Odločitev, koliko razmika naj bo med dvema nosečnostima, je seveda stvar posameznice, vendar pa v korist mater in otrok strokovnjaki svetujejo, da je med eno in drugo nosečnostjo priporočljivo preteči vsaj od 18 do 23 mesecev časa, saj popolna regeneracija ženskega telesa traja najmanj devet mesecev.
Kakšne so posledice manjšega razmika med nosečnostimi od priporočenih 18 mesecev?
Strokovnjaki trdijo, da pri ženskah, ki se odločijo za novo nosečnost v roku manj kot 18 mesecev od poroda, obstaja večje tveganje za prezgodnji porod. Ravno tako pa se lahko pojavi tudi tveganje pred:
– prezgodnjim odvajanjem posteljice od maternice,
– manjšo porodno težo otroka,
– prirojenimi napakami,
– shizofrenijo,
– avtizmom.
Strokovnjaki pojasnjujejo, da premajhen razmik med dvema nosečnostima materi enostavno onemogoča dovolj časa, da bi okrevala po porodu in telo vrnila nazaj v prvotno stanje in formo.

Kakšne so posledice predolgega časovnega razmaka med nosečnostimi?
Spet na drugi strani pa strokovnjaki trdijo, da so tudi predolgi razmiki med nosečnostimi, ki trajajo več kot pet let, povezani z določenimi tveganji, kot sta tveganje za prezgodnji porod in manjša porodna teža otroka. Ravno tako pa naj bi imel večji razmik med dvema nosečnostima vpliv na povišan krvni pritisk ter na znake poškodb drugih organskih sistemov, najpogosteje ledvic, oz. preeklampsijo.
Vsekakor pa obstaja vrsta dejavnikov, ki poleg zdravstvenega stanja vplivajo na razmik med dvema nosečnostma, kot so: koliko otrok želite imeti, vaš finančni in družbeni položaj, podpora partnerja in družine, vaša starost ter kakšne odnose si želite, da bi imeli sorojenci.
Kakšen pa je priporočljiv razmik med nosečnostimi?
Vsekakor je najbolje, da se pri tej odločitvi ravnate po zdravniških dejstvih in razlogih, kjer si nosečnosti sledijo v določenem razmiku. Za večino žensk strokovnjaki priporočajo, da naj bo med nosečnostimi najmanj 18 mesecev. Še raje pa priporočijo, naj z nosečnostjo počakajo vsaj 3 leta po porodu.
Priporočljiv razmik med nosečnostima naj bi torej bil nekje 3 ali več let. Pokazalo se je, da pri zgodnejših nosečnostih pogosto prihaja do prezgodnjega poroda, s tem pa je ogrožena tudi otrokova porodna teža. Znanstveniki pa so med drugim dokazali tudi, da prezgodnja druga nosečnost onemogoča rast potrebnih žil znotraj posteljice, ki otroka oskrbujejo s hranilnimi snovmi. Posledice za to so hormonsko neravnotežje zaradi prekratkega časa med porodom in ponovno nosečnostjo, fizični stres ipd. V študiji so uporabili podatke kar 440.838 novorojenčkov, ki so bili rojeni med letoma 2000 in 2005. Ta raziskava je pokazala, da razmik, krajši od 12 mesecev po porodu, poveča možnost smrti otroka za kar 64 %, možnost prezgodnjega poroda za kar 23 %, zmanjšano teža novorojenčka pa za 15 %. Na drugi strani pa odsvetujejo med dvema nosečnostma razmik, ki je daljši od 8 let.
Znanstveniki opozarjajo, da se žensko telo mora regenerirati po prvem rojstvu, in svarijo, naj se ženske zavedajo, da bodo s prezgodnjo drugo nosečnostjo otroka prikrajšale za številne hranilne snovi nujno potrebne za normalen razvoj.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV