Bibaleze.si

Kako zdravimo to bolezen?

N. K.

Nosečnost

0
21. 01. 2014 08.01

Zaradi povišane koncentracije hormonov so dlesni nosečnice bolj odzivne na bakterije. Kako zdravimo bolezen obzobnih tkiv in zobnih kosti, tako imenovano parodontalno bolezen?

Zaradi povišane koncentracije hormonov so dlesni nosečnice bolj odzivne na bakterije.

 

Zobozdravnik ali ustni higienik opravi higiensko fazo zdravljenja.
Zobozdravnik ali ustni higienik opravi higiensko fazo zdravljenja. FOTO: Thinkstock

Una Merlak Ronko, dr. dent. med., nam je pojasnila, kaj je parodontalna bolezen, zakaj so ji izpostavljene predvsem nosečnice in kako jo zdravimo. Za zaključek je tudi svetovala, kako lahko dejansko nosečnica prepreči parodontalno bolezen.

Kaj pravzaprav je parodontalna bolezen in zakaj jo povezujemo z nosečnostjo?

Parodontalna bolezen predstavlja širši pojem, sem prištevamo bolezni obzobnih tkiv in jih v grobem lahko razdelimo v bolezni dlesni, tako imenovane gingivitise, in bolezni globljih struktur (kosti), parodontitise.

Pojav parodontalne bolezni pri nosečnicah je posledica povečane odzivnosti dlesni na bakterije v plaku (mehkih zobnih oblogah) zaradi prisotnih hormonov.

Kakšne dlesni ima nosečnica? Je to glavni vzrok za parodontalno bolezen?

Med nosečnostjo so dlesni zaradi povišanih koncentracij estrogena in progesterona nekoliko občutljivejše na bakterijski plak. Značilen je nosečniški gingivitis, ki se pojavi predvsem v medzobnih prostorih sprednjih zob, prisotna je lahko tudi povečana majavost zob zaradi mehčanja periodontalnih ligamentov. Le-ta po porodu izzveni.

Vzrok za parodontalno bolezen so bakterije v plaku, v nosečnosti pa zaradi dodatnih dejavnikov prej (že ob majhni količini plaka) opazimo vnetje.

Kako zdravimo to bolezen?

Zdravljenje je odvisno od razsežnosti vnetja, vsekakor v prvi fazi zobozdravnik ali ustni higienik opravi higiensko fazo zdravljenja, ki se sestoji iz natančnega pregleda obzobnih tkiv ter poduka nosečnice o pravilni in natančni ustni higieni. Nato sledi mehansko odstranjevanje mehkih in trdih zobnih oblog (t. i.čiščenje kamna), ki so vzrok vnetja.

Uporabo ustne vode pri nosečnicah praviloma ne svetujemo. Potek nadaljnjega zdravljenja je v rokah zobozdravnika ali specialista parodontologa, odvisno od stopnje bolezni.

Kako jo preprečimo?

Parodontalno bolezen preprečimo z dobro ustno higieno, ki vključuje natančno in pogosto rabo zobne ščetke in zobne nitke.
Priporočljiv je preventivni pregled pri zobozdravniku v začetku nosečnosti, pri katerem nosečnica lahko dobi tudi odgovore na morebitna vprašanja.
 

Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863