Bibaleze.si

Umetne oploditve pod drobnogledom stroke

J.G.

Nosečnost

0
23. 02. 2009 20.39

Odkar je svet pretresla novica, da je Američanka Nadya Suleman vseh svojih 14 otrok rodila s pomočjo umetne oploditve, si ameriška javnost in stroka vse pogosteje zastavljata vprašanje, ali bi morala biti zakonodaja na tem področju strožja.

Nadya Suleman je vseh 14 otrok rodila po umetni oploditvi.

Čez lužo poročajo, da je od vseh rojstev z umetno oploditvijo skoraj tretjina dvojčkov, trojčkov in včasih celo četverčkov.  Odkar se je razvedelo, da je Nadya Suleman, ki je pred kratkim rodila osmerčke, od prej pa ima že šest otrok, vsakič zanosila z umetno oploditvijo, se zdravniki vse bolj sprašujejo, ali ne bi morala biti zakonodaja glede števila zarodkov, ki jih pri umetni oploditvi vstavijo v žensko maternico, strožja.

Več zarodkov, večje možnosti in nevarnost

Ameriška vlada in zveze zdravnikov vse bolj pritiskajo na kolege, ki zdravijo neplodnost, naj zmanjšajo število zarodkov, ki jih vstavijo pri umetni oploditvi. Če ženska pod srcem nosi več kot enega otroka, lahko namreč pri dojenčkih pride do resnih zapletov – pogosto ne dočakajo prvega rojstnega dne, imajo nizko porodno težo in druge težave, tako da lahko vse življenje potrebujejo drago zdravstveno oskrbo.

Nadya Suleman je vseh 14 otrok rodila po umetni oploditvi.
Nadya Suleman je vseh 14 otrok rodila po umetni oploditvi. FOTO: Reuters

Ameriška zveza zdravnikov, ki zdravijo neplodnost, je lani celo sprejela določene smernice, po katerih naj bi ženskam, mlajšim od 35 let, pri umetni oploditvi vstavili le enega ali največ dva zarodka, razen v posebnih okoliščinah. Starejšim ženskam lahko vstavijo tudi več zarodkov, vendar ne več kot pet. Vendar za razliko od nekaterih drugih držav v Združenih državah Amerike nimajo zakonodaje, ki bi zagotavljala, da bodo zdravniki priporočila upoštevali.

Čim boljši rezultati

Ameriški center za nadzor in preprečevanje bolezni (CDC) je pred več kot desetletjem uvedel sistem, s katerim zbirajo podatke o uspešnosti umetnih oploditev in drugih postopkov, ki ljudem pomagajo do zanositve. Vendar klinike za zdravljenje neplodnosti podatke sporočajo prostovoljno, tako da slika verjetno ni popolna.

Vendar se tudi zaradi zbiranja podatkov o uspešnosti zdravniki odločajo ženskam vstaviti več zarodkov. Tako obstaja več možnosti, da se zarodki ugnezdijo in ženska otroka donosi. Vse to vpliva na odstotek uspešno opravljenih umetnih oploditev in s tem na ugled določene klinike. Po podatkih CDC le v 11 odstotkih primerov ženski vstavijo en zarodek.

V Ameriki je tretjina dojenčkov iz epruvete dvojčkov.
V Ameriki je tretjina dojenčkov iz epruvete dvojčkov.FOTO: Reuters

Se predpisov držijo?

Strokovnjaki opozarjajo, da je v mnogih primerih varneje vstaviti en zarodek, če morajo kasneje postopek ponoviti. Kalifornijska zdravniška zbornica preverja, ali je zdravnik Sulemanove, Michael M. Kamrava, kršil predpise. Sulemanova je sicer priznala, da ji je vstavil šest zarodkov in da sta se kasneje dva delila. Vendar bi ji po priporočilih pri njeni starosti (33 let) moral vstaviti le enega oziroma največ dva zarodka, sploh glede na dejstvo, da so bile že prejšnje umetne oploditve uspešne.

Priporočila o zmanjšanem številu zarodkov pa v industriji povzročajo precej nezadovoljstva. Zdravniki opozarjajo, da že en sam cikel umetne oploditve stane 9.500 evrov, in tako nekatere ženske zapravijo ogromne vsote, če jim ne uspe zanositi po prvi oploditvi. Ker postopka ne krije zdravstveno zavarovanje, običajno same prosijo, naj jim vstavijo več zarodkov, da se možnosti zanositve povečajo.

Kaj pa selektivni splav?

Nekatere ženske tako pritiskajo na svoje zdravnike, da bi jim vstavili čim večje število zarodkov. V takem primeru lahko zdravnik zadevo reši tako, da z žensko podpiše dogovor o selektivnem splavu, v primeru da se 'prime' več kot en ali morda dva zarodka. Tako je storil eden od zdravnikov, ki ga je medicinska sestra rotila, naj ji vstavi kar osem zarodkov.

Ženska, ki je imela težave z zanositvijo, si je namreč lahko privoščila le en cikel umetne oploditve in si je zato želela povečati možnosti za zanositev z osmimi zarodki. Zdravnik je popustil, vendar je morala podpisati dogovor, da bo selektivno splavila, če bo preživelo preveč zarodkov. Na koncu tako zdravniku kot medicinski sestri ni bilo potrebno izbirati  – preživel je le en zarodek in čez devet mesecev je na svet prijokal zdrav otrok.

Odloča zdravnik

Le redko se zdravniki odločijo vstaviti več kot dva zarodka, saj ni cilj umetne oploditve, da ženska rodi čim več otrok naenkrat. Za število zarodkov, ki jih vstavijo v enem ciklu umetne oploditve, je še vedno odgovoren zdravnik in ta mora poskrbeti, da se vse čim bolje konča. Dr. Daniel A. Potter, direktor reproduktivnega centra Huntington v južni Kaliforniji, je povedal, da je v takšnih primerih, kot je bil Nadyin, zdravnik dolžan poskrbeti za zdravje otrok in mame. Moral bi ji preprečiti, da je storila nekaj tako neodgovornega.

V zadnjem času so se izboljšali tudi načini izbiranja zdravih zarodkov, zato ni več potrebe, da jih vstavijo veliko število. Res je, da je uspeh večji, če ženski vstavijo vsaj dva zarodka, vendar nedavna statistika kaže, da ima ženska več možnosti za zanositev, če ji vstavijo dva in ne tri zarodke. Po podatkih CDC je odstotek rojstev trojčkov od leta 1996, ko so podatke začeli zbirati, do leta 2006 padel s sedem na dva odstotka, kar je za stroko velik uspeh.

V povprečju vstavijo 2,3 zarodka

Klinika, ki jo vodi dr. Kamrava, je zaradi rojstva osmerčkov pod drobnogledom CDC. Ugotovili so, da na tej kliniki vstavijo ženskam večje število zarodkov, kot je to v navadi v drugih državah ZDA. Državno povprečje je 2,3 zarodka, Kamrava pa svojim pacientkam v povprečju vstavi kar 3,5 zarodka.

Tako visoko povprečje kaže, da je zdravnik preveč agresiven v poskusih, da bi povečal ugled svoje klinike z večjim številom uspešnih umetnih oploditev. Pa vendar mu to ne uspeva povsem. Od 56 postopkov umetne oploditve, kolikor jih je opravil leta 2006, sta se z nosečnostjo končala le dva – ena od žensk je rodila edinčka, druga pa dvojčka. Predvidevajo, da sta dvojčka otroka, ki sta se isto leto rodila Nadyi.

O temi lahko razpravljate tudi na forumu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863