Bibaleze.si

Bodoči starši bi morali misliti tudi na to!

Ma.K.

Nosečnost

0
22. 12. 2023 12.02

Čakanje na prihod dojenčka je eno najbolj razbruljivih obdobij v življenju. Na začetku se nam zdi, da je devet mesecev več kot dovolj za sproščeno in umirjeno pripravo na prihod dojenčka, na koncu pa moramo običajno kar hiteti, da se v porodnišnico odpravimo res pripravljeni – kolikor smo pač lahko. Na nekatere stvari, kot so priprava torbe za v porodnišnico, se namreč lahko pripravimo, na druge, med katere sodi tudi potek poroda, pa nimamo vpliva. Prav zato je pomembno, da izbiri porodnišnice namenimo vsaj toliko pozornosti kot porodni torbi.

novorojenček

Večina bodočih staršev že v prvem trimesečju kupi vsaj enega ali dva kompleta oblačil za dojenčka, v drugem sledi načrtovanje otroške sobice oziroma kotička za novorojenčka, v tretjem pa je čas za pripravo torbe za v porodnišnico. Ta mora vsebovati vse, kar je potrebno za dobro počutje mamice in novorojenčka. Številne nosečnice zato že več mesecev pred predvidenim datumom poroda začnejo brskati po spletu ter si izpisovati nabor 'nujnih' potrebščin, večino katerih nato prinesejo iz porodnišnice povsem nedotaknjenih.

Brez česa v porodnišnici ne bo šlo?

Na nekaj ključnih stvari pa vendarle ne smete pozabiti. Mednje vsekakor sodijo materinska knjižica, zdravstvena izkaznica, na kateri je napotnica ginekologa, vsi izvidi iz časa nosečnosti, osebni dokument ter poročni list oziroma potrdilo o očetovstvu, v kolikor ste v izvenzakonski partnerski zvezi. Prav tako ne gre pozabiti na toaletno torbico, v kateri naj bo osnovni higienski pribor: zobna pasta in krtačka, gel za tuširanje, šampon, krtača za lase, morebitna zdravila in vazelin. Kljub zalogi v porodnišnici velja imeti s sabo nekaj debelih bombažnih vložkov in mrežastih spodnjih hlačk za enkratno uporabo ter kremo in komprese za razdražene bradavice.

Potrebovale boste tudi modrček za dojenje in prsne blazinice, zelo prav pridejo tudi udobni gumijasti natikači za pod prho. V torbi naj bo prostora še za bombažne spodnje hlačke in vsaj eno brisačo, mobilni telefon in polnilec ter vodo ali vsaj stekleničko, saj je zadostna hidracija predpogoj za vzpostavitev dojenja. Za novorojenčka prve dni po porodu poskrbijo v porodnišnici. S seboj lahko za vsak slučaj vzamete le kremo proti izpuščajem in vlažilne robčke ter dudo in rokavičke proti praskanju. Vsekakor pa bosta tako mamica kot dojenček potrebovala oblačila za pot domov, ki naj bodo primerna letnemu času in izbrana po principu plastenja. In to je to. 

Kaj pa izbira porodnišnice?

Vsaj tako intenzivno kot z nakupom otroške opreme in pripravo torbe za porodnišnico bi se bodoči starši morali ukvarjati tudi s poizvedovanjem o porodnišnicah, njihovih kapacitetah, opremi in ponudbi. V Sloveniji imamo 14 porodnišnic na različnih koncih države in bodoči starši se lahko sami odločijo, kje bi radi povili svojega novorojenčka. Osnovno oskrbo seveda zagotavljajo vse, razlikujejo pa se po velikosti, številu rojstev, dodatnih možnostih poroda, opremljenosti in možnosti nadstandardnih storitev, ki so na voljo z doplačilom. Nekatere porodnišnice denimo nimajo zagotovljene 24-urne možnosti epiduralne analgezije, prav tako ni možno povsod roditi v vodi. Le v nekaterih porodnišnicah je (ob doplačilu) omogočeno bivanje v nadstandardni sobi, sobivanje s partnerjem in najem apartmaja. 

T-2 v okviru projekta T-2 ljubi življenje skupaj s svojimi partnerji, zaposlenimi in naročniki zagotavlja dobavo prepotrebne medicinske opreme za porodnišnice.
T-2 v okviru projekta T-2 ljubi življenje skupaj s svojimi partnerji, zaposlenimi in naročniki zagotavlja dobavo prepotrebne medicinske opreme za porodnišnice. FOTO: Arhiv naročnika

Čeprav se v Sloveniji lahko pohvalimo z zelo majhno perinatalno umrljivostjo otrok, tudi izjemno nedonosenih, pa se naše javno zdravstvo že leta srečuje z izjemnimi izzivi, kar vpliva tudi na porodnišnice. Te se soočajo s pomanjkanjem sredstev za obnovo dotrajanje in zastarele opreme ter nakup najsodobnejših aparatov. Zaradi finančne podhranjenosti prihaja do zaostankov pri nakupu sodobne medicinske tehnološke opreme, zato si prostovoljno, samostojno, neprofitno društvo Slojenčki z zbiranjem donacij že vrsto let prizadeva za primerno opremljenost vseh slovenskih porodnišnic ter izboljšanje pogojev pri zdravljenju novorojencev. Želijo si, da bi lahko vsem novorojenčkom, ne glede na lokacijo ali velikost ustanove, kjer so se rodili, omogočili enake pogoje zdravstvene obravnave in bi ob predanem zdravstvenem osebju lahko tudi z vrhunsko medicinsko opremo poskrbeli za mala bitja, ki so v prvih dneh svojega življenja najranljivejša. 

