Bibaleze.si

Kljub splavu rodila!

N.R.

Nosečnost

26
30. 10. 2009 11.35

Hrvatica, ki je v mladih letih zanosila, si otroka ni želela. Odločila se je za splav v zagrebški bolnišnici. Čez nekaj mesecev pa je ugotovila, da je še vedno noseča.

Ultrazvok
Ultrazvok
UltrazvokFOTO: iStockphoto

Mlado dekle iz Hrvaške, ki je na začetku devetdesetih sanjalo o tem, da bi živela in delala Londonu, je nenačrtovano zanosila. Ker je bila želja po življenju in delu v tujini močnejša in na otroka še ni bila pripravljena, se je odločila za prekinitev nosečnosti.

V devetem tednu nosečnosti so ji v zagrebški Petrovi bolnišnici naredili splav. Dekle je pred tem kupilo vozovnico za polet v London, tam pa si je tudi že poiskala stanovanje in delo.

Po treh mesecih življenja v Veliki Britaniji kjer je delala kot varuška, je ugotovila, da je še vedno noseča. Najprej vsemu skupaj sploh ni verjela, a zdravniški pregled je nosečnost potrdil. V velikem šoku je pustila službo varuške in se vrnila v Zagreb. Od etične komisije v Petrovi bolnišnici je zahtevala dovoljenje za ponovno prekinitev nosečnosti, a so jo zavrnili, saj je bil zarodek že prevelik, da bi lahko naredili abortus.

Mlada mati zaradi neuspelega splava toži Klinični center v Zagrebu in zahteva 2,4 milijona kun odškodnine. Vso krivdo za splav, ki ni uspel, pripisuje bolnišnici - za šok in skrbi, ki jih je ob tem doživela, za strah, da je njen otrok po poskusu splava utrpel poškodbe in tudi za izgubljeni denar, ki bi ga lahko zaslužila v Londonu

Hrvaška takšne sodne bitke še ni imela. Z razsodbo bodo ugotovili, v kolikšni meri je bolnišnica odgovorna za neverjeten zaplet. Otrok, ki je preživel splav, je danes v najstniških letih, sodi pa med 0,2 do 0,6 odstotka vseh ljudi, ki so preživeli abortus.

Za mnenje o tem smo povprašali priznanega slovenskega ginekologa dr. Vasilija Cerarja iz ljubljanske porodnišnice.  Povedal je, da se lahko zgodi, da otrok splav preživi.

»Tak primer kot se je zgodil na Hrvaškem ni nič nenavadnega. Ker ne vemo, na kakšen način je ženska splavila, je težko govoriti o napaki ali zmoti. Na to, da pride do nepopolne ali popolne odstranitve zarodka, vpliva več dejavnikov.«

 

Splav ali abortus se lahko opravi kirurško ali medikamentozno. Če je opravljen kirurško, se po odstranitvi zarodka vedno preveri stanje z ultrazvokom. Lahko pa se zgodi, da ima ženska dvorogo maternico in zarodek odstranjujejo s sondo ravno v tistem delu maternice, kjer ga ni. Tako se nosečnost lahko nadaljuje, seveda, če ni bilo postoperativnega ultrazvočnega pregleda. Pri medikamentoznem splavu, torej s tabletami, se lahko zgodi, da je ženska noseča z dvojčkoma in se splavi samo en zarodek, z drugim pa se nosečnost nadaljuje. Do neuspešnega splava sicer lahko pride, a če ga opravljajo po natančnih navodilih, se to danes ne bi smelo več zgoditi, je še dodal dr. Cerar.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (26)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863