečina je subjektivna in vsak jo doživlja drugače. Ene boli manj, druge bolj. Tudi porod je vsak drugačen in edinstven, lahko je hiter in brez zapletov ali se zdi, da neskončno dolgo traja in boli. Na srečo je na voljo več možnosti lajšanja bolečine, katera je najustreznejša, pa je odvisno od poteka poroda ter želje in zdravstvenega stanja porodnice in otročka.

V slovenskih porodnišnicah uporabljajo metode, ki so varne tako za mamico kot za otročka. Večina je primerna za večino porodnic, se je pa vselej pred uporabo treba posvetovati z zdravstvenim osebjem v porodni sobi. V vsakem primeru se je treba zavedati, da je vsaka porodnica edinstvena in vsak porod poteka v edinstvenem ritmu. Zato zaupajte. Ginekologi, porodničarji in babice bodo znali najbolje svetovati in vam pomagati glede na zdravstveno stanje vas in otročka, upoštevajoč vaše želje in okoliščine. Pa srečno in lep porod vam želimo!

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 855