Z izjemno donacijo do varnega, zdravega in srečnega začetka novega življenja

Pri zbiranju sredstev jim pomagajo številni fizični donatorji, pa tudi vse več podjetij, ki se zaveda svoje družbene odgovornosti in pomena kakovostnega javnega zdravstva. Po višini donacij je že od leta 2021 v ospredju družba T-2, ki v okviru projekta T-2 ljubi življenje skupaj s svojimi partnerji, zaposlenimi in naročniki zagotavlja dobavo prepotrebne medicinske opreme za porodnišnice. V začetku decembra so tako v prostorih družbe T-2 v Ljubljani društvu Slojenčki in predstavnikom šestih slovenskih porodnišnic skupaj s partnerji simbolično predali letošnjo donacijo: monitorje za spremljanje življenjskih funkcij novorojenčkov ter operacijske luči za porodne sobe

"Vsi povezani v tem projektu, ki to delamo za dober namen, že od leta 2021 sodelujemo z društvom Slojenčki, da bi porodnišnicam zagotovili tisto medicinsko opremo, ki jim jo primanjkuje," je ob predaji poudaril Gregor Štampohar, član poslovodstva družbe T-2, zadolžen za področje prodaje in marketinga, in se ob tej priložnosti zahvalil vsem partnerjem, ki so se predano odzvali klicu k dobrodelnosti: "Prav tako pa tudi sodelavcem in T-2 naročnikom, ki nam omogočajo, da del tega, kar ustvarimo, vračamo družbi in tistim, ki so naše pomoči najbolj potrebni. Ljubezen do življenja, ki je vpeta v ime našega dobrodelnega projekta, ima namreč v skrbi za naše novorojence več kot le simbolni pomen. 

Od leve proti desni: Aleksander Merlo, direktor Bolnišnice za ženske bolezni in porodništvo Postojna, izr. prof. dr. Nataša Tul Mandić, dr. med., predsednica društva Slojenčki in Gregor Štampohar, član poslovodstva T-2
Od leve proti desni: Aleksander Merlo, direktor Bolnišnice za ženske bolezni in porodništvo Postojna, izr. prof. dr. Nataša Tul Mandić, dr. med., predsednica društva Slojenčki in Gregor Štampohar, član poslovodstva T-2FOTO: Arhiv naročnika

Kot je poudarila ginekologinja in porodničarka ter predsednica društva Slojenčki izr. prof. dr. Nataša Tul Mandić, dr. med., si skupaj z zdravniki, babicami, medicinskimi sestrami in drugimi sodelavci želijo v slovenskih porodnišnicah, kjer se letno rodi okoli 18.000 otrok, nosečnicam, porodnicam in novorojenčkom ter ostalim družinskim članom zagotoviti varen, zdrav in srečen začetek novega življenja. Družbi T-2 in partnerjem se je iskreno zahvalila za letošnjo donacijo sodobnih monitorjev za nadzor življenjskih funkcij novorojenčkov in operacijskih luči za porodne sobe šestim slovenskim porodnišnicam ter ob tem dejala: "Vse nas, ki smo danes tukaj, združuje dobrodelnost, povezuje pa T-2. Hvala vsem in vsakemu posebej za to donacijo in lepo prireditev, ki je za nas čudovit prolog v veseli december."

T-2 ljubi življenje

Družba T-2 je v okviru projekta T-2 ljubi življenje eden največjih podpornikov dobrodelne akcije, ki na njihovo pobudo v slovenskem prostoru poteka že šesto leto. Do leta 2020 so trem zdravstvenim ustanovam v Ljubljani, Mariboru in Kopru, ki pri nas izvajajo tovrstno nujno medicinsko pomoč, predali tri reševalne motorje, v letu 2021 pa se tesneje povezali z društvom Slojenčki, ki si prizadeva izboljšati opremljenost slovenskih porodnišnic. V zadnjih dveh letih so tako 14 slovenskim porodnišnicam zagotovili najsodobnejše naprave BL70 za fototerapijo novorojencev, pri katerih se v prvih dneh življenja pojavi zlatenica, letos pa so z donacijo monitorjev za spremljanje življenjskih funkcij novorojenčkov in operacijskih luči izboljšali še opremljenost porodnih sob v šestih porodnišnicah v Novi Gorici, na Ptuju, v Murski Soboti, Slovenj Gradcu, Kranju in Postojni.

 

Sponzorirana vsebina

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863