
Lahko vse nosečnice telovadijo?
Najbolj pogosto vprašanje pa je, ali lahko vse nosečnice telovadijo. Darja Šćepanović, viš. fiziot., je za Inštitut za varovanje zdravja Republike Slovenije pojasnila, da se nosečnice, ki niso pred tem telovadile, o ustrezni obliki gibanja posvetujejo z usposobljenim fizioterapevtom ali ginekologom. Če ste bili pred nosečnostjo občasno telesno dejavni, se za novo obliko aktivnosti odločite po 13. tednu nosečnosti. ''Začnite s telesno dejavnostjo, pri kateri so sklepi razbremenjeni telesne teže – na primer kolesarjenje na sobnem kolesu, plavanje in vadba v vodi, ki je organizirana posebej za nosečnice.'' Vse ženske, ki so bile redno telesno dejavne, lahko med nosečnostjo normalno nadaljujejo s telesno vadbo, kljub temu pa Šćepanovićeva priporoča, da se o varnosti vadbe posvetujete z izbranim zdravnikom. Enako velja za vse nosečnice, ki so bile pred zanositvijo vrhunske športnice.
Katere oblike vadbe so priporočljive za nosečnice?
Če vam telovadba ni tuja, potem lahko tudi med nosečnostjo prosti čas izkoristite za hitro hojo, tek, aerobiko (nizko odbojno), pešačenje, veslanje, plavanje, kolesarjenje, ples, drsanje, tek na smučeh in tenis. ''Nadaljujete lahko tudi z vadbo v dvorani, kjer z uporabo različne opreme, kot so sobno kolo, tekaška steza, orbitrek, spodbujate aerobno dejavnost. Vključite tudi vaje za moč zgornjih in spodnjih udov z uporabo prostih uteži ali elastičnih trakov. Uporabljajte lahke uteži, količino upora prilagajajte glede na občutek. Bodite pozorni, da z napredovanjem nosečnosti težo bremena, število ponovitev in serij zmanjšate,'' razlaga predsednica Sekcije fizioterapevtov za zdravje žensk pri Društvu fizioterapevtov Slovenije – Strokovnem združenju, Šćepanovićeva. Med nosečnicami je vse bolj popularna oblika vadbe pilates, s katerim lahko preženete glavobol, omilite bolečine v križu, preprečite zatekanje nog, izboljšate spanec ... Prav tako lahko odpravite ali omilite nosečniške tegobe z obiskovanjem joge.
Športi, ki jih nosečnicam odsvetujejo
''Zaradi vaše in otrokove varnosti se izogibajte kontaktnim športom (košarka, odbojka, borilni športi). Prenehajte s športi, pri katerih je velika nevarnost padcev (jahanje, smučanje, squash). Prav tako so nevarni potapljanje in napori nad 2500 m nadmorske višine,'' navaja višja fizioterapevtka.

Kdaj z vadbo prenehati?
Seveda pa z vadbo ne smete pretiravati in sprejeti morate dejstvo, da se bo vaše telo v devetih mesecih spreminjalo. Pozorni morate biti na znake, ki vam sporočajo, da morate z intenzivnim gibanjem nemudoma prekiniti. Po besedah Darje Šćepanović mednje prištevamo krvavitev iz nožnice, bolečina v trebuhu, huda bolečina v hrbtenici ali medeničnih sklepih, bolečine v prsih, bolečina v mečih in nenadno otekanje gležnjev, oteženo dihanje, vrtoglavica, omotičnost, močan, vztrajen glavobol, težave pri hoji, zmanjšana aktivnost ploda in odtekanje plodovnice. In ne odlašajte, obiščite izbranega ginekologa!
Telesna aktivnost tako ženski pomaga, da je kos vsem nosečniškim tegobam in da se tako psihično kot tudi fizično pripravi na porod. Vodene vadbe pa bodočim mamicam omogočijo, da stkejo nova prijateljstva za vse življenje.
Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV