Bibaleze.si

Cepljenje in nosečnost: Smernice za varno cepljenje in zaščito vašega otroka

B.R., NIJZ

Nosečnost

0
15. 04. 2025 12.23

Cepljenje med nosečnostjo je ključnega pomena za zaščito zdravja matere in njenega novorojenčka. Z določenimi cepivi lahko nosečnice preprečijo prenos nevarnih nalezljivih bolezni na svojega otroka, ki je v prvih mesecih življenja še posebej ranljiv. V tem članku boste izvedeli, katera cepiva so priporočljiva med nosečnostjo, kdaj je najboljši čas za cepljenje ter zakaj je cepljenje ključno za zdravje vas in vašega otroka.

noseča

Zakaj je cepljenje med nosečnostjo pomembno?

Nosečnice in novorojenčki sodijo med skupine z večjim tveganjem za težji potek določenih nalezljivih bolezni, kot so:

- gripa,

- oslovski kašelj,

- RSV (respiratorni sincicijski virus).

Cepljenje med nosečnostjo je varen in učinkovit način zaščite tako matere kot otroka. S cepljenjem v nosečnosti se v materinem telesu tvorijo protitelesa, ki prek posteljice prehajajo k plodu in ga tako ščitijo še dolgo po rojstvu.

Vsa tri osnovna cepljenja – proti gripi, oslovskemu kašlju in RSV – so za nosečnice brezplačna. Opraviti jih je mogoče pri osebnem zdravniku, nekaterih ginekologih, v cepilnih ambulantah ali na območnih enotah NIJZ.

Cepljenje proti oslovskemu kašlju

Oslovski kašelj je zelo nalezljiva bakterijska bolezen, ki povzroča dolgotrajne napade kašlja. Pri dojenčkih, ki še niso cepljeni, lahko pride do resnih zapletov, kot so pljučnica, vnetje možganov (encefalopatija), epileptični napadi in v skrajnih primerih tudi smrt.

Če se nosečnica cepi proti oslovskemu kašlju, njen imunski sistem ustvari zaščitna protitelesa, ki prek posteljice preidejo do ploda. Tako se novorojenček zaščiti takoj po rojstvu – še preden je dovolj star za prvo cepljenje.

Priporočeni čas cepljenja: čim prej po 24. tednu nosečnosti

Odmerjanje: en odmerek kombiniranega cepiva proti davici, tetanusu in oslovskemu kašlju (DTP)

Pogostost: v vsaki nosečnosti, ne glede na prejšnje cepljenje

Cepljenje proti RSV

Respiratorni sincicijski virus (RSV) je pogost vzrok okužb dihal pri dojenčkih. Kar dve tretjini otrok se okužita do prvega leta starosti. Pri dojenčkih, mlajših od šest mesecev, lahko RSV povzroči hude zaplete in tudi smrt.

Tako kot pri cepljenju proti oslovskemu kašlju tudi tukaj protitelesa, ki jih po cepljenju razvije mati, preidejo k plodu in ga ščitijo v prvih šestih mesecih življenja.

Priporočeni čas cepljenja: med 24. in vključno 36. tednom nosečnosti

Odmerjanje: en odmerek cepiva proti RSV

Cepljenje proti gripi

Nosečnice imajo večje tveganje za težji potek gripe in hospitalizacijo zaradi zapletov. Cepljenje proti gripi zaščiti tako nosečnico kot tudi novorojenčka, in sicer v prvih šestih mesecih po rojstvu.

Priporočeni čas cepljenja: pred začetkom sezone gripe (jesen)

Odmerjanje: en odmerek mrtvega (inaktiviranega) cepiva, ki vsebuje antigene sezonskih virusov

Kombinacija cepljenj in priporočeni presledki

Cepljenje proti gripi se lahko izvede kadarkoli med nosečnostjo in sočasno z drugima dvema cepivoma.

V primeru, da se cepljenja ne opravijo sočasno, se priporoča:

vsaj 14 dni razmika med cepljenjem proti oslovskemu kašlju in RSV, pri čemer naj se najprej izvede cepljenje proti oslovskemu kašlju.

Če ta razmik ni mogoč, se cepivi lahko prejmeta tudi hkrati.

Cepljenja, ki se med nosečnostjo ne priporočajo

Med nosečnostjo se ne priporoča cepljenje z živimi oslabljenimi cepivi, saj obstaja teoretična možnost, da oslabljen povzročitelj bolezni preide do ploda, čeprav to ni bilo znanstveno dokazano.

Živa oslabljena cepiva, ki se jih izogibamo med nosečnostjo:

- cepivo proti ošpicam,

- cepivo proti rdečkam,

- cepivo proti noricam (vodene koze),

- cepivo proti rumeni mrzlici (izjema pri neodložljivem potovanju).

Če se ženska cepi z živim cepivom pred nosečnostjo, je priporočljivo, da z zanositvijo počaka vsaj 4 tedne. V primeru, da pride do nenamernega cepljenja v nosečnosti, prekinitev nosečnosti ni potrebna.

Izjemoma se lahko opravi cepljenje proti rumeni mrzlici, če nosečnica potuje v endemično območje in je tveganje za okužbo visoko. Takrat je pomembno, da zdravnik skupaj z nosečnico pretehta koristi in tveganja.

Priporočena cepljenja pred zanositvijo

Pred zanositvijo svetujemo, da ženska preveri svoj cepilni status in dopolni cepljenja, ki so lahko med nosečnostjo kontraindicirana, še posebej tista, ki ščitijo pred okužbami z najresnejšimi posledicami za plod.

1. Rdečke

Rdečke običajno povzročajo blago bolezen, a če zboli nosečnica v prvem trimesečju, obstaja veliko tveganje za:

- spontani splav,

- sindrom prirojenih rdečk (gluhost, slepota, srčne napake, razvojne motnje).

- Okužba v prvih treh mesecih povzroči zaplete pri 85 % otrok, katerih matere so bile okužene.

Ženske, ki načrtujejo nosečnost, naj preverijo cepilni status proti rdečkam. Če niso zaščitene (cepljene ali prebolele), naj se posvetujejo z zdravnikom glede cepljenja pred zanositvijo. Cepljenje je samoplačniško.

2. Norice (vodene koze)

Več kot 90 % ljudi norice preboli že v otroštvu. Če pa nosečnica zboli za noricami, je potek bolezni lahko hud in tvegan za:

spontani splav,

sindrom prirojenih noric (telesne okvare, duševna zaostalost, okvare kože),

življenjsko ogrožajočo okužbo novorojenčka, če je porod v času aktivne okužbe.

Cepljenje proti noricam je priporočljivo pred nosečnostjo, če ženska ni zaščitena. Cepivo je živo oslabljeno in se med nosečnostjo ne sme uporabljati. Cepljenje je samoplačniško.

Cepljenje in dojenje

Doječe matere se lahko varno cepijo z vsemi vrstami cepiv, razen cepivom proti rumeni mrzlici, če je otrok mlajši od 9 mesecev. Ni dokazov, da bi cepljenje vplivalo na dojenje ali predstavljalo tveganje za otroka.

Živa cepiva, ki se odsvetujejo v nosečnosti, so varna med dojenjem, saj se oslabljeni virusi ne prenašajo prek materinega mleka.

Če mora mati, ki doji otroka mlajšega od 9 mesecev, potovati v območje z rumeno mrzlico, ji zdravniki lahko svetujejo začasno prekinitev dojenja za najmanj 2 tedna. V tem času naj mleko črpa in zavrže, da ohrani laktacijo.

Ali cepljenje vpliva na plodnost?

Za nobeno cepivo ni dokazov, da bi negativno vplivalo na plodnost moških ali žensk. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863