Običajno se med 20. in 24. tednom začnejo prvič čutiti gibi ploda. Ženske z večkratnim porodom te gibe običajno začnejo čutiti nekoliko prej, prvorodke pa prve plodove gibe zabeležijo v povprečju 2 do 3 tedne kasneje kot mnogorodke. To je večinoma individualno, obstajajo pa tudi individualna odstopanja v doživljanju plodovih gibov bodoče mamice skozi celotno nosečnost.
Nekatere nosečnice namreč navajajo, da je njihov otrok vso nosečnost razmeroma miren, nekatere bodoče mamice pa gibe ploda doživljajo kot zelo dinamične. Zato je treba vse, kar je navedeno v literaturi in na spletu v zvezi s spremljanjem plodovih gibov, razumeti relativno, torej z morebitnimi posameznimi odstopanji od splošnih navedb.
Po opazovanju prvih plodovih gibov, ki so sprva šibki, podobni zvijanju, bo nastopilo obdobje, ko bodo plodovi gibi pogostejši in močnejši. Od takrat naprej bo namreč naslednjih deset tednov otrok vedno bolj aktiven, nosečnica pa bo čutila njegove brce, ročice in prevračanje.

Okoli 32. tedna močnejši in pogostejši gibi
Od 24. do 28. tedna lahko nosečnica čuti tudi kolcanje ploda (blago, ritmično poskakovanje) in v tem obdobju je dobro vedeti, da lahko plod reagira na določene zvoke in znane glasove. Približno v 32. tednu dosežejo plodovi gibi svoj vrhunec in ko otrok postaja močnejši in večji, bo nosečnica čutila plodove gibe vse pogosteje in močneje do približno 36. tedna.
Od 36. do 40. tedna otrok postaja večji in se manj pogosto obrača/menjava položaje
Že okoli 28. do 30. se plod namesti v najpogostejši položaj, ki je idealen za porod in se imenuje okcipitalni ali occipito anterior. V tem položaju je dojenček z glavo navzdol obrnjen proti vašemu hrbtu z brado, stisnjeno v prsni koš.
Sprednji položaj je idealen za vaginalni porod, saj najožji del otrokove glave pritiska na maternični vrat in mu pomaga, da se odpre za porod. To je tudi najboljši položaj za oblikovanje kosti otrokove glave, da lahko otrok nemoteno potuje skozi vaš porodni kanal.

Zadnja dva tedna nosečnosti upočasnitev gibov
Skladno s tem so gibi ploda nekoliko redkejši, počasnejši in umirjeni. V zadnjih dveh tednih nosečnosti se bo otrokovo gibanje verjetno še bolj upočasnilo in to ni razlog za skrb, saj velja za povsem normalno.
Nosečnice pogosto poročajo, da takoj, ko upočasnijo tempo in aktivnost ter se sprostijo, intenzivneje občutijo gibanje ploda (kot bi njihov otrok v maternici oživel). Zato mnoge nosečnice pogosteje občutijo plodove gibe, ko se ponoči uležejo ali med dnevnim počitkom.
Aktivnost ploda se lahko poveča tudi po obroku, kar je verjetno reakcija na povečano količino glukoze (sladkorja) v krvi nosečnice. Povečano aktivnost ploda lahko opazimo tudi, ko je nosečnica vznemirjena ali napeta, kar pojasnjujemo s povečano koncentracijo adrenalina v takih okoliščinah.
10 gibov
Na koncu je pomembno poudariti, da je spremljanje gibanja ploda med nosečnostjo – mislimo na zadnje trimesečje – pomembno, vendar je obenem pomembno upoštevati individualnost nosečnice in nosečnosti. Vsak plod tako kot vsak novorojenček ima svoj vzorec aktivnosti in razvoja. Nekateri se zdijo nenehno aktivni, medtem ko so ostali bolj mirni. Priporočljivo je, da vsaka nosečnica dnevno spremlja gibanje ploda svojega otroka in da v roku od ene do dveh ur zabeleži ali začuti vsaj deset gibov ploda.
Vir: miss7mama.24sata.hr
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